V čínských řekách běžně plavou i lidské mrtvoly, "lovci těl" mají žně

Peking - "Na základě našich celkových měření v uplynulých letech kvalita vody nejen zůstala normální, ale v některých případech se dokonce i zlepšila," prohlásil minulý týden Li Lej, náměstek úřadu pro životní prostředí v čínském městě Lan-čou.

Jeho uklidňující slova byla reakcí na kontroverzi, kterou vyvolal šanghajský list Oriental Morning Post, když loni v říjnu napsal, že od 60. let minulého století bylo jen v 80 kilometrů dlouhém úseku Žluté řeky v blízkosti Lan-čou, metropole vnitrozemské provincie Kan-su, vyloveno nejméně 10.000 lidských těl, napsal časopis Forbes.

Úřady v Lan-čou tento údaj popřely, když minulý týden oznámily, že každoročně je ze Žluté řeky vyloveno asi sto lidských těl.

Tento počet je ovšem hluboko pod skutečným číslem. Jeden z "lovců těl" Wej Ťin-pcheng uvádí, že každoročně na svém místě asi 25 kilometrů po proudu pod Lan-čou vytáhne z vody 80 až 100 mrtvol. A to je jen jedním z mnoha, kdo se podílejí na tomto výnosném, byť morbidním oboru podnikání.

Vodní toky s plovoucími mrtvolami nejsou v Číně nijak novým problémem, ale v uplynulých týdnech přitáhly víc pozornosti poté, co někdo do řeky Chuang-pchu protékající Šanghají naházel více než 16.000 prasečích mršin.

Zatím se neví, odkud se mrtvá prasata berou. Podle vládního prohlášení není v oblasti hlášená žádná prasečí nákaza, u některých mrtvých zvířat se ovšem našel prasečí circovirus. Což je u vepřů běžné onemocnění, které ovšem nijak člověka neohrožuje.

Značky přímo na uhynulých vepřích přitom ukazují na město Ťia-sing ve vedlejší provincii, podle místních úřadů to ale pouze znamená, že se tady vepři narodili, a není tak jisté, že jsou všichni odtud. "Nevylučujeme možnost, že prasata nalezená v Šanghaji jsou z Ťia-singu, nejsme si ale absolutně jisti," uvedl mluvčí vlády v Ťia-singu. Zdejší úřady totiž neví, jestli sem náhodou někdo vepře nedopravil. Navíc si myslí, že mohla zvířata uhynout ve studené vodě.

Vepřové je v Číně hlavním druhem masa a zhruba půl miliardy prasat v zemi často žije v podmínkách, které šíření nemocí velmi usnadňují. Obyvatelstvo začíná být velmi zneklidněné, zvlášť když už se uhynulá zvířata začínají rozkládat, píše web České televize.

Pohled na vepře s vyhřezlými střevy šokoval i obyvatele, kteří zbytky čehokoli vyhazované či vypouštěné do vody obvykle lhostejně přehlížejí.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Mrtvoly

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh

O víkendu se do Česka vrátí zima. Teploty klesnou a v neděli dokonce nasněží, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy