Peking/Paříž - Útoky agresivních sršní nadále sužují Čínu, kde už stoupl počet lidí zabitých jedem tohoto hmyzu na 41 od letošního července. Dalších více než 1600 lidí sršně pobodaly, informovala čínské sdělovací prostředky.
Z pobodaných lidí zůstává 206 v nemocnici a 37 pacientů je v kritickém stavu. Odborníci soudí, že k nárůstu sršní aktivity mohlo přispět víc faktorů, včetně nedávného horkého a suchého počasí. Vliv ale může mít i rozšiřování oblastí obývaných a využívaných lidmi.
K nejhůře postiženým patří města Ang-kchang, Chan-čung a Šang-luo v centrální části Číny. Vláda do těchto oblastí vyslala týmy likvidátorů hmyzu. Pomáhat jim mají hasiči a policisté, kteří dostali ochranné oblečení.
V Číně žije největší sršeň na světě - sršeň mandarínská (Vespa mandarinia), která dorůstá délky více než čtyři centimetry a její žihadlo měří šest milimetrů.
Agresivní hmyz je už i v Evropě
Francouzi bojují se sršní asijskou (Vespa velutina nigrithorax), která dosahuje délky tří centimetrů a je rozpoznatelná podle červené hlavy a žlutých nohou a také se sršní mandarínskou (Vespa mandarinka).
Zprávy o nejrůznějších biologických invazích se v poslední době objevují čím dál častěji. Určitý druh se vytrhne ze své původní vlasti a rozšíří se na místa, kde si s ním místní fauna či flóra prostě nedokážou poradit. Napomáhá tomu globalizace a také klimatické změny. To je právě příklad asijských sršní, které se do Evropy dostaly spolu s čínským zbožím.
Asijské sršně vytlačují původní evropské a jsou velkým nebezpečím jak pro včelstva, tak pro lidi. Během několika málo hodin totiž dokáže běsnící sršní komando zlikvidovat celý úl, plenění neuniknou ani larvy a kukly. Ohroženi jsou i lidé.
Tajná zbraň sršňů
Jed sršňů není tak jedovatý jako ten včelí. Takže ústně přenášená úsloví jako, že sedm bodnutí sršně usmrtí koně a tři pak stačí člověku nejsou opodstatněná. Bodnutí od sršně je nebezpečné pro malé děti, starší či nemocné lidi a především pro alergiky. Obecně mají všichni zástupci blanokřídlých jako je vosa, včela, čmelák nebo právě sršeň ve svých žihadlech jed.
Bodnutí od sršně je bolestivější než od včely. To je dáno mimo jiné i tím, že sršeň má žihadlo delší a větší. Navíc na něm nejsou zpětné háčky, proto jej může použít i opakovaně. Oproti tomu včela může použít žihadlo jen jednou a následně zemře.
V žádném případě není dobré při setkání se sršní panikařit, začít vřeštět a dělat rychlé pohyby. Sršeň nechce ublížit. A pokud jste se náhodou nedostali do těsné blízkosti jejího hnízda (někteří autoři mluví o 0,5 metru, jiní o metrech dvou) nemáte se čeho bát, nezaútočí. Tedy pokud ji nebudete ohrožovat. Pokud si sedne na člověka, pak se jen pokusí prozkoumat, jestli náhodou není k jídlu a jakmile během několika vteřin zjistí, že tomu tak není, odletí.
A ještě co se týká případné přítomnosti v blízkosti hnízda. Nedoporučuje se dýchat směrem k hnízdu, přibližovat se k otvoru hnízda nebo jej dokonce něčím zakrývat a bránit tak sršním v možnosti výletu. Také bychom v jeho blízkosti neměli ničím vibrovat, informuje server priroda.cz.
Kromě toho, že sršni mohou jed, který přenášejí na svou potenciální oběť žihadlem, vpíchnout, mohou také tyto látky vystřikovat. A to až na vzdálenost 40 centimetrů. Problémy přináší hlavně zasažení očí, kdy jed působí stejně jako například pepřový sprej.
Související

Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Sršeň asijská se poprvé objevila ve Slezsku. Expert vystopoval a zlikvidoval hnízdo
Aktuálně se děje
před 35 minutami

USA začaly vybírat 10% základní clo. Vydržte, vzkazuje Trump Američanům
před 1 hodinou

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy
před 2 hodinami

Počasí se do příštího víkendu umoudří, ukazuje předpověď
Aktualizováno před 7 hodinami

Ceny Anděl ovládly legendy. Mišík má dvě sošky, Mládek zamířil do síně slávy
včera

Poslední rozloučení se Švehlíkem bude mít i druhé dějství. Syn prozradil podrobnosti
včera

Extraliga play off 2025: Kometa utekla Spartě na 2:1. Pražané marně slavili dva góly, sudí je zrušili
včera

Aktuální počasí: Začíná asi poslední zimní epizoda. Meteorologové řekli, co hrozí
včera

Dubnové důchody. Mění se termíny výplat, pošťáci mají napilno
včera

Hokejová Sparta se ponořila do smutku. Zemřel mistr světa Jiří Kochta
včera

Další incident na motokrosu. Dívku zranila motorka, která vyletěla mezi diváky
včera

Trump velebí novou celní politiku. Američanům slibuje historickou revoluci
včera

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit
včera

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil
včera

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
včera

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
včera

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
včera

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
včera

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
včera

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
včera
Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.
Zdroj: Jakub Jurek