VIDEO: Vrak boeingu z Malajsie nalezen? Na hladině plave podezřelý předmět

Kuala Lumpur/Hanoj - Nad osudem malajsijského letadla s 239 lidmi na palubě, které je od pátku SEČ pohřešováno v Asii, vznikají stále nové otazníky. Po asi hodině letu z Kuala Lumpuru do Pekingu přestala jeho posádka komunikovat se zemí a od té doby se o letadle nic neví. Podle dráhy letu se předpokládá, že mohlo spadnout do moře u Vietnamu, kde již jeho pád naznačují dosud oficiálně nepotvrzené indicie. Do rozsáhlé mezinárodní pátrací akce se zapojilo několik lodí, letadel, tajných služeb z mnoha zemí a rovněž Interpol. Kromě letecké nehody úřady zkoumají také možnost teroristického útoku.

Letadlo bylo v době předpokládaného pádu ve výšce necelých 11.000 metrů a letělo stálou rychlostí. Z Kuala Lumpuru odstartovalo v pátek v 17:41 SEČ a do Pekingu mělo dorazit ve 23:30 SEČ. Kontakt s ním byl naposledy v 18:30 SEČ, těsně před tím, než letadlo mělo přejít z malajsijského do vietnamského vzdušného prostoru.

Letoun vietnamského námořnictva zahlédl dnes v podvečer u jižního pobřeží Vietnamu předmět, který podle průzkumníků vypadal jako dveře pohřešovaného letadla. Objekt se nacházel zhruba ve stejné oblasti. kde vietnamská letadla už v sobotu spatřila rozsáhlé olejové skvrny. Mezitím se snesla tma a další letecké pátrání bylo odloženo na ráno místního času.

Zdroj: YouTube

Už v sobotu se objevila informace o tom, že nejméně dva pasažéři použili pasy ukradené v Thajsku v roce 2012 a 2013, a to občanům Itálie a Rakouska. Letenky si tyto osoby koupily zřejmě společně za thajské báty a konečnou destinací nebyl Peking, ale Evropa. Podle malajsijských úřadů jsou zachyceni na bezpečnostních kamerách před odletem.

Interpol dnes oznámil, že Malajsijci při kontrole pasažérů nepoužili jeho databázi ztracených nebo ukradených cestovních dokladů. Interpol nyní ověřuje cestovní doklady všech lidí na palubě. Oznámil také, že mnoho leteckých společností postupuje podobně jako Malaysia Airlines, jíž stroj patřil.

Velitel malajsijského letectva Rodzali Daud dnes nově oznámil, že podle radarových informací je možné, že letadlo změnila dráhu letu. V takovém případě ale měl pilot informovat kontrolu letu.

Psali jsme: Byl fanda Boeingu-777, řekli kolegové o pilotovi ztraceného letadla. Chybu by neudělal Zkáza boeingu u Vietnamu: Je to krajně nezvyklé, říká expert. Blesk? Výbuch?
Ztracený boeing měl v minulosti roztržené křídlo, přiznaly aerolinky
 

O příčinách zmizení se zatím pouze spekuluje, protože dokud nebudou nalezeny trosky nebo černé skříňky, nebude možné je nijak vysvětlit. Malajsijská policie už vyzvala uživatele sociálních sítí, aby se vyvarovali šíření nepravdivých zpráv.

Mezi možné příčiny se řadí podle letových odborníků náhlé selhání motorů nebo elektrického obvodu stroje, mimořádná turbulence či fatální chyba pilota anebo i jeho sebevražda. To však kolegové kapitána Zaharii Ahmada Shaha vylučují. Podle nich to byl mimořádný znalec Boeingu-777 a velmi zkušený pilot s 18.000 nalétanými hodinami.

V moři poblíž předpokládaného místa pádu letadla, tedy u jihovietnamských břehů, pátrá po troskách 22 letadel a 40 plavidel z Malajsie, Thajska, Austrálie, Vietnamu, Singapuru, Indonésie, Číny a USA.

V Pekingu a Kuala Lumpuru čekají na zprávy příbuzní pasažérů, z nichž mnozí si stěžují na nedostatek informací. Na palubě byli lidé z více než desítky zemí, hlavně ale Číňané. Podle českého zastupitelského úřadu v Malajsii na palubě nebyli žádní Češi. Malaysia Airlines nabídly čínským příbuzným, že je na své náklady dopraví do Kuala Lumpuru, budou-li chtít být blíže místa vyšetřování.

Zdroj: YouTube

Tři největší letecké havárie

Tragédie na TenerifeKdy: 27.3. 1977Kde: TenerifePříčina: Srážka letadelOběti: 583

Přímo na rozjezdové dráze letiště Los Rodeos na Tenerife se v mlze srazily Boeing 747-121 (N736PA) letecké společnosti Pan American World Airways (PanAm) a Boeing 747-206B (PH-BUF) nizozemské společnosti KLM Royal Dutch Airlines. Letouny do sebe narazily v třísetkilometrové rychlosti. Z amerického jumba zázračně přežilo 69 cestujících, kteří byli v zadní části trupu. Za neštěstí mohl podle vyšetřování kapitán nizozemského letadla, který odstartoval bez povolení.

Pád Japan Air v TokiuKdy: 12.8. 1985Kde: TokioPříčina: Vadný tlakový ventilOběti: 520

Jen několik minut po startu na letišti v Tokiu se zřítil Boeing 747 japonské společnosti Japan Air Lines. Už když se letadlo zvedlo z plochy hlásil kapitán, že nad letadlem nemá kontrolu, a že v něm klesá tlak. Krátce poté se stroj roztříštil o vrchol hory Osutaka. Během vyšetřování se díky černé skříňce zjistilo, že do letadla byl během technické kontroly obráceně namontován jeden tlakový ventil. Došlo k dekompresi, která narušila ovládání výškového kormidla, a stroj se stal neovladatelným.

Srážka letadel v DillíKdy: Kdy:12. 11. 1996Kde: Nové DillíPříčina: Špatná angličtina pilotůOběti: 349

Nad letištěm v Novém Dillí se čelně srazily Boeing 747-100 saúdskoarabské společnosti Saudia, letící do Zahránu a Džiddy, s přistávajícím letounem typu Iljušin Il-76 kazašských aerolinek Kazakstan Airlines. Všech 39 lidí na palubě ruského letadla zahynulo. V saudském jumbu bylo 30 členů posádky a 282 cestujících, dva zázračně přežili. Příčinou byly špatné technické zabezpečení letiště v Novém Dillí a chybná znalost angličtiny kazašských pilotů, informuje newslab.cz.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Boeing 777 Malajsie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy