Čína testuje děsivé rakety, jsou schopny zničit nejsilnější zbraň na světě

Čínská armáda otestovala v Jihočínském moři protilodní balistické střely. Tvrdí to zdroje z americké armády. Pentagon to považuje za důkaz toho, že Čína nehodlá plnit svůj mírový závazek a chce zastrašit další státy, které si nárokují sporné území.

Číně měla otestovat balistické střely Dong Feng 21 (DF-21D) a Dong-Feng 26 (DF-26) v sporném Jihočínském moři. Zbraně jsou podle serveru National Interest schopny zničit nejsilnější zbraně světa, letadlové lodě. Na základě dvou zdrojů z americké armády to uvedla stanice NBC News. Čínská armáda i ministerstvo obrany odmítly testy potvrdit.

Americké loďstvo je sice přítomno v oblasti, nenacházelo se však v blízkosti testovací zóny a nebylo tak střelami ohroženo, tvrdí zdroje. Čínské aktivity však označily za „znepokojivé.“

„Samozřejmě, že Pentagon si je vědom čínského vypuštění raket z člověkem utvořených konstrukcí v Jihočínském moři v blízkosti Spratlyových ostrovů,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany, Dave Eastburn. „Nebudu mluvit jménem všech suverénních národů v regionu, ale jsem si jistý, že souhlasí s tím, že chování Číny je v rozporu s jejím tvrzením, že chce do regionu přinést mír, a očividně akce jako toto jsou donucovacími akty, které mají zastrašit ostatní  [jihočínské] nárokovatele,“ dodal Eastburn.

Spratlyovy ostrovy jsou nárokovány Vietnamem. Na další ostrovy a oblasti Jihočínského moři si činí nárok další země, např. Filipíny, Malajsie či Tchaj-wan. Čína považuje takřka celou oblast, kde každý rok námořní obchod vynese 5 biliónů dolarů, za svou.

Zvláštní napětí vzbuzují jí vybudované umělé ostrovy, na které přesouvá balistické střely. Čína má mít 27 takovýchto předsunutých základen. V květnu minulého roku Čína na tři tyto opevněné ostrovy západně od Filipín dodala protilodní střely a raketové systémy země-vzduch.

USA Číně vyčítají militarizaci oblasti. Čína z téhož obviňuje USA, která dle ní narušuje v Jihočínském moři její suverénní vody. USA do oblasti pravidelně posílají své lodě. V červnu jedna z největších vojenských lodí USA, letadlová loď USS Ronald Reagan, ve spolupráci s chloubou japonského námořnictva, vrtulníkovým torpédoborcem JS Izumo, uspořádala společné vojenské cvičení v Jihočínském moři.

Čína v posledních letech výrazně investuje do své flotily. Momentálně staví více lodí než USA a má jich víc. Nicméně, většina z nich je menšího typu, které USA ani nepočítají při hodnocení vojenských kapacit svého námořnictva.

USA mají stále vládnou mořím se svými robustními letadlovými loďmi nejmodernějšího typu. Čína se je snaží dohnat, momentálně má však pouze jednu letadlovou loď založenou na staré ruské verzi, modernější verzi však staví. Podle neoficiálních údajů pracuje i na další letadlové lodi nové generace.  

Pokud by došlo k námořní válce mezi USA a Čínou, analytici jsou přesvědčeni, že technická vyspělost a větší střelecké kapacity amerických letadlových lodí by USA zajistili vítězství. Podle dle serveru Business Insider by však Čína mohla mít v případném vojenském střetu výhodu v delším doletu jí vyvíjených supersonických střel.

Čína považuje silné námořnictvo za otázku národní bezpečnosti. Bývalý čínský admirál Wu Šeng-li, který je považován za architekta modernizace čínského námořnictva, poukázal, že ty nejnebezpečnější a nejúspěšnější invaze zahraničních sil do Číny byly ty z moře. Čína se pokouší zabránit tomu, aby se to znovu opakovalo.

Související

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 
Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

Více souvisejících

Čínská armáda USA (Spojené státy americké) Jihočínské moře Rakety

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 29 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy