VIDEO: Boeing 777 stále nenalezen, pátrání pro dnešek skončilo

Sydney/Kuala Lumpur - Pátrání po zmizelém malajsijském letadle se dnes soustředilo na Indický oceán. Satelity tam totiž zachytily dva předměty, které by mohly být s letadlem spojeny. Informoval o tom dnes australský premiér Tony Abbott. K místu zamířila čtyři letadla, z nichž první dvě už dorazila, ale prozatím předmět na moři blíže neidentifikovala. Na místě je také norské plavidlo a pluje k němu britská a australská loď. Australské úřady oznámily, že pro tmu bylo pátrání pro dnešek ukončeno.

Malajsijský ministr dopravy Hishammuddin Hussein na tiskové konferenci řekl, že považuje informaci týkající se Indického oceánu za věrohodnou, ale že Malajsie stále pátrá i po severní předpokládané trase letadla.

"Vyšly najevo nové a důvěryhodné informace v souvislosti s pátráním na jihu Indického oceánu," řekl Abbott australskému parlamentu. V Indickém oceánu 2500 kilometrů od australského Perthu satelit zachytil na hladině dva předměty vzdálené od sebe asi 23 kilometrů. Větší měří asi 24 metrů. Ze satelitních snímků nelze zjistit, zda jsou to části pohřešovaného stroje.

Na místo proto zamířila čtyři letadla a několik lodí. Jako první dorazilo letadlo australské armády, ale kvůli špatné viditelnosti dané mraky a deštěm větší předmět ani nenašlo. Stejně tak se nepodařilo nic najít ani posádce amerického hlídkového letadla.

Z lodí k místu jako první doplula norská obchodní loď Höegh St. Petersburg, již vyšetřovatelé požádali, aby změnila kurz a plula k dané oblasti. Plavidlo ale dorazilo už za tmy, takže k hledání také zatím nepřispělo. Loď australského námořnictva Success je od místa vzdálená asi dva dny plavby.

Zdroj: YouTube

Na satelitních a radarových datech závisí podle listu Financial Times pátrání v současné době především. Deník The New York Times ale upozornil na to, že není zcela vyloučené, že letadlo se radarovému i satelitnímu snímání vyhnulo.

Poslední signál letu MH 370 byl zachycen 7 hodin po jeho vzlétnutí satelity londýnské společnosti Inmarsat. Podle jeho poslední známé pozice, lze předpokládat, že letoun byl v té době někde v blízkosti jednoho ze dvou oblouků, které jsou pokryty radarovými systémy.

První oblouk se táhne od severního Thajska a Laos přes Čínu, Kazachstán a střední Asii. Druhý od západní Indonésie přes Indický oceán na západ od Austrálie. Druhý oblouk pokrývá jedny z nejvíce chráněných hranic na světě. Podle expertů na radarové systémy má právě Boeing 777 obrovský radarový profil. Je tedy pravděpodobnější, že pokud radarům unikl, letěl by v oblasti, kde se rozprostírá první oblouk.

Problém je, že je relativně obtížné získat úplný obraz o radarovém pokrytí zemí v regionu, protože armády nejsou ochotné odhalit informace o svých systémech vzdušné obrany, uvedl server iHned.cz. „Sdělování informací tajných zpravodajských služeb je vždy velice citlivá záležitost," řekl k tomu Ian Storey z Institutu jihovýchodních asijských studií v Singapuru listu Financial Times. Citlivá záležitost je to i pro Malajsii. Ta podle svého vyjádření zašla už teď příliš daleko v uvolnění armádních radarových záznamů.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 50 minutami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy