Peking - Čína tvrdě zaútočila na Spojené státy. Nelíbí se jí závěry nedávno zveřejněné zprávy o stavu lidských práv ve světě, ve které Washington čínský komunistický režim zkritizoval. Podle Pekingu jsou naopak vojenské operace USA zdrojem porušování lidských práv ve světě a lobbing ve Spojených státech podkopává tamní demokratické zřízení. Informuje server news.com.au.
Čínské úřady tvrdí, že dle jejich pojetí lidských práv je klíčové pozvednout životní úroveň svého obyvatelstva, které čítá na 1,3 miliardy lidí. Peking to označil za svůj hlavní cíl. Kritikou USA naopak Peking nešetřil. Poukázal mimo jiné na nekontrolovaný prodej zbraní, který ohrožuje zdraví a životy Američanů, narůstající monitoring soukromí amerických občanů ze strany bezpečnostních složek a politický lobbing, jež výrazně porušuje principy demokratické soutěže. Čína mimo jiné upozornila, že posledních prezidentských voleb se v USA kvůli administrativním komplikacím zúčastnilo pouhých 57,5% oprávněných voličů.
Washington pak svými zahraničními vojenskými akcemi jasně porušuje lidská práva v zemích jako je Afghánistán, Pákistán či Jemen.
Nedávno zveřejněná každoroční zpráva o stavu lidských práv ve světě, kterou vydává americká vláda kritizovala Čínu za zpřísnění podmínek, za kterých je možné registrovat jakékoliv sdružení či organizace. Tyto skupiny by totiž mohly útočit na legitimitu čínského, formálně stále komunistického režimu. Ten podle Američanů navíc zintenzivnil represe, které mají umlčet politické odpůrce. V zemi pak dochází k diskriminaci žen, menšin a postižených. Lidé jsou mnohdy nuceni k otrocké práci a úřady jsou prolezlé korupcí.
12. června 2026 10:09
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
Související
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
Evropská unie plánuje uvalit sankce na čínské společnosti podporující Rusko
Čína , USA (Spojené státy americké) , lidská práva
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
před 1 hodinou
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
před 2 hodinami
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
před 2 hodinami
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
před 3 hodinami
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
před 4 hodinami
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
před 5 hodinami
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
před 6 hodinami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 6 hodinami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 7 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 8 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 9 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 9 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 11 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.
Zdroj: Jan Hrabě