Mount Everest trpí pod návalem turistů, Nepál přišel s originálním nápadem

Káthmándú - Nepál zvažuje plán pronajímat méně frekventované himálajské vrcholky soukromým turistickým společnostem, aby tak zmírnil provoz na Mount Everestu a pomohl místní ekonomice. Informovala o tom agentura AFP.

V rámci tohoto plánu by si nepálské i zahraniční soukromé firmy a společnosti mohly pronajmout některý z 326 otevřených himálajských vrcholů a propagovat je jako novou turistickou destinaci. Z toho by pro Nepál plynuly nové příjmy, ale také by to mohlo odlákat část horolezců z nejvyšší hory světa, na které je každou sezónu značný provoz.

Zatím není jasné, od kdy by nepálská vláda mohla začít tento plán uskutečňovat. Ministerstva ještě dolaďují takové podrobnosti, jako kolik vrcholků by bylo k pronajmutí a na jak dlouhou dobu.

Himaláje, jakožto nejvyšší pohoří světa je součástí mladých alpidních pohoří euroasijského kontinentu. Se svou délkou 2400 km a šířkou 180–320 km geograficky zasahují na území Číny, Nepálu, Bhútanu, Indie a Pákistánu. 

Je notoricky známo, že nejvyšší horou světa je Mt. Everest, nebo chcete-li Sagarmatha – bohyně matka Země, či Qomolangma Feng – bohyně matka sněhů měřící 8848 m. Méně známý údaj je z měření v roce 1987, kdy byla zaměřena její výška 8872 m. Pro běžného smrtelníka je tento rozdíl zanedbatelný, ale zajisté potěší horolezce ,když v téměř devítikilometrové nadmořské výšce se mohou škrábat ještě o 24 m výš, uvádí ckc.cz.

Výškové extrémy himálajských obrů doplňují i další výškové rekordy přírody. Jedním z nich je přítomnost nejvýše položeného jezera na Zemi. Jedná se o bezejmenné jezero ledovcového původu, které se nachází ve výšce 5880 m n. m. v blízkosti Mt. Everestu.

Související

Více souvisejících

nepál Himaláje, Indie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy