Kuala Lumpur/Peking - Bezúspěšně skončilo dnes po třech hodinách hledání úlomků zmizelého malajsijského letadla, které údajně zachytily čínské satelitní snímky. Oznámila to agentura Reuters, jejíž zpravodaj byl na palubě průzkumného letadla. Do oblasti vyslaly své stroje Malajsie a Vietnam, žádný z nich ale předměty, které údajně plavaly na hladině, neobjevil. Do pátrání se zapojila také Indie. Podle malajsijského ministerstva dopravy jsou mylné i zprávy, že boeing po přerušení kontaktu s dispečery byl ještě několik hodin ve vzduchu.
Pátrací letouny kroužily dnes nad Jihočínským mořem tři hodiny. Oblast, kterou čínský satelit lokalizoval, byla nedaleko bodu, kde malajsijské dopravní letadlo v noci na sobotu ztratilo kontakt s letovými dispečery.
Obrázky možných úlomků se objevily ve středu na webových stránkách čínské vlády. Satelitní snímky pořízené v neděli měly ukazovat "tři podezřelé plovoucí předměty" různých velikostí poblíž jižního cípu Vietnamu východně od Malajsie. Největší měl údajně rozměr 22 krát 24 metrů.
Vedení čínského úřadu pro civilní letectví už v informaci o satelitních fotografiích upozornilo, že není jisté, zda nalezené předměty v Jihočínském moři s hledaným malajsijským letadlem nějak souvisejí.
Americký list The Wall Street Journal napsal, že pohřešovaný letoun mohl být ve vzduchu ještě čtyři hodiny poté, co přerušil kontakt se zemí, a letadlo tak mohlo za záhadných okolností cestovat ještě stovky kilometrů.
Z analýzy dat, která motory letounů Boeing 777 automaticky posílají na zemi v rámci průběžného monitorovacího programu, podle amerického listu vyplývá, že letadlo mohlo letět celkem pět hodin. Komunikace s letovými dispečery byla přerušena zhruba po hodině letu.
Zprávu deníku The Wall Street Journal ale následně popřel malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein. Podle něj výrobce motorů Rolls-Royce i firma Boeing uvedly, že informace o několikahodinovém proudu dat z motorů pohřešovaného letadla nejsou pravdivé.
Chaotické informování a mnoho protichůdných vyjádření otřásla důvěrou v malajsijské vyšetřovatele, konstatovala agentura DPA. Čínský premiér Li Kche-čchiang požádal, aby bylo pátrání po stroji dál rozšířeno a aby se zlepšila koordinace úsilí o nalezení letounu, na jehož palubě bylo 154 čínských občanů.Tři lodě a tři letadla dnes do pátrání nasadila v okolí souostroví Andamany a Nikobary Indie. Indické ministerstvo obrany nařídilo prozkoumat oblast východně od ostrovů, které jsou blíž od barmských a malajských břehů, než od indických.
Další letecké záhady
Pokud se malajsijské letadlo zřítilo, pak by incident byl nejpodobnější tragické nehodě letadla Airbus A330 letecké společnosti Air France, které zmizelo nad Atlantikem cestou z Ria de Janeira do Paříže. Stejně jako v případě letu Malaysia Airlines ani piloti Air France nevyslali žádný nouzový signál. Vyšetřovatelé nenašli a nezjistili o osudu letadla s 228 lidmi na palubě nic celých pět dní od jeho zmizení, než záchranné a pátrací týmy konečně objevily část ocasu ve vodě. Samotné trosky letadla se na dně našly až za dva roky a trvalo další rok, než vyšetřovatelé stanovili příčinu neštěstí - krystalky ledu, které zablokovaly rychlostní senzory letadla, což vedlo k smrtícímu poklesu rychlosti letounu, uvedl web CT24.
Republikáni Hale Boggs a Nick Begich (1972)
Boggs, který byl v té době vůdcem většiny v americké sněmovně, a Begich nastoupili do dvoumotorové cessny v aljašském Anchorage. Letoun zmizel cestou do Juneau na Aljašce. Letadlo se nikdy nenašlo navzdory 39 dní trvajícímu pátrání, které list The Washington Post označil za "největší v dějinách Aljašky". Zapojilo se do něj více než 70 letadel, která nalétala 3 600 hodin. Okamžitě se vynořily konspirační teorie opírající se o to, že Boggs byl členem Warrenovy komise, která měla prošetřit okolnosti atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho. Případně se spekulovalo o tom, že Begiche "zavraždili Srbové kvůli jeho chorvatskému původu".
Boeing 777 patří mezi nejbezpečnější typy letadel. Databáze ASN Aviation Safety Database obsahuje pouhých osm záznamů, z nichž dva jsou únosy letadla. V jednom případě došlo k úmrtí, když uhořel technik, který neopatrností při doplňování paliva způsobil požár, další 3 oběti zahynuly při nehodě v San Franciscu.
Související
Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání
10 let od jedné z největších záhad současnosti. Sílí hlasy po obnově pátrání po letu MH370
Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) , Boeing 777
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
před 1 hodinou
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 1 hodinou
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 2 hodinami
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 2 hodinami
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 3 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 4 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 5 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 5 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 6 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 8 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 11 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 11 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 12 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.
Zdroj: Libor Novák