KLDR ilegálně obchoduje se zbraněmi, využívá ambasády

New York/Pchjongjang - Severní Korea využívá ambasády v některých zemích ke zprostředkování ilegálního obchodu se zbraněmi. Vyplývá to ze zprávy panelu expertů Organizace spojených národů, kterou citovala agentura Reuters. Podle zprávy komunistický režim v KLDR vyvinul řadu důmyslných technik, jak obejít sankce mezinárodního společenství.

Osmičlenný panel OSN podezřívá z obchodování se zbraněmi například severokorejské ambasády na Kubě a v Singapuru. Mezi těmito zbraněmi jsou podle OSN například stíhací letouny nebo součásti pro výrobu raket. Severokorejskou loď vezoucí právě tyto zbraně loni v červenci zastavila Panama.

Severní Korea pravidelně provádí zkoušky raket a v minulosti tyto testy použila k tomu, aby pohrozila svému jihokorejskému sousedovi za vojenská cvičení se Spojenými státy.

Letectvo KLDR se stalo samostatnou složkou armády v roce 1948. Jeho hlavním posláním je ochrana vzdušného prostoru s tím, že všechny ostatní úkoly, jako je podpora pozemních vojsk, letecká přeprava či logistická podpora, stojí na žebříčku důležitosti až na druhém místě.

Základní doktrína a taktika byla převzata ze Sovětského svazu a Číny a byla doplněna o vlastní zkušenosti zejména z těžkého bombardování v průběhu korejské války na počátku padesátých let minulého století. Největší prioritu tak má protivzdušná obrana, zajišťovaná jak leteckými útvary, tak i protiletadlovými raketovými systémy. Velká část jejích vojenských objektů, jako hangáry, opravárenská zařízení či skladiště munice a paliva, jsou ukryta hluboko v podzemí, nebo alespoň v odolných krytech, píše Vztlak.net.

A v jakém stavu je severokorejské letectvo dnes? Na první pohled působí impozantní silou – více než 110 tisíc příslušníků, zhruba sedmdesát leteckých základen a na nich kolem 1200 letadel všech kategorií. Otázkou však zůstává jejich provozuschopnost a technický stav, vzhledem k tomu, že na zemi jsou mezinárodním společenstvím uvalené přísné sankce.

Nejdůležitější jednotky jsou soustředěné v okolí hlavního města Pchjongjangu a dále pak v jižních provinciích. Severní Korea se snaží vyvarovat hrozby zničení svého letectva jediným útokem, a tak kromě standardních letištních ploch může využívat některé poměrně kvalitní dálnice, na nichž není prakticky žádný provoz, vzhledem k tomu, že auto v zemi téměř nikdo nevlastní. Velká část zejména stíhacího letectva je dislokována v blízkosti demilitarizované zóny a představuje tak reálnou hrozbu pro sousední Jižní Koreu.

Související

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) zbraně ambasády

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy