Kuala Lumpur/Hanoj - Nad osudem malajsijského letadla s 239 lidmi na palubě, které je od pátku SEČ pohřešováno v Asii, vznikají stále nové otazníky. Po asi hodině letu z Kuala Lumpuru do Pekingu přestala jeho posádka komunikovat se zemí a od té doby se o letadle nic neví. Podle dráhy letu se předpokládá, že mohlo spadnout do moře u Vietnamu, kde již jeho pád naznačují dosud oficiálně nepotvrzené indicie. Do rozsáhlé mezinárodní pátrací akce se zapojilo několik lodí, letadel, tajných služeb z mnoha zemí a rovněž Interpol. Kromě letecké nehody úřady zkoumají také možnost teroristického útoku.
Letadlo bylo v době předpokládaného pádu ve výšce necelých 11.000 metrů a letělo stálou rychlostí. Z Kuala Lumpuru odstartovalo v pátek v 17:41 SEČ a do Pekingu mělo dorazit ve 23:30 SEČ. Kontakt s ním byl naposledy v 18:30 SEČ, těsně před tím, než letadlo mělo přejít z malajsijského do vietnamského vzdušného prostoru.
Letoun vietnamského námořnictva zahlédl dnes v podvečer u jižního pobřeží Vietnamu předmět, který podle průzkumníků vypadal jako dveře pohřešovaného letadla. Objekt se nacházel zhruba ve stejné oblasti. kde vietnamská letadla už v sobotu spatřila rozsáhlé olejové skvrny. Mezitím se snesla tma a další letecké pátrání bylo odloženo na ráno místního času.
Už v sobotu se objevila informace o tom, že nejméně dva pasažéři použili pasy ukradené v Thajsku v roce 2012 a 2013, a to občanům Itálie a Rakouska. Letenky si tyto osoby koupily zřejmě společně za thajské báty a konečnou destinací nebyl Peking, ale Evropa. Podle malajsijských úřadů jsou zachyceni na bezpečnostních kamerách před odletem.
Interpol dnes oznámil, že Malajsijci při kontrole pasažérů nepoužili jeho databázi ztracených nebo ukradených cestovních dokladů. Interpol nyní ověřuje cestovní doklady všech lidí na palubě. Oznámil také, že mnoho leteckých společností postupuje podobně jako Malaysia Airlines, jíž stroj patřil.
Velitel malajsijského letectva Rodzali Daud dnes nově oznámil, že podle radarových informací je možné, že letadlo změnila dráhu letu. V takovém případě ale měl pilot informovat kontrolu letu.
Psali jsme: Byl fanda Boeingu-777, řekli kolegové o pilotovi ztraceného letadla. Chybu by neudělal Zkáza boeingu u Vietnamu: Je to krajně nezvyklé, říká expert. Blesk? Výbuch?O příčinách zmizení se zatím pouze spekuluje, protože dokud nebudou nalezeny trosky nebo černé skříňky, nebude možné je nijak vysvětlit. Malajsijská policie už vyzvala uživatele sociálních sítí, aby se vyvarovali šíření nepravdivých zpráv.
Mezi možné příčiny se řadí podle letových odborníků náhlé selhání motorů nebo elektrického obvodu stroje, mimořádná turbulence či fatální chyba pilota anebo i jeho sebevražda. To však kolegové kapitána Zaharii Ahmada Shaha vylučují. Podle nich to byl mimořádný znalec Boeingu-777 a velmi zkušený pilot s 18.000 nalétanými hodinami.
V moři poblíž předpokládaného místa pádu letadla, tedy u jihovietnamských břehů, pátrá po troskách 22 letadel a 40 plavidel z Malajsie, Thajska, Austrálie, Vietnamu, Singapuru, Indonésie, Číny a USA.
V Pekingu a Kuala Lumpuru čekají na zprávy příbuzní pasažérů, z nichž mnozí si stěžují na nedostatek informací. Na palubě byli lidé z více než desítky zemí, hlavně ale Číňané. Podle českého zastupitelského úřadu v Malajsii na palubě nebyli žádní Češi. Malaysia Airlines nabídly čínským příbuzným, že je na své náklady dopraví do Kuala Lumpuru, budou-li chtít být blíže místa vyšetřování.
Zdroj: YouTubeTři největší letecké havárie
Tragédie na TenerifeKdy: 27.3. 1977Kde: TenerifePříčina: Srážka letadelOběti: 583
Přímo na rozjezdové dráze letiště Los Rodeos na Tenerife se v mlze srazily Boeing 747-121 (N736PA) letecké společnosti Pan American World Airways (PanAm) a Boeing 747-206B (PH-BUF) nizozemské společnosti KLM Royal Dutch Airlines. Letouny do sebe narazily v třísetkilometrové rychlosti. Z amerického jumba zázračně přežilo 69 cestujících, kteří byli v zadní části trupu. Za neštěstí mohl podle vyšetřování kapitán nizozemského letadla, který odstartoval bez povolení.
Pád Japan Air v TokiuKdy: 12.8. 1985Kde: TokioPříčina: Vadný tlakový ventilOběti: 520
Jen několik minut po startu na letišti v Tokiu se zřítil Boeing 747 japonské společnosti Japan Air Lines. Už když se letadlo zvedlo z plochy hlásil kapitán, že nad letadlem nemá kontrolu, a že v něm klesá tlak. Krátce poté se stroj roztříštil o vrchol hory Osutaka. Během vyšetřování se díky černé skříňce zjistilo, že do letadla byl během technické kontroly obráceně namontován jeden tlakový ventil. Došlo k dekompresi, která narušila ovládání výškového kormidla, a stroj se stal neovladatelným.
Srážka letadel v DillíKdy: Kdy:12. 11. 1996Kde: Nové DillíPříčina: Špatná angličtina pilotůOběti: 349
Nad letištěm v Novém Dillí se čelně srazily Boeing 747-100 saúdskoarabské společnosti Saudia, letící do Zahránu a Džiddy, s přistávajícím letounem typu Iljušin Il-76 kazašských aerolinek Kazakstan Airlines. Všech 39 lidí na palubě ruského letadla zahynulo. V saudském jumbu bylo 30 členů posádky a 282 cestujících, dva zázračně přežili. Příčinou byly špatné technické zabezpečení letiště v Novém Dillí a chybná znalost angličtiny kazašských pilotů, informuje newslab.cz.
Související
Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání
10 let od jedné z největších záhad současnosti. Sílí hlasy po obnově pátrání po letu MH370
Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) , Boeing 777 , Malajsie
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
včera
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
včera
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
včera
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
včera
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
včera
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
včera
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
včera
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
včera
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
3. prosince 2024 21:51
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
3. prosince 2024 21:03
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Zdroj: Libor Novák