VIDEO: Pátrání po Boeingu 777 bez výsledku, objekty na hladině se asi potopily

Sydney/Kuala Lumpur - Pátrání po ztraceném letadle společnosti Malaysia Airlines ani dnes nepřineslo žádný výsledek. V pátrací akci pod australským vedením pokračuje mezinárodní tým v odlehlé oblasti Indického oceánu, kde podle čtvrtečního oznámení australského premiéra Tonyho Abbotta satelit zaznamenal dva objekty, které by mohly být částmi zmizelého Boeingu-777.

Místopředseda australské vlády Warren Truss dnes upozornil, že předměty se už mohly potopit, protože satelity je zachytily před pěti dny. "To, co bylo tak dlouho na hladině, tam už možná není. Mohlo se to potopit a klesnout ke dnu," zmírňoval naděje Truss před novináři v Perthu.

Pátrání se dnes za lepší viditelnosti než ve čtvrtek zúčastnila letadla z Austrálie, Nového Zélandu i z USA. Pokračovat budou o víkendu, kdy se k nim mají připojit letadla z Číny a Japonska. Dnešní pátrání trvalo asi deset hodin.

Vyšetřovatelé uvedli, že předměty objevené v jedné z nejodlehlejších částí zeměkoule, jsou "důvěryhodným vodítkem" - ale ničím víc. "Je to to nejnedostupnější místo, jaké si na Zemi můžete představit, ale jestli tam něco je, pak to najdeme," řekl Abbott novinářům.

Vyšetřovatelé mají podezření, že letadlo, které 8. března krátce po půlnoci místního času (v pátek večer SEČ) odstartovalo z Kuala Lumpuru do Pekingu, bylo úmyslně odkloněno tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy.

Podle zdroje blízkého pátrání, na který se odvolává agentura Reuters, může trvat "několik dní", než se podaří zjistit, zda objekty zaznamenané satelitem pocházejí z pohřešovaného letounu. 

Zdroj: YouTube

Rána pro cestovní ruch?

Německý internetový server pro rezervaci hotelů uvádí, že zaznamenal podstatný pokles ve vyhledávání amerických uživatelů poohlížejících se po hotelu v Malajsii od doby, co letadlo zmizelo. Ale sami malajsijští turističtí činitelé tvrdí, že žádný pokles v cestování do země nenastal.

Mezinárodní turistika je pro Malajsii klíčová. Ekonomika země neustále stoupá, a přestože hlavními průmyslovými odvětvími jsou elektronika, ropa a výroba palmového oleje, turistika patří mezi zásadní zdroje příjmů. V loňském roce do Malajsie zavítalo 26 milionů lidí, kteří tu utratili téměř 20 miliard dolarů.

Hotelový rezervační server Trivago uvedl, že během deseti dní po zmizení letadla zaznamenal pokles o 22 procent v počtu vyhledávání hotelů v Malajsii u amerických uživatelů. O 18 procent poklesl počet vyhledávání z Austrálie a o 22 procent z Nového Zélandu.

Bizarní spekulace

Podle někoho je zmizení Boeingu 777 jen reklama na uvedení nové řady seriálu J. J. Abramse o skupině ztroskotanců, kteří po pádu letadla uvíznou na mystickém ostrově. Jedna skupina lidí tvrdí, že je to nejlepší marketingová kampaň na světě, a druhá se dokonce domnívá, že seriál Ztraceni je pravdivý a chudáci cestující se společností Malaysia Airlines teď doopravdy uvízli na nějakém záhadném ostrově, píše zoom.iprima.cz.

"Mezi černou skříňkou, transpondéry, radarem, polem trosek, explozí a útokem rakety důkazy stále pokulhávají. Jediné vysvětlení, které někteří badatelé berou v úvahu, je, že letadlo a jeho pasažéři byli uneseni mimozemšťany," prohlásil údajně ředitel Mutual UFO Network v Pensylvánii John Ventre.

Podle některých spekulantů společnost Malaysia Airlines chtěla zvýšit prodej letenek, a tak vyrukovala s novým sloganem "Kamkoliv jdete, nikdo se to nikdy nedozví." A druhý slogan by měl znít: "Ztraťte se na cestě epických rozměrů."

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy