Čína testuje děsivé rakety, jsou schopny zničit nejsilnější zbraň na světě

Čínská armáda otestovala v Jihočínském moři protilodní balistické střely. Tvrdí to zdroje z americké armády. Pentagon to považuje za důkaz toho, že Čína nehodlá plnit svůj mírový závazek a chce zastrašit další státy, které si nárokují sporné území.

Číně měla otestovat balistické střely Dong Feng 21 (DF-21D) a Dong-Feng 26 (DF-26) v sporném Jihočínském moři. Zbraně jsou podle serveru National Interest schopny zničit nejsilnější zbraně světa, letadlové lodě. Na základě dvou zdrojů z americké armády to uvedla stanice NBC News. Čínská armáda i ministerstvo obrany odmítly testy potvrdit.

Americké loďstvo je sice přítomno v oblasti, nenacházelo se však v blízkosti testovací zóny a nebylo tak střelami ohroženo, tvrdí zdroje. Čínské aktivity však označily za „znepokojivé.“

„Samozřejmě, že Pentagon si je vědom čínského vypuštění raket z člověkem utvořených konstrukcí v Jihočínském moři v blízkosti Spratlyových ostrovů,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany, Dave Eastburn. „Nebudu mluvit jménem všech suverénních národů v regionu, ale jsem si jistý, že souhlasí s tím, že chování Číny je v rozporu s jejím tvrzením, že chce do regionu přinést mír, a očividně akce jako toto jsou donucovacími akty, které mají zastrašit ostatní  [jihočínské] nárokovatele,“ dodal Eastburn.

Spratlyovy ostrovy jsou nárokovány Vietnamem. Na další ostrovy a oblasti Jihočínského moři si činí nárok další země, např. Filipíny, Malajsie či Tchaj-wan. Čína považuje takřka celou oblast, kde každý rok námořní obchod vynese 5 biliónů dolarů, za svou.

Zvláštní napětí vzbuzují jí vybudované umělé ostrovy, na které přesouvá balistické střely. Čína má mít 27 takovýchto předsunutých základen. V květnu minulého roku Čína na tři tyto opevněné ostrovy západně od Filipín dodala protilodní střely a raketové systémy země-vzduch.

USA Číně vyčítají militarizaci oblasti. Čína z téhož obviňuje USA, která dle ní narušuje v Jihočínském moři její suverénní vody. USA do oblasti pravidelně posílají své lodě. V červnu jedna z největších vojenských lodí USA, letadlová loď USS Ronald Reagan, ve spolupráci s chloubou japonského námořnictva, vrtulníkovým torpédoborcem JS Izumo, uspořádala společné vojenské cvičení v Jihočínském moři.

Čína v posledních letech výrazně investuje do své flotily. Momentálně staví více lodí než USA a má jich víc. Nicméně, většina z nich je menšího typu, které USA ani nepočítají při hodnocení vojenských kapacit svého námořnictva.

USA mají stále vládnou mořím se svými robustními letadlovými loďmi nejmodernějšího typu. Čína se je snaží dohnat, momentálně má však pouze jednu letadlovou loď založenou na staré ruské verzi, modernější verzi však staví. Podle neoficiálních údajů pracuje i na další letadlové lodi nové generace.  

Pokud by došlo k námořní válce mezi USA a Čínou, analytici jsou přesvědčeni, že technická vyspělost a větší střelecké kapacity amerických letadlových lodí by USA zajistili vítězství. Podle dle serveru Business Insider by však Čína mohla mít v případném vojenském střetu výhodu v delším doletu jí vyvíjených supersonických střel.

Čína považuje silné námořnictvo za otázku národní bezpečnosti. Bývalý čínský admirál Wu Šeng-li, který je považován za architekta modernizace čínského námořnictva, poukázal, že ty nejnebezpečnější a nejúspěšnější invaze zahraničních sil do Číny byly ty z moře. Čína se pokouší zabránit tomu, aby se to znovu opakovalo.

Související

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 
Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

Více souvisejících

Čínská armáda USA (Spojené státy americké) Jihočínské moře Rakety

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy