Tálibánec zaútočil na konvoj mezinárodní organizace v Kábulu, následky hrozivé

Při výbuchu bomby nastražené v autě v afghánském hlavním městě Kábulu byly zraněny čtyři osoby ve službách americké armády a o život přišlo několik Afghánců. Informace o přesných počtech obětí se nicméně zatím různí, některé zdroje hovoří až o devíti mrtvých. K atentátu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Ve čtvrtek v afghánské metropoli útočil sebevražedný atentátník nedaleko vchodu do vojenské akademie a o život přišlo šest lidí. V uplynulých dnech byla ve městě posílena bezpečnost.

Nálož v autě dnes vybuchla na východě města na rušné silnici vedoucí do Džalálábádu, na nebi se po ní objevil sloup bílého dýmu. Na sociálních sítích byly zveřejněny fotografie velmi poškozeného bílého vozu typu SUV obklopeného hasiči. Podle agentury Reuters jde o auto, které v Afghánistánu většinou využívají mezinárodní organizace.

Car Bomb Rocks #Kabul, Killing 4 https://t.co/ul5MfuyeBN pic.twitter.com/YcX4yhR2vO

— Ariana News (@ArianaNews_) 31. května 2019

Mluvčí amerických sil v Afghánistánu uvedl, že výbuch zasáhl americký konvoj a čtyři lidé utrpěli lehká zranění. Nejmenovaný afghánský bezpečnostní zdroj, který neměl povolení hovořit veřejně s novináři, ale řekl, že o život přišlo devět lidí a šest civilistů bylo zraněno. Agentura AP s odvoláním na policii píše o sedmi afgánských obětech.

Mluvčí Tálibánu v prohlášení uvedl, že terčem útoku byl konvoj zahraničních sil. Podle něj přišlo o život deset vojáků a zničeny byly dva vozy.

V Moskvě se mezitím představitelé Tálibánu scházejí s afghánskými vysoce postavenými politiky k jednání o možném mírovém procesu, který by ukončil nynější 18 let trvající afghánský konflikt. Tálibán již několik měsíců jedná s americkými diplomaty o stažení více než 20.000 amerických vojáků a příslušníků koalice NATO výměnou za garance, že se ze země nestane základna pro mezinárodní terorismus.

Související

Afghánistán, Kábul

Při útoku na vojenskou nemocnici v Kábulu zahynulo nejméně 25 lidí

Nejméně 25 obětí a 50 zraněných si vyžádal dnešní útok na největší vojenskou nemocnici v afghánské metropoli Kábulu. Podle agentury Reuters to uvedl jeden z představitelů bezpečnostních složek tálibů. Jiný činitel Tálibánu po poledni SEČ prohlásil, že útok, na němž se podílel i jeden sebevražedný atentátník, již skončil. K akci se večer přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).
Afghanistán, ilustrační fotografie.

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série bombových útoků. S odvoláním na místní zdravotníky a média to dnes uvedla agentura AFP, k útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Oblast je pokládána za baštu teroristické organizace Islámský stát-Chorásán, tedy rivalů nyní vládnoucího radikálního hnutí Tálibán.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Afghánistánu Afghanistán Terorismus Tálibán

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy