Čína testuje děsivé rakety, jsou schopny zničit nejsilnější zbraň na světě

Čínská armáda otestovala v Jihočínském moři protilodní balistické střely. Tvrdí to zdroje z americké armády. Pentagon to považuje za důkaz toho, že Čína nehodlá plnit svůj mírový závazek a chce zastrašit další státy, které si nárokují sporné území.

Číně měla otestovat balistické střely Dong Feng 21 (DF-21D) a Dong-Feng 26 (DF-26) v sporném Jihočínském moři. Zbraně jsou podle serveru National Interest schopny zničit nejsilnější zbraně světa, letadlové lodě. Na základě dvou zdrojů z americké armády to uvedla stanice NBC News. Čínská armáda i ministerstvo obrany odmítly testy potvrdit.

Americké loďstvo je sice přítomno v oblasti, nenacházelo se však v blízkosti testovací zóny a nebylo tak střelami ohroženo, tvrdí zdroje. Čínské aktivity však označily za „znepokojivé.“

„Samozřejmě, že Pentagon si je vědom čínského vypuštění raket z člověkem utvořených konstrukcí v Jihočínském moři v blízkosti Spratlyových ostrovů,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany, Dave Eastburn. „Nebudu mluvit jménem všech suverénních národů v regionu, ale jsem si jistý, že souhlasí s tím, že chování Číny je v rozporu s jejím tvrzením, že chce do regionu přinést mír, a očividně akce jako toto jsou donucovacími akty, které mají zastrašit ostatní  [jihočínské] nárokovatele,“ dodal Eastburn.

Spratlyovy ostrovy jsou nárokovány Vietnamem. Na další ostrovy a oblasti Jihočínského moři si činí nárok další země, např. Filipíny, Malajsie či Tchaj-wan. Čína považuje takřka celou oblast, kde každý rok námořní obchod vynese 5 biliónů dolarů, za svou.

Zvláštní napětí vzbuzují jí vybudované umělé ostrovy, na které přesouvá balistické střely. Čína má mít 27 takovýchto předsunutých základen. V květnu minulého roku Čína na tři tyto opevněné ostrovy západně od Filipín dodala protilodní střely a raketové systémy země-vzduch.

USA Číně vyčítají militarizaci oblasti. Čína z téhož obviňuje USA, která dle ní narušuje v Jihočínském moři její suverénní vody. USA do oblasti pravidelně posílají své lodě. V červnu jedna z největších vojenských lodí USA, letadlová loď USS Ronald Reagan, ve spolupráci s chloubou japonského námořnictva, vrtulníkovým torpédoborcem JS Izumo, uspořádala společné vojenské cvičení v Jihočínském moři.

Čína v posledních letech výrazně investuje do své flotily. Momentálně staví více lodí než USA a má jich víc. Nicméně, většina z nich je menšího typu, které USA ani nepočítají při hodnocení vojenských kapacit svého námořnictva.

USA mají stále vládnou mořím se svými robustními letadlovými loďmi nejmodernějšího typu. Čína se je snaží dohnat, momentálně má však pouze jednu letadlovou loď založenou na staré ruské verzi, modernější verzi však staví. Podle neoficiálních údajů pracuje i na další letadlové lodi nové generace.  

Pokud by došlo k námořní válce mezi USA a Čínou, analytici jsou přesvědčeni, že technická vyspělost a větší střelecké kapacity amerických letadlových lodí by USA zajistili vítězství. Podle dle serveru Business Insider by však Čína mohla mít v případném vojenském střetu výhodu v delším doletu jí vyvíjených supersonických střel.

Čína považuje silné námořnictvo za otázku národní bezpečnosti. Bývalý čínský admirál Wu Šeng-li, který je považován za architekta modernizace čínského námořnictva, poukázal, že ty nejnebezpečnější a nejúspěšnější invaze zahraničních sil do Číny byly ty z moře. Čína se pokouší zabránit tomu, aby se to znovu opakovalo.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu

Čína zvažuje účast na mezinárodních mírových jednotkách na Ukrajině. Podle zprávy deníku Welt am Sonntag čínští diplomaté v Bruselu zjišťovali, zda by Evropská unie považovala takový krok za přijatelný a možná i žádoucí. V diplomatických kruzích v Bruselu se uvádí, že zapojení Číny do takzvané „koalice ochotných“ by mohlo zvýšit šanci, že Rusko přijme přítomnost mírových jednotek na Ukrajině. Zároveň je však celá záležitost označována za „choulostivou“.
Čínská armáda

Čína na okraji zájmu řádila u australských břehů. Kvůli cvičení musely být odkloněny civilní lety

Čínská armáda nedávno uskutečnila rozsáhlá vojenská cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Austrálie a Nového Zélandu. V důsledku této operace byly obě země nuceny dočasně přesměrovat civilní lety. Děje se tak v době, kdy americký prezident Donald Trump usiluje o ukončení konfliktu na Ukrajině, zatímco čínským aktivitám se nevěnuje taková pozornost.

Více souvisejících

Čínská armáda USA (Spojené státy americké) Jihočínské moře Rakety

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se znovu prohloubilo poté, co čínské ministerstvo obchodu oficiálně vyzvalo prezidenta Donalda Trumpa, aby „zcela zrušil“ tzv. odvetná cla. Peking reaguje na nedávné zvýšení amerických cel na čínské zboží, které nyní dosahují až 145 %, což je dosud nejvyšší úroveň v probíhající obchodní válce.

před 4 hodinami

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

před 5 hodinami

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 15 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 16 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům

Chytrých telefonů či počítačů se nakonec nemají týkat reciproční cla, která na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom stanice CNBC, která se odvolává na nové nařízení amerických úřadů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy