Záhada Boeingu 777: Každý den je pro rodiny lidí z tohoto letadla těžký

Wellington/Kuala Lumpur - Novozélanďané Danica a Paul Weeksovi už zažili nehody i katastrofy. Jejich starší syn Lincoln se narodil uprostřed zemětřesení ve městě Christchurch v roce 2010. Jen o tři roky později, v prosinci 2013, měli autonehodu, a to už krátce poté, co se přestěhovali do Austrálie. Takže když Paul před týdnem odlétal za prací do Mongolska, udělal předem opatření. Nechal doma snubní prsten a hodinky, aby je manželka dala jejich dvěma synům, "kdyby se mu něco stalo".

Do Mongolska Paul cestoval s leteckou společností Malaysia Airlines letem číslo 370. Let z Kuala Lumpuru do Pekingu v pátek středoevropského času zmizel krátce po startu. Zatím se ani letoun, ani jeho trosky nepodařilo najít a jeho osud vyvolává víc otázek, než kolik je k dispozici odpovědí.Když Danica mluvila s novinářem americké televizní stanice CNN, svírala manželův prsten v dlani a zadržovala slzy. Informací dostává minimum a čekání jí připadá jako věčnost. "To je ta nejtěžší chvíle z celého dne - probudit se, podívat na zprávy a zjistit, že zase nic nového. Žádný telefonát z Malajsie, ve kterém by řekli: 'Něco jsme našli'," uvedla. "Paul je nejúžasnější manžel a nejúžasnější otec. Trávil spoustu času s dětmi."Zhruba o 8000 kilometrů dál, v hotelu nedaleko pekingského mezinárodního letiště, čeká Chu Sien-čchüan z úzkostí na zprávy o svém manželovi Mao Tchu-kuejovi. Pár spolu naposledy mluvil 2. března, když se Mao, který je malíř, chystal odletět do Malajsie na výstavu svých prací.Pro Chu, stejně jako pro mnoho příbuzných těch, kdo byli na palubě letu 370, se žal rychle změnil na frustraci. Celé dny nemá žádné novinky o svém manželovi a matoucí zprávy o pátrání a záchranné misi jen dělají čekání ještě mučivějším. "Nikdo nás o ničem neinformuje," řekla.Mnoho čínských příbuzných lidí z letadla odcestovalo do Kuala Lumpuru, ale Chu s dcerou se rozhodly zůstat v Pekingu. Bály se, že by jazyková bariéra všechno udělala ještě horší, protože by nerozuměly, co se děje.Více než polovina cestujících na palubě pohřešovaného letadla byli Číňané. Byl mezi nimi i pětatřicetiletý odborník na bojová umění a kaskadér Ťü Kchun, který se podílel například na filmech Velmistr (2013) nebo Zakázané království (2008). V následujících týdnech měl začít natáčet nový devítidílný seriál Marco Polo.Letecká společnost Malaysia Airlines nabídla čínským a indickým příbuzným pasažérů přepravu do Kuala Lumpuru, aby se o ně mohla "lépe postarat a utěšit je", ale část z nich odmítla. "Nevidím smysl letět do Kuala Lumpuru a vidět stejné informace," řekl CNN K.S. Nárendran z Indie. V letadle byla jeho manželka Čandrika Šarmaová. "Je pro mě lepší zůstat v Čennaí, kde jsou kolem mě příbuzní a přátelé."Šarmaová, která je výkonnou tajemnicí Mezinárodního družstva na podporu zaměstnanců v rybářství, cestovala do Mongolska na konferenci Organizace pro výživu a zemědělství (FAO). Její manžel říká, že od úřadů dostal jen minimum informací a přímé pomoci. Novinky o pátrání a záchranné operaci si zjišťuje sám ze zpravodajství, a "neví tak prakticky nic".Malajsijský premiér Najib Razak vyzval rodiny, aby byly trpělivé. "Příbuzní, kterých se to týká, musí pochopit, že tohle je něco neobvyklého. A také to, že běží všechno úsilí, jakého jsme schopni," prohlásil ve středu.Bílý dům má nové informace

"Chápu to tak, že je to založeno na nějakých nových informacích, ne nutně přesvědčivých - ale nových - dodatečné pátrání by mělo být zahájeno i v Indickém oceánu," oznámil mluvčí amerického rezidenta Jay Carney.

Carney novinářům odmítl sdělit, jaké nové informace se v případu objevily. Již včera však některá média přinesla zprávu, že letoun ještě několik hodin poté, co se ztratil z civilních radarů, nadále komunikoval se satelity. Ze signálu však nezle vyčíst, jakým směrem se pohyboval, ani jaký ho potkal osud.Čínský mobilní operátor nedokázal lokalizovat mobily z letadlaČínský největší mobilní operátor China Mobile se pokusil lokalizovat některé z cestujících pohřešovaného letadla společnosti Malaysia Airlines letu 370, když zkoušel, jestli jsou jejich mobily připojené k síti. Žádný z nich ale nedokázal najít, sdělil představitel firmy, kterého citoval list The Wall Street Journal.Snaha o vystopování mobilních telefonů cestujících začala krátce poté, co Boeing 777 zmizel v sobotu časně ráno místního času (v pátek SEČ) na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na palubě bylo celkem 239 osob; zhruba polovina cestujících byli Číňané.Telekomunikační gigant China Mobile, který má více než 770 milionů zákazníků, je největším poskytovatelem bezdrátového připojení na světě. Hledat mobilní telefony začal na žádost příbuzných některých cestujících i čínské vlády. Ale žádný z telefonů prý nebyl od zmizení letadla připojený do sítě."Naše mobilní sítě mají jistá omezení. Nedokážeme najít uživatele mobilních telefonů, pokud je vypnuli, anebo pokud je letadlo ve výšce nad deseti kilometry či v hlubokém oceánu," řekl činitel firmy, který si nepřál být jmenován.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Boeing 777

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

před 52 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 8 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 11 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy