NATO opět přineslo zkázu: Nálet nepřežilo 12 civilistů, z toho deset dětí

Kábul - Až 12 civilistů, deset dětí a dvě ženy, zahynulo podle zpravodajské stanice BBC při sobotním náletu NATO na východě Afghánistánu. Aliance potvrdila akci ve východoafghánské provincii Kunar, ale nemá zprávy o mrtvých civilistech. Letectvo prý poskytovalo palebnou podporu na žádost zahraniční koalice, nikoli afghánských sil.

BBC upřesnila, že incident se odehrál v kunarském okrese Šigal a že podle vesničanů a místních činitelů k neštěstí došlo, když se při leteckém úderu zřítil strop jednoho domu. Kromě mrtvých bylo zřejmě dalších šest žen zraněno.

Mezinárodní síly pro podporu bezpečnosti (ISAF), které v Afghánistánu působí pod velením NATO, vydaly prohlášení, v němž sdělily, že "vědí o zranění několika civilistů při tomto ozbrojeném střetu", k němuž došlo v sobotu, a že nyní tento incident prověřují.

V prohlášení se rovněž uvádí, že letecká akce byla provedena "na výzvu koaličních sil, nikoli afghánských, a byla použita k úderu na povstalecké síly nacházející se mimo budovy".

Afghánský prezident Hamíd Karzáí podepsal zákon, jenž zakazuje afghánským bezpečnostním silám přivolat si v operacích probíhajících v rezidenčních oblastech leteckou podporu NATO. „Žádné afghánské bezpečnostní síly nemohou, ať už za jakýchkoliv okolností, požádat cizí letadla o provedení operace nad našimi domy a vesnicemi," prohlásil Karzáí na tiskové konferenci. K zákazu vedl nedávný incident, kdy afghánská tajná služba požádala NATO o letecký útok, při němž bylo podle místních představitelů zabito, společně se čtyřmi povstalci, deset civilistů.

Podle velitele jednotek USA v Afghánistánu generála Josepha Dunforda však dané nařízení nijak neohrozí samotné mise jednotek NATO. Alianční jednotky budou moct dle Dunfordových slov efektivně operovat i pod novým nařízením. Dunford navíc vysvětlil, že je Karzáího rozhodnutí v souladu s direktivami vydanými Dunfordovým předchůdcem generálem Johnem Allenem, které měly za cíl snížit počet civilních obětí konfliktu, píše natoaktual.cz.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán NATO Hamid Karzai

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 48 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy