Teror v Kábulu: Diplomatickou čtvrtí otřásla mohutná exploze. 100 zraněných včetně dětí

Dnešní útok islamistického hnutí Tálibán v diplomatické čtvrti Kábulu si vyžádal šest obětí, dalších 105 lidí bylo zraněno. Ozbrojenci odpálili silnou nálož před budovou ministerstva obrany v oblasti, kde je i americká či česká ambasáda. Po několikahodinové přestřelce bylo všech šest útočníků mrtvých. Podle oficiálních činitelů a lékařů je mezi raněnými 51 dětí, které v nedaleké škole pořezalo sklo, uvedla agentura Reuters v nové bilanci. Černínský palác sdělil, že útok nezasáhl český zastupitelský úřad.

Dnešní atentát v kábulské diplomatické čtvrti se odehrál v opačné části, než sídlí české velvyslanectví. "Naší ambasády se to vůbec nedotklo, pracovníci českého velvyslanectví jsou v pořádku," řekl ČTK Robert Řehák z českého ministerstva zahraničí.

Podle policejního důstojníka Muhammada Karíma vybuchla bomba nastražená v automobilu před budovou ministerstva obrany. Ozbrojenci poté vběhli do nedaleké výškové budovy na rušném tržišti a začali střílet na ministerstvo i na příslušníky afghánských bezpečnostních složek, kteří chtěli z místa evakuovat raněné.

Sporadická střelba byla slyšet i po sedmi hodinách od výbuchu. Na atentátníky zaútočili policisté, podle agentury AFP při bojích zemřeli čtyři příslušníci speciálních bezpečnostních sil. Mezi mrtvými je také jedno dítě a další civilista.

"Střet skončil smrtí všech pěti útočníků, uvedl afghánský ministr vnitra a dodal, že při operaci se podařilo zachránit přes 210 lidí. Šestý ozbrojenec se odpálil spolu s náloží ve vozidle.

"Cílem (útoku) byl technický objekt ministerstva obrany," uvedl ve vyjádření mluvčí Tálibánu. Jeden z příslušníků afghánských bezpečnostních složek Reuters sdělil, že nálož vybouchla v době ranní špičky před inženýrským a logistickým oddělením ministerstva.

Afghánské hlavní město bylo v posledních měsících relativně klidné po sérii explozí, k nimž se hlásili ozbrojenci z teroristické organizace Islámský stát nebo radikálové z islamistického hnutí Tálibán. Tálibán, jehož režim v Afghánistánu v roce 2001 svrhla mezinárodní koalice vedená USA, bojuje proti cizím vojskům na afghánském území a snaží se odstranit Západem podporovanou afghánskou vládu. Kábulský kabinet má pod kontrolou stále menší část afghánského území.

K dnešnímu atentátu došlo v době, kdy Tálibán a Spojené státy vedou sedmé kolo rozhovorů v Kataru s cílem ukončit 18 let trvající válku v Afghánistánu, uvedla agentura Reuters. "Poslední útok Tálibánu proměnil celý kontext našeho setkání, vplížily se do něj obavy," řekl Reuters nejmenovaný zdroj, který je u jednání v katarské metropoli Dauhá přítomen. Mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín uvedl, že hlavním cílem skupiny je, aby byl stanoven časový plán stažení cizích vojsk z Afghánistánu.

Související

Afghánistán, Kábul

Při útoku na vojenskou nemocnici v Kábulu zahynulo nejméně 25 lidí

Nejméně 25 obětí a 50 zraněných si vyžádal dnešní útok na největší vojenskou nemocnici v afghánské metropoli Kábulu. Podle agentury Reuters to uvedl jeden z představitelů bezpečnostních složek tálibů. Jiný činitel Tálibánu po poledni SEČ prohlásil, že útok, na němž se podílel i jeden sebevražedný atentátník, již skončil. K akci se večer přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).
Afghanistán, ilustrační fotografie.

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série bombových útoků. S odvoláním na místní zdravotníky a média to dnes uvedla agentura AFP, k útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Oblast je pokládána za baštu teroristické organizace Islámský stát-Chorásán, tedy rivalů nyní vládnoucího radikálního hnutí Tálibán.

Více souvisejících

Teroristické útoky v Afghánistánu Afghanistán Tálibán Terorismus

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy