Hanoj/Kuala Lumpur - Letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu se v noci na dnešek ztratilo z obrazovek radarů a nyní se po něm intenzivně pátrá. Po zjištění, že na palubě byli lidé s ukradenými pasy, začaly americké úřady zkoumat možnost spojitosti zmizení letadla se zločinem, včetně teroristického útoku. Podle zatím neoficiálních zpráv z Vietnamu a Číny se letadlo zřítilo v Jihočínském moři jižně od Vietnamu.
Američané reagovali podle televize NBC novým směrem vyšetřování na informace, že dva pasažéři, jejichž jména figurují na seznamu cestujících pohřešovaného letadla, jsou naživu a že jim byly při minulých cestách do Asie ukradeny pasy. Jde o občany Itálie a Rakouska.
Americké úřady zatím souvislost ukradených pasů přímo s terorismem nezjistili. Podle nich je také možné, že tyto případy mohou souviset s jinými zločiny, například s pašováním drog. "Ještě jsme spojitost s terorismem nenalezli, zatím je velmi brzy a rozhodně není nic definitivní," řekl NBC nejmenovaný činitel.
Vietnamská letadla několik hodin po hlášení o nezvěstném stroji podle agentur upozornila na velké olejové skvrny na moři jižně od Vietnamu. Mohly by být prvním důkazem o havárii malajsijského letadla.
Malajsijský ministr dopravy Hishamuddin Hussein varoval před spekulacemi a hovořil pouze o ztrátě kontaktu s posádkou. To, že se stroj zřítil, potvrdit odmítl.
Pilot neodvysílal tísňový signál, což je podle letových odborníků nezvyklé. Podobný případ se odehrál v roce 2009, kdy rovněž bez tísňového signálu spadlo po čtyřech hodinách letu do moře letadlo společnosti Air France na trase z Brazílie do Francie.
Zůstaly jen olejové skvrny
Vietnamský úřad civilního letectví oznámil, že jeho letadla našla dvě velké olejové skvrny jižně od vietnamského ostrova Tho Chu. Vietnam k nim vyslal lodě. Zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, že skvrny souvisí s hledaným letadlem. Jsou dlouhé deset a patnáct kilometrů a od sebe jsou vzdálené asi 500 metrů.
Záchranné operace se soustřeďují kolem místa v Jihočínském moři, kde se posádka naposledy hlásila dnes v 1:30 místního času (v pátek 18:30 SEČ). Pak signál náhle zmizel, řekl novinářům ředitel malajsijské agentury civilních letů Azharuddin Abdul Rahman. Bylo to údajně asi minutu předtím, než letadlo mělo vstoupit do vietnamského letového prostoru.
Na palubě byli lidé ze 14 zemí, hlavně z Číny. Velvyslanec České republiky v Malajsii Rudolf Hykl ČTK řekl, že podle centra pro katastrofy malajsijského ministerstva zahraničí nejsou na palubě žádní Češi.
Boeing 777-200 startoval z Kuala Lumpuru v pátek v 17:21 SEČ a v Pekingu měl přistát ve 23:30 SEČ. Do záchranných námořních i leteckých operací se zapojily kromě Vietnamu a Malajsie, také Čína, Filipíny, Singapur a USA. Pomoc nabídla rovněž Francie.
Místo, kde stroj možná spadl, je v Jihočínském moři, jehož části si nárokuje několik asijských států, zejména Čína a Filipíny. Jejich napjaté vztahy, které se nejednou nebezpečně přiblížily ozbrojenému konfliktu, dnes v důsledku tragické havárie ustoupily. "V mimořádných situacích musíme postupovat společně bez ohledu na hraniční problémy," prohlásil velitel filipínského západního vojenského okruhu Roy Deveraturda.
Zdroj: YouTubeTři letecké tragédie:
Ohnivé rodeo na KanárechKde: Kanárské ostrovy, letiště Los Rodeos (severní letiště ostrova Tenerife)Kdy: 27.3.1977Počet obětí: 582Typ letadla: 2x Boeing 747Letecká společnost: KLM + PAN-AMPříčina: chyba pilota
Na runwayi se sráží rozjíždějící se holandské letadlo v téměř vzletové rychlosti s popojíždějícím americkým strojem. Toho dne došlo k tragické souhře mnoha událostí: Na letišti na sousedním ostrově Las Palmas vybuchla bomba a bylo uzavřeno a většina letů byla přesměrována na Los Rodeos, kde byla intenzita provozu na hraně možností pozemní obsluhy. Zároveň byla velmi špatná viditelnost kvůli mlze - z věže nebylo vidět ani na runway. Na začátku runwaye čekal na povolení k odletu už delší dobu stroj společnosti KLM s plnými nádržemi paliva. Letadlo PAN-AM v tu chvíli rolovalo po runwayi směrem ke startovní pozici a chystalo se z ní sjet na boční dráhu, ale v tu chvíli pilot KLM vyhodnotil výzvu věže k přípravě ke startu nesprávně jako povolení ke startu a letadlo se dalo do pohybu. Ve chvíli, kdy před sebou v mlze zahlédl stroj PAN-AM, bylo už pozdě a v rychlosti, kdy se letadlo už už odlepovalo od země už nedokázal zabránit srážce. Jako zázrakem přežilo 69 cestujících amerického letadla, napsal server vsudedobre.cz.
Neodhalená skrytá vadaKde: Japonsko, Mount OsutakaKdy: 12.8.1985Počet obětí: 520Typ letadla: Boeing 747Letecká společnost: Japan AirlinesPříčina: technická závada na letadle
Krátce po startu letadlo se stalo neovladatelným a silně poklesl tlak v kabině pro cestující. Pilot se snaží provést otočku a nouzově přistát, letadlo řídí jen pomocí rozdílných tahů motorů. Obletí horu Fudži, ale tam ztrácí kontrolu na strojem a ten se rozbíjí o svah nedaleké hory. Přežijí jen 4 cestující. Během vyšetřování vyšlo najevo, že v minulosti letadlo při přistání škrtlo zádi o letištní dráhu. Při opravě pak byla nekvalitně opravena nárazem poškozená přepážka, která odděluje prostor pro cestující a zavazadlový prostor. Ta postupně ztrácela pevnost až povolila, při tom došlo k poškození řídících systémů a letadlo se stalo neovladatelným.
Špatně zavřené dveřeKde: Francie, PařížKdy: 3.3.1974Počet obětí: 346Typ letadla: Mc Donnel Douglas DC-10Letecká společnost: Turkish airlinesPříčina: technická závada na letadle (špatná příprava letadla na start)
Patnáct minut po startu se stroji otevřou a následně utrhnou dveře zadního nákladového prostoru. Podtlak vytáhle zavazadla, dojde k porušení bezpečností přepážky a odlétá dokonce 6 cestujících i se svými sedadly. Letadlo je neříditelné a dopadá do lesa 32km od Paříže. Nikdo nepřežil. Viníkem je pomocný dělník, který špatně zavřel dveře nákladového prostoru a nezkontroloval, jestli čepy zámku zapadly. Zároveň se ale ukázalo, že je provedení dveří technickým nedostatkem stroje DC-10, takže provoz tohoto typu letadla byl následně zakázán v mnoha z
Související
Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání
10 let od jedné z největších záhad současnosti. Sílí hlasy po obnově pátrání po letu MH370
Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) , vietnam , Boeing 777
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák