Čína zavřela další muzeum, tisíce "historických předmětů" byly padělky

Peking - Čínská policie nařídila uzavřít muzeum Lucheng v provincii Liao-ning na severovýchodě země poté, co se zjistilo, že tisíce jeho "historických předmětů" jsou padělky. S odvoláním na čínské sdělovací prostředky o tom dnes informovala agentura AFP.

Jak napsal list Global Times, nepravá byla téměř třetina z 8000 vystavovaných předmětů v expozici. Byl mezi nimi například i meč údajně z dynastie Čching, který měl mít hodnotu 19 milionů dolarů (asi 380 milionů korun).

Čína v posledních letech zažívá boom muzeí - jen v loňském roce bylo zaregistrováno 299 nových zařízení. Místní trh s antikvitami je ale zamořený padělky, což představuje problém nejen pro muzea snažící se sestavit expozici, ale také pro soukromé sběratele, jejichž počet rovněž roste.

V červenci 2013 muzeum Ťi-pao-čaj v severočínské provincii Che-pej bylo nuceno zavřít krám poté, co se prokázalo, že většina předmětů z jeho sbírky čítající na 40 tisíc údajných historických památek jsou padělky. Muzeum vybudovali za 60 milionů jüanů (193 milionů Kč) a zahájilo provoz v roce 2010. Jeho 12 výstavních sálů bylo údajně napěchováno unikátními historickými poklady. Jak tehdy informoval britský list The Daily Telegraph, řada vystavených objektů byly ve skutečnosti předměty koupené za cenu od 100 do 2 000 jüanů (od 320 do 6 440 Kč).

Číná má ale i velmi kvalitní a zajímavá muzea. Pekingské automobilové muzeum se nachází ve čtvrti Fengtai (Feng-tchaj) v jihozápadní části Pekingu. Pekingské automobilové muzeum má obrovský záběr v oblastech historie, vědy a kulturní role automobilu. Na rozloze asi 50 tisíc metrů čtverečních se zde vystavuje široká škála vozidel od prvních modelů po nejnovější modely. Existuje také řada audiovizuálních výstav a virtuálních simulátorů pro začínající závodníky.

Světoznámé muzeum terakotových válečníků se nachází na předměstí Xi'anu, hlavního města provincie Shaanxi (Si-an, Šen-si). Muzeum je domovem neuvěřitelných 8000 terakotových bojovníků, stejně jako řady vozů a zbraní. Muzeum bylo postaveno na místě hrobu prvního čínského císaře dynastie Qin (Čchin). Muzeum, které bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO láká návštěvníky z celého světa. Muzeum terakotových válečníků je jednou z hlavních čínských atrakcí, uvedl server czech.cri.cn.

Muzeum zlata v Zhaoyuan (Čao-jüan) představuje nejcennější kov – zlato. Je v něm celá řada informačních tabulí. Kromě toho muzeum také návštěvníkům zajistí zážitek z těžby. Bylo totiž postaveno v bývalém zlatém dole, díky kterému si návštěvníci budou moci udělat živou představu o tom, jak vypadal život havířů v dynastii Song (Sung), kdy se obchod v regionu rozvíjel. V roce 2007 Čína předstihla Jižní Afriku a se stala největším producentem zlata. 14,9 % zlata vyrobeného v Číně pochází z města Zhaoyuan. Muzeum zlata Zhaoyuan bylo pro veřejnost otevřeno v roce 2009.

Související

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

Více souvisejících

Čína muzea Padělky

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 8 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí

Finsko přijalo trojici konkrétních opatření v reakci na incident, při němž došlo k poškození elektrických a telekomunikačních kabelů. Řekl to finský prezident Alexander Stubb na páteční tiskové konferenci. Informoval o tom server Yle

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy