KLDR ilegálně obchoduje se zbraněmi, využívá ambasády

New York/Pchjongjang - Severní Korea využívá ambasády v některých zemích ke zprostředkování ilegálního obchodu se zbraněmi. Vyplývá to ze zprávy panelu expertů Organizace spojených národů, kterou citovala agentura Reuters. Podle zprávy komunistický režim v KLDR vyvinul řadu důmyslných technik, jak obejít sankce mezinárodního společenství.

Osmičlenný panel OSN podezřívá z obchodování se zbraněmi například severokorejské ambasády na Kubě a v Singapuru. Mezi těmito zbraněmi jsou podle OSN například stíhací letouny nebo součásti pro výrobu raket. Severokorejskou loď vezoucí právě tyto zbraně loni v červenci zastavila Panama.

Severní Korea pravidelně provádí zkoušky raket a v minulosti tyto testy použila k tomu, aby pohrozila svému jihokorejskému sousedovi za vojenská cvičení se Spojenými státy.

Letectvo KLDR se stalo samostatnou složkou armády v roce 1948. Jeho hlavním posláním je ochrana vzdušného prostoru s tím, že všechny ostatní úkoly, jako je podpora pozemních vojsk, letecká přeprava či logistická podpora, stojí na žebříčku důležitosti až na druhém místě.

Základní doktrína a taktika byla převzata ze Sovětského svazu a Číny a byla doplněna o vlastní zkušenosti zejména z těžkého bombardování v průběhu korejské války na počátku padesátých let minulého století. Největší prioritu tak má protivzdušná obrana, zajišťovaná jak leteckými útvary, tak i protiletadlovými raketovými systémy. Velká část jejích vojenských objektů, jako hangáry, opravárenská zařízení či skladiště munice a paliva, jsou ukryta hluboko v podzemí, nebo alespoň v odolných krytech, píše Vztlak.net.

A v jakém stavu je severokorejské letectvo dnes? Na první pohled působí impozantní silou – více než 110 tisíc příslušníků, zhruba sedmdesát leteckých základen a na nich kolem 1200 letadel všech kategorií. Otázkou však zůstává jejich provozuschopnost a technický stav, vzhledem k tomu, že na zemi jsou mezinárodním společenstvím uvalené přísné sankce.

Nejdůležitější jednotky jsou soustředěné v okolí hlavního města Pchjongjangu a dále pak v jižních provinciích. Severní Korea se snaží vyvarovat hrozby zničení svého letectva jediným útokem, a tak kromě standardních letištních ploch může využívat některé poměrně kvalitní dálnice, na nichž není prakticky žádný provoz, vzhledem k tomu, že auto v zemi téměř nikdo nevlastní. Velká část zejména stíhacího letectva je dislokována v blízkosti demilitarizované zóny a představuje tak reálnou hrozbu pro sousední Jižní Koreu.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) zbraně ambasády

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy