Přitvrdíme proti dalajlámovi, vyhrožují soudruzi v Pekingu

Peking - Čína přitvrdí postup vůči exilovému duchovnímu vůdci tibetských buddhistů dalajlamovi, prohlásil dnes jeden z lídrů komunistické strany. Oznámení přišlo poté, co čínská policie v neklidné tibetské oblasti na jihozápadě Číny o víkendu začala střílet na skupinu mnichů.

Čtvrtý muž v hierarchii čínské komunistické strany Jü Čeng-šeng oznámil, že úřady vyostří boj proti dalajlamovi, kterého čínští představitelé označují za "vlka v mnišském rouše", jenž usiluje o odtržení Tibetu od Číny. Podle Reuters se patrně snažil vyvrátit spekulace o tom, že by se nové vedení země mohlo zaměřit na zlepšení vztahů s tibetským vůdcem žijícím od roku 1959 v exilu v Indii.

Buddhističtí vůdci se podle něj musí vzdát veškerých separatistických aktivit a plně uznat vládu komunistické strany. Vztahy Číny s dalajlamou se prý mohou zlepšit až ve chvíli, kdy otevřeně uzná, že Tibet je odedávna součástí Číny.

Víkendový incident se podle ochránců lidských práv odehrál v sobotu v Kan-c' v provincii S'-čcuan. Mniši a jejich stoupenci se sešli na posvátné hoře, kde chtěli zapálit vonné tyčinky na počest 78. narozenin dalajlamy, uvedla skupina International Campaign for Tibet sídlící v USA."Ozbrojené síly se pokusily Tibeťanům zabránit v jejich obřadu a shromáždění, někteří z přítomných Tibeťanů se vojákům a policistům snažili vysvětlit, že zapálit kadidlovou tyčinku není zločin. Policisté prý na ně bez varování začali střílet a použili i slzný plyn," dodala skupina. Dva mniši byli těžce zraněni střelou do hlavy, zranění utrpělo i několik dalších osob.

K politice Číny se samotný dalajláma vyjádřil na onci minulého roku. „Éra Chu Ťin-tchaa je minulostí a na jeho místo nastupuje Si Ťin-pching. Podle mého názoru nemá jinou alternativu než zahájit reformy současné politiky Číny. Ekonomické reformy už začaly, takže už v této oblasti dochází k nějakému pokroku, který s sebou přináší některé pozitivní věci," řekl dalajláma.

Podle dalajlámy se metody, které čínský režim v současnosti používá k udržení stability v zemi, začínají obracet proti němu samotnému. „Užívání síly prohlubuje nedůvěru a strach lidí. Cílem režimu je dosáhnout harmonie a stability. To je rozhodně pěkné. Jenže se jich snaží dosáhnout utajováním, cenzurou a šikanou lidí. To je v přímé opozici ke klidu a harmonii."

Podle dalajlámy dosáhl čínský nacionalismus v zemi nezdravých rozměrů a může zemi poškodit v mezinárodním měřítku. „Číňané musejí milovat svou zemi a národ, ale myslím, že dnes v tom zacházejí do extrému. Čínská kultura je nutně prezentovaná jako ta nejlepší na celé planetě, čínština je samozřejmě nejlepším jazykem na světě, čínský národ je tím nejlepším národem ze všech... Tento náhled světa je extrémní a podle mě špatný."

(Zdroj: velkaepocha.sk)

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajlama se poprvé od počátku pandemie objevil na veřejnosti

Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes po zhruba dvouleté přestávce objevil na veřejnosti. Veškerou veřejnou činnost přerušil kvůli pandemii covidu-19, ven vyšel pouze jednou, aby se nechal naočkovat v nemocnici. Druhou dávku dostal doma, píše list Hindustan Times.

Více souvisejících

H. H. Dalajlama Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy