Výhrůžky KLDR nezabraly. Nikam nepůjdeme, vzkazují ambasády Kimovi

Soul - Zaměstnanci zahraničních velvyslanectví v Pchjongjangu, kterým Severní Korea v pátek kvůli válečné hrozbě doporučila evakuaci, zůstávají podle tiskových agentur na svých místech.

Bez ohledu na to, že severokorejská armáda v pátek instalovala dvě rakety na mobilní odpalovací zařízení, běží dnes život v jihokorejské metropoli normálně a je ve znamení sobotních nákupů. Jihokorejští představitelé neočekávají, že by se severokorejské doporučení k opuštění ambasád setkalo s velkým ohlasem.

Ministerstvo zahraničí v Pchjongjangu včera šokovalo svět zprávou, že po 10. dubnu už nemůže vláda garantovat zahraničním diplomatům bezpečnost. Ale nevysvětlitlo proč.

Že nehodlá kvůli současné situaci stahovat svého velvyslance, potvrdil dnes Berlín. "V této situaci může ambasáda pracovat," uvedlo v prohlášení německé ministerstvo zahraničí. Již v pátek oznámilo pokračování své činnosti několik ambasád včetně české či ruské.

Britská diplomacie považuje výzvu k evakuaci za součást "protiamerické informační kampaně". Londýn zvažuje své příští kroky a možná doporučí britským občanům, aby se území KLDR vyhýbali, píše Aktualne.cz.

V metropoli Pchjongjangu podle českého velvyslance Dušana Štraucha nejsou žádné známky neklidu nebo nějakých příprav na válku.

"V ulicích Pchjongjangu v této minutě není vidět nic zvláštního, co by přispělo k potvrzení všech těch titulků, které místní tisková agentura chrlí, a výhrůžek směrem k USA a Jižní Koreji. Skutečně tu před okny své pracovny vidím normální život, Korejci proudí sem a tam, dospělí i děti jako vždycky, na kolech a nezdá se, že by byli upozorněni, že se mají ukrýt do nějakých krytů a že by očekávali zahájení skutečného útoku," řekl Štrauch na dotaz Aktuálně.cz.

Česká republika je jednou z pouhých sedmi zemí Evropské unie, která má v KLDR velvyslanectví.

Pozorovatelé se domnívají, že Pchjongjang s největší pravděpodobností raketu, kterou nainstaloval v pátek, odpálí někdy kolem 15. dubna, kdy si národ připomíná narození zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka stávajícího vůdce Kim Čong-una.

Právě výročí narození Kim Ir-sena je jedním z největších svátků Severní Koreje a doprovázejí ho mohutné oslavy, včetně vojenských přehlídek a kulturních festivalů po celé zemi, připomíná server ihned.cz.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) ambasády Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy