Čínská stíhačka J-15 poprvé přistála na letadlové lodi. Šéf projektu radostí zemřel

Peking - Čína provedla první úspěšný test přistání stíhačky J-15 domácí výroby na své nové letadlové lodi. V neděli to oznámilo čínské ministerstvo obrany. Podle dnešních zpráv čínských médií měl ale test "tragickou dohru". Vysoce postavený inženýr, který na program vývoje letounů J-15 dohlížel, krátce po zhlédnutí úspěšného přistání podlehl infarktu.

Čína uvedla v září do provozu svou první letadlovou loď Liao-ning, která vznikla úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, již Peking koupil před 14 lety od Ukrajiny. Plavidlo nově pojmenované po jedné z čínských provincií vyplulo v době obnovených sporů s Japonskem a dalšími východoasijskými zeměmi o území ve Východočínském a Jihočínském moři, která jsou strategickými vodními cestami i předpokládanou bohatou zásobárnou nerostných surovin.Během posledního námořního cvičení Čína podle svých slov otestovala i přistání stíhačky J-15 na 300 metrů dlouhé letadlové lodi. Podle tiskové agentury Nová Čína je stíhačka J-15 schopna nést přesně naváděné bomby a rakety, které dokážou zasáhnout cíle na moři, na pevnině i ve vzduchu.Vývoj letounů J-15 určených pro letadlovou loď probíhal pod dozorem 51letého inženýra Luo Jüana, který byl také svědkem prvního přistání tohoto stroje na letadlové lodi Liao-ning. Jüana krátce nato postihl infarkt, z něhož už se nevzpamatoval.Čínská média dnes experta označila za národního hrdinu. Státní televize CCTV zařadila Jüanovo úmrtí hned na úvod poledních zpráv. Podle agentury AP je to nebývalá pocta pro dosud neznámého vědce, která svědčí o obrovské prestiži zmíněného zbrojního programu. Ten je vnímán jako symbol přerodu Číny z chudé rozvojové země v ekonomickou a politickou velmoc v posledních třech desetiletích.Čínští akademici, kteří se podílejí na klíčových vládních projektech, jakým je kupříkladu letadlová loď Liao-ning, jsou podle agentury AP pod nesmírným tlakem a stres také patří u čínských intelektuálů k jedné z nejčastějších příčin smrti.Čína investuje do svého námořnictva množství peněz, podle nezávislých expertů nicméně potrvá ještě několik let, než se Pekingu podaří vytvořit plně funkční operační skupinu s letadlovou lodí a doprovodnými plavidly.

Související

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 
Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

Více souvisejících

Čínská armáda Stíhačka J-15

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy