Strach v Hongkongu: Sebevraždy kvůli protestům vzbuzují velké obavy

Jen dvacet minut cesty od čínské pevniny truchlí hongkongská společnost kvůli ztrátě mladého života. V sobotu spáchala sebevraždu 21letá mladá žena.

Její přátelé uvedli, že nechala vzkaz na rozloučenou, ve kterém žádala stažení kontroverznímu návrhu zákona, který by umožnil vydávání osob podezřelých z trestného činu do pevninské Číny. Napsal to zpravodajský server Sky News.

Smrt mladé ženy je jednou ze čtyř sebevražd, které byly v Hongkongu spáchány během posledních tří týdnů a našel se při nich vzkaz či odkaz na nynější politickou krizi.

"Připadám si bezmocný. Nevím, proč to udělala, proč si vzala život," řekl její šestadvacetiletý přítel Dennis. "Cítím lítost a jen doufám, že se o něco podobného nepokusí další obyvatelé Hongkongu.

Na smutečním shromáždění na místě, kde žena zemřela, se sešli k modlitbě sousedé i cizí lidé. Přinášeli květiny, které pokládali kolem blikajících čajových svíček. Truchlení je v Hongkongu tradičně soukromou záležitostí, tyto sebevraždy ale vyvolaly veřejné projevy smutku. Někteří začali obětem říkat "mučedníci", protože podle nich zemřeli za svou věc.

Patnáctého června se skokem z budovy nedaleko hongkongského parlamentu zabil pětatřicetiletý muž ve žluté pláštěnce. Policie se mu snažila sebevraždu několik hodin rozmluvit, ale marně.

Jeho žlutý plášť s nápisem "Carrie Lamová vraždí Hongkong" - odvolávající se na správkyni Hongkongu - se stal symbolem protestů. Objevuje se na uměleckých dílech a plakátech podporujících protesty a lidé jeho kopie nosí v ulicích během demonstrací a pochodů.

Podle hongkongských psychologů jde o znepokojivou situaci. Pokud se nenajde nějaké řešení, obávají se, že mohou následovat další sebevraždy napodobující tyto "mučedníky".

"Myslím, že je to asi poprvé, co jsme v Hongkongu svědky něčeho takového," říká doktorka Eliza Cheungová, klinická psycholožka pracující pro hongkongský Červený kříž. "Dělá nám starosti glorifikace smrti některých protestujících, především na sociálních sítích. To by mohlo představovat rizikové faktory zejména pro ty, kdo už mají nějaké psychické problémy," dodala.

Podle odborníků mívá sebevražda jen zřídka jediný spouštěč, jediná událost by proto neměla být vnímána jako příčina komplikovaného problému. Není ovšem pochyb o tom, že hongkongské protesty představují pro obyvatele značnou psychickou zátěž.

Krizová linka, kterou provozuje nezisková organizace The Samaritan Befrienders, zaznamenala v souvislosti se zákonem o vydávání nárůst počtu hovorů. Od března do konce května přijali jen osm volání. V červnu se jejich počet zvýšil na 36 a během prvních pěti červencových dní už jich bylo 18. Obdobná služba provozovaná Červeným křížem přijala od 12. června do 3. července 99 telefonátů.

Mezi volajícími jsou mladí i staří, znepokojení rodiče, frustrovaní demonstranti a demoralizovaní policisté. Zdá se, že před stresem není nikdo imunní a vedoucí The Samaritan Befrienders Robert Wong varoval, že Hongkong může být na pokraji krize mentálního zdraví.

"Bez ohledu na to, zda jste pro, nebo proti, nejde o problém jednoho nebo dvou dnů. Bude to dlouhodobá záležitost, o níž se bude diskutovat a o kterou se budou lidé hádat. A pokud tady budeme mít dál tohle napjaté, emotivní období, pak to pro všechny v Hongkongu rozhodně bude psychická krize," řekl Wong.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong sebevražda

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy