Vídeň/Teherán - Ve vídeňském sídle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dnes skončila dvoudenní jednání o íránském jaderném programu. Šlo o dvanácté kolo rozhovorů na expertní úrovni od začátku roku 2012. Podle účastníků byly nové vídeňské rozhovory úspěšné a pokračovat se v nich bude v listopadu.
Jednání v pondělí zahájili ředitel MAAE Jukija Amano a náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Araghčí. Zástupce Íránu přislíbil nový přístup při rokování s agenturou OSN. MAAE hodnotí prvních deset setkání od začátku loňského roku za neuspokojivá. Až to, které se konalo letos v září, prý přineslo určité výsledky.
"Delegace agentury a Íránu vedly velmi plodné rozhovory," řekl novinářům po skončení dnešní schůzky Amanův zástupce Tero Varjoranta. Írán podle agentury AFP předložil praktické nabídky a rozhovory budou pokračovat 11. listopadu v Teheránu.
Agentura chce obnovit prohlídky íránských provozů, aby mohla vyloučit podezření na vojenský charakter íránského programu. Jde hlavně o technologii obohacování uranu. MAAE by také ráda poslala své inspektory na vojenskou základnu Parčín, čemuž se ale Íránci bránili s tím, že jde o výhradně vojenské pracoviště, které nemá s jaderným programem nic společného. Panuje ale podezření, že některá z tamních zařízení se používají k nukleárním testům.
Po rozhovorech, které se konají na expertní úrovni v sídle MAAE, budou příští týden následovat jednání na úrovni diplomatů. S Íránci v nich několik let vyjednávají Německo, Rusko, USA, Čína, Francie a Velká Británie. Jednání se budou konat v Ženevě 7. a 8. listopadu.
Cílem je vyjasnit charakter íránského jaderného programu. Teherán ujišťuje, že je výhradně mírový, proti čemuž ale svědčí některé jeho aktivity. Íránci například obohacují uran na 20 procent, což je hodnota, která není pro energetiku potřebná.
Izrael je však zřejmě jedinou blízkovýchodní zemí, která vlastní jaderný arzenál, na což Teherán poukazuje. Izrael nikdy nepřiznal, že má atomovou bombu; odhaduje se, že má k dispozici 200 jaderných hlavic.
Opravdu Írán vyvíjí atomovou zbraň?
V dnešní době získává Írán většinu (téměř 98 %) elektrické energie z fosilních paliv (především ropy). Jelikož je ropa velmi lukrativní surovina, je pochopitelná snaha Íránu přejít na jiný zdroj energie, aby ropu mohl prodávat do zahraničí. Dalším argumentem pro odklon od fosilních paliv je skutečnost, že hlavní město (Teherán) patří mezi nejznečištěnější metropole na světě.
Zvážíme-li všechna pro a proti jednotlivých energetických zdrojů, dospějeme k závěru, že nejlepším zdrojem je zdroj jaderný, a to především díky vysokému a téměř konstantnímu výkonu (pomineme-li nutné odstávky). Alternativní zdroje jsou vzhledem k přírodním podmínkám Íránu naprosto nepoužitelné.
Z mnoha médií je slyšet, že rozvoj jaderného průmyslu je pouze cesta k získání jaderných zbraní. Je však nutné si uvědomit, že reaktor, který je nyní stavěn v Bušéhru je tlakovodní, lehkou vodou moderovaný a chlazený (tedy téměř stejný jako v Dukovanech nebo Temelíně), jenž je nevhodný pro výrobu plutonia (nutné pro plutoniové bomby).
Dalším argumentem, který podle redaktorů různých médií potvrzuje snahu o výrobu jaderných zbraní, je obohacování uranu (tedy zvyšování podílu izotopu U235 na úkor U238). Avšak typ reaktoru, který byl zmíněn výše, samozřejmě obohacený uran ke své činnosti potřebuje. Toto obohacení dosahuje řádu několika procent (např. pro reaktor temelínský VVER se jedná o 3,1% až 4,4%), což je velmi málo pro uranovou bombu (zde je nutné obohacení přes 90 %), píše server vesi-elt.wz.cz. Informace zazněly na přednášce Ing. Dany Drábové Ph.D, předsedkyně SÚJB (Státní úřad pro jadernou bezpečnost).
Související
Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák