Fukušima hlásí 10krát vyšší radiaci, než je smrtelná dávka

Tokio - Druhý reaktor japonské jaderné elektrárny Fukušima I je poškozený víc, než experti odhadovali. Technici v jeho útrobách naměřili desetinásobek smrtelné dávky radiace, píší v úterý server stanice CBS a agentura Kjódó.

Sonda v reaktoru naměřila extrémně vysokou radiaci až 72,9 sievertů za hodinu. Naznačuje to, že se v něm zřejmě nachází vysoce radioaktivní substance vzniklá z roztaveného jaderného paliva.V srpnu naměřily přístroje ve ventilačním systému havarovaného reaktoru dávku 10 sievertů za hodinu. Experti předpokládali, že radiace uvnitř reaktoru je jen o něco vyšší.Provozovatel Fukušimy, společnost Tokyo Electric Power Co. (TEPCO), naměřila v úterý radiaci pomocí dlouhého dozimetru, zasunutého do reaktoru.Sonda také naměřila v reaktoru mnohem nižší hladinu vody, než firma TEPCO předpokládala.Nově zjištěné informace o stavu reaktoru oživují obavy o situaci v elektrárně, kterou v prosinci japonská vláda označila za "stabilizovanou".Pokud je člověk vystaven radioaktivnímu záření o síle sedm sievertů, může zemřít zhruba během jednoho měsíce. Člověk vystavený dávce 20 a více sievertu obvykle umírá během několika dní.Podle společnosti TEPCO bývá v běžně odstavených reaktorech tak malá radiace, že do nich mohou technici vstoupit.Jadernou elektrárnu Fukušima I poničilo zemětřesení o magnitudu 9,0 a vlna tsunami z března minulého roku. Při katastrofě selhal chladicí systém zařízení, explodoval nahromaděný vodík a z přehřátých reaktorů unikla radiace.Stovky tisíc lidí z okolí elektrárny musely opustit své domovy.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko jaderné elektrárny radiace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy