Kuej-jü (Čína) - Napadlo vás někdy, co se stane s vaším starým laptopem nebo mobilním telefonem, když ho zahodíte? Podle zpravodajského serveru CNN je možné, že část vašeho starého elektronického odpadu skončí v Číně. Nedávná zpráva OSN dokonce uvedla, že "Čína se nyní zdá být největší skládkou elektronického odpadu na světě".
E-odpad, tedy elektronický odpad, sestává z čehokoli od vyhozených televizí, ledniček a klimatizací, až po ten starý počítač, co chytá prach ve vaší skříni. Mnoho z těchto zařízení bylo původně vyrobeno v Číně a podivným zvratem globální ekonomiky se mnoho z elektronického odpadu znovu do Číny vrací zemřít.
"Podle údajů OSN asi 70 procent celosvětově vytvořeného elektronického odpadu končí v Číně," řekl mluvčí pekingského úřadu ekologické organizace Greenpeace Ma Tchien-ťie. "Většina e-odpadu sem přichází nelegálními kanály, protože podle dohod OSN existuje konkrétní zákaz převozu elektronického odpadu z rozvinutých zemí, jako jsou USA, do států jako je Čína nebo Vietnam".
Během posledního desetiletí se město Kuej-jü na jihovýchodě Číny, uhnízděné v největší čínské průmyslové zóně, stalo hlavním střediskem pro likvidaci elektronického odpadu. Statisíce lidí se tam staly odborníky na rozebírání elektronického odpadu světa.
Recyklace v Kuej-jü je špinavá, nebezpečná práce. "Když se recyklace dělá správně, pak je to dobrá věc pro životní prostředí," říká Ma, mluvčí Greenpeace v Pekingu. "Ale když se recyklace dělá tak primitivním způsobem, jako to vidíme v Číně s elektronickým odpadem, pak je to nesmírně ničivé pro místní životní prostředí."
Podle zprávy OSN z dubna letošního roku nazvané "E-odpad v Číně" trpí Kuej-jü "ekologickou katastrofou" v důsledku likvidace elektronického odpadu v této oblasti. Většina jedovatého znečištění tam pochází ze spalování obvodových desek, plastů a meděných drátů, anebo z jejich koupání v kyselině chlorovodíkové, aby se vyplavily cenné kovy, jako meď a ocel. Tím dílny kontaminují nejen životní prostředí, ale i své zaměstnance toxickými těžkými kovy, například olovem, berylliem a kadmiem. A zároveň uvolňují uhlovodíkový popel do ovzduší, vody a půdy.
Zdravotní studie zjistily, že mnoho děti v Kuej-jü má vyšší než průměrnou hladinu olova v krvi, což může zbrzdit vývoj mozku a centrální nervové soustavy.
V současné době se v EU sbírá tříděným sběrem pouze jedna třetina elektrického a elektronického odpadu. Současným cílem sběru v EU jsou 4 kg odpadních elektrických a elektronických zařízení na osobu, což představuje asi 2 miliony tun ročně z přibližně 10 milionů tun odpadních elektrických a elektronických zařízení, která se v EU ročně vyprodukují.
Odhaduje se, že do roku 2020 se objem odpadních elektrických a elektronických zařízení zvýší na 12 milionů tun. V případě dosažení konečného cíle nové směrnice (z července 2012) ve výši ambiciózních 85 % veškerých vyprodukovaných odpadních elektrických a elektronických zařízení by se v roce 2020 mělo v EU tříděným sběrem sbírat okolo 10 milionů tun, čili přibližně 20 kg na obyvatele.
Členské státy budou muset nejpozději do 14. února 2014 uvést své stávající právní předpisy do souladu s novou směrnicí. Spotřebitelé pak budou moci vracet malé kusy elektronického odpadu ve velkých maloobchodních prodejnách, ledaže se ukáže, že existující alternativní systémy sběru jsou alespoň stejně tak účinné. Ode dne převedení směrnice do právních řádů členských států se bude na přepravu použitých zařízení, u které existuje podezření, že se jedná o nelegální přepravu odpadu, vztahovat obrácené důkazní břemeno.
Od roku 2016 budou muset členské státy zajistit, aby se sbíralo 45 % elektrických a elektronických zařízení prodaných v každé zemi. Od roku 2018 se oblast působnosti směrnice rozšíří ze současných kategorií na všechna elektrická a elektronická zařízení. Od roku 2019 se cíl sběru zvýší na 65 % prodaných elektrických a elektronických zařízení nebo se jako alternativní opatření použije cíl 85 % vyprodukovaných odpadních elektrických a elektronických zařízení.
(Zdroj: iHned.cz)
Související
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák