Tyran Kim Čong-un má nový vzor. Trumfne ho?

Pchjongjang - Severokorejský diktátor Kim Čong-un sesadil svého vlivného strýce Čang Song-tcheka během zasedání stranického politbyra. Záběry ze zasedání nesly všechny klasické prvky totalitární čistky: bizarní litanii obvinění, bývalé soudruhy, kteří se hříšníka se slzami v očích zřekli, i násilné vyvedení odpadlíka policií. Čang poté zmizel a Severní Korea dnes oznámila, že byl popraven. Předtím byl ještě odsouzen za pokus zorganizovat státní převrat.

Jak na svých internetových stránkách napsala agentura Bloomberg, navzdory svému mládí se Kim projevil jako kádr ze staré školy. Zostuzení, odstranění a likvidace Čanga si vypůjčila klasickou taktiku od kteréhokoli z totalitních diktátorů, jejichž moc je ohrožena. Ale to, co Kimovu čistku definitivně posunulo do kolonky "retro", je zpráva, že Čang byl vymazán ze všech existujících fotografií a nahrávek.

V tomto ohledu se Kim inspiroval u Josifa Stalina, který byl průkopníkem tohoto druhu zvrácené manipulace s dějinami v rámci své "velké čistky" ve 30. letech minulého století. Při ní byla poslána do hrobu valná část tehdejšího revolučního vedení. 

Ale to nebylo dost. Stalin a jeho cenzoři zároveň zahájili útok na vzpomínky na mrtvé - a připravili jim tak svým způsobem druhou smrt. Jakákoli zmínka na druhdy prominentní revolucionáře, kteří u Stalina upadli v nemilost - Nikolaje Bucharina, Lva Kameněva, Grigorije Zinovjeva a další - byla nemilosrdně vygumována z tištěných materiálů, fotografií a dalších dokumentů.

Útok na minulost vedl k bizarním komplikacím pro Stalinovu propagandistickou mašinérii. Dějiny občanské války v SSSR, ilustrované dílo, jež mělo být oslavou revoluce, musely být v roce 1938 přepracovány, protože mnozí z revolucionářů vynášených v prvním vydání byli mezitím sesazeni - a často zabiti. Další revizí prošlo dílo v roce 1943, protože v nemilost upadly další osoby. 

Praxe vymazávání pokračovala i po Stalinově smrti. Když k moci nastoupil Nikita Chruščov, odstranil Lavrentije Beriju, bývalého šéfa sovětského úřadu vnitřní bezpečnosti NKVD, který byl hlavním nástrojem čistek. Muž, který odeslal do Orwellovské černé díry zapomnění více než milion lidí, sám zmizel - hlavu mu prostřelil jeden z Chruščovových spojenců. Krátce poté byli majitelé běžných encyklopedií vyzváni, aby heslo "Berija, Lavrentij", nahradili článkem "Beringova úžina".

Ale Stalin stále drží titul nekorunovaného krále čistek a úpravy vzpomínek. Na fotografii z roku 1919 bylo 18 revolucionářů obklopujících Stalina a Vladimíra Iljiče Lenina. Během následující doby Stalin 11 z nich zavraždil a tři spáchali sebevraždu. Každý postupně zmizel z obrázku, až zbyl je Stalin a Lenin - a nakonec byl odstraněn i Lenin, aby zbyl jen jediný vůdce, minulý i současný.

Zhoubná ideologie čučche

KLDR je totalitní stát vedený Korejskou stranou práce, jehož nejvyšším představitelem je Kim Čong-un. Jakékoliv politické aktivity odlišné od oficiální linie nejsou přípustné. Vedení země sleduje ideologii čučche, která je založena na spoléhání na vlastní zdroje, přestože v realitě je země dlouhodobě závislá na humanitární a rozvojové pomoci ze zahraničí.

Ideologii čučche rozvinul první prezident země Kim Ir-sen, který byl v roce 1998 (4 roky po své smrti) prohlášen "Věčným prezidentem", takže jeho nástupce a syn Kim Čong-il nepoužíval titul „prezident" a je i nadále po smrti titulován jako „drahý vůdce". Za jeho vlády došlo k rozvinutí a implementaci politiky songun –upřednostňování armády před ostatními vrstvami obyvatelstva, píše businessinfo.cz.

Po kolapsu bývalého Sovětského svazu a jeho východoevropských satelitů počátkem 90. let a ukončení jejich masivní pomoci se země více upřela na domácí nacionalismus, který začal interně převažovat nad myšlenkou světového komunismu. Ztráta trvalých subvencí od komunistických zemí, série přírodních katastrof a uzavřenost země vyústila v letech 1995-98 do hladomoru s následkem 1 až2 mil. mrtvých. Země je v současnosti pravděpodobně nejvíce militarizovanou společností na světě s aktivní základnou1,2 mil. vojáků (5. místo ve světě). .

Ačkoliv je KLDR oficiálně podle své ústavy socialistickou a podle názvu země také „demokratickou" republikou, tak jde ve skutečnosti o diktátorskou zemi stalinistického typu s propracovaným (dědičným) kultem osobnosti ve vztahu k rodině Kimů, která nastoupila k moci již ve třetí generaci za sebou. Situace lidských práv je dlouhodobě kritizována mezinárodním společenstvím, avšak KLDR tato závažná (a pravdivá) obvinění striktně odmítá bez jakékoliv snahy o nápravu.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Josif Stalin

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy