Asijské věznice plní důvěřivé ženy. Mnohdy jde o oběti narkomafie

Zlatý trojúhelník je označení oblasti jihovýchodní Asie, která se rozkládá mezi hraničními oblastmi Thajska, Myanmaru a Laosu. Podle OSN v této oblasti dosahuje produkce metamfetaminu a dalších syntetických drog hodnoty několika desítek miliard amerických dolarů ročně. V současné době je ve věznicích ve východní a jihovýchodní Asii drženo nejvíce vězňů na světě, převážná většina z nich za drogové delikty. Zdá se, že nejvíce na to doplácejí ženy.

V roce 2018 seděla jednadvacetiletá Noor Yuniová v letadle do Hongkongu. U pásu čekala na své zavazadlo a když jej odebrala, byla vyzvána k osobní prohlídce a k prohledání zavazadla. Yuniová ztuhla, když policisté z jejího zavazadla vytáhli 2 kg metamfetaminu v hodnotě 140 tisíc amerických dolarů. V tu chvíli věděla, že byla podvedena a jako mnoho jiných žen posloužila drogovým kartelům pouze jako „drogový mezek“. Příběh je součástí série As Equals na webu CNN, která představuje výzvy žen z rozvojových zemí světa.

Yuniová byla odsouzena na doživotí ve věznici pro ženy s maximální ostrahou a stala se tak jednou z tisíců mladých žen, které byly zneužity, aniž by cokoliv tušily. Mladá dívka poznala muže z Nigérie, který si říkal Peter a slíbil jí rychlý přivýdělek 1 000 amerických dolarů, když odveze zavazadlo plné oblečení z Kambodže do Hongkongu. Petera už nikdy neviděla.

CNN uvádí, že Yuniová není skutečné jméno indonéské dívky, protože ta si přeje zachovat anonymitu a chce začít nový život. Přiznala, že bylo pošetilé nepodívat se do zavazadla, které jí Peter dal. U soudu však Yuniové pomohlo, že policie nenalezla otisky jejích prstů uvnitř zavazadla, čímž se potvrdilo, že nevěděla, co převáží.

Neexistují žádná oficiální čísla, která by přesně řekla, kolik žen pracuje pro drogové kartely na nejnižším stupni jako mezci, u kterých dochází k největšímu počtu zatčení. OSN vyjádřila obavy z nadměrného uvězňování žen, výzkumy odhalují souvislost mezi pohlavím, zločinem a spravedlností, která je na kritické úrovni. Ženy nepáchají více trestné činnosti než v minulosti, ale za uvězňování tisíců žen mohou přísnější rozsudky.

Poptávka po syntetických drogách, jako je metamfetamin, převyšuje poptávku nad heroinem. Nejvyšší produkce je v Asii a v Tichomoří. Podle CNN celosvětový obchod s metamfetaminem dosahuje hodnoty až 61 miliard amerických dolarů ročně. Hongkong je jeden z největších dopravních uzlů a místní policie nerozlišuje závažnost trestného činu v případě, že se jedná o drogy. Proto se věznice plní ženami od 14 do 20 let, z nichž některé dostaly nejtvrdší tresty.

Kněz John Wotherspoon je jeden z mála lidí, kteří se snaží uvězněným ženám pomoci. Pokouší se najít spojitosti mezi mezky a členy narkomafie. „Stále jsou to jen malé ryby,“ míní otec. Už od roku 2013 sepisoval výpovědi zadržených žen a zveřejňoval je na internetu. Doufal, že výpovědi by mohly pomoci identifikovat muže, kteří balamutí mladé ženy vidinou přivýdělku nebo romantické lásky. Důkazy se skutečně objevily a byly použity v soudních přelíčeních, které pomohly alespoň malou část žen osvobodit.

Když se v roce 2018 setkal otec Wotherspoon s Yuniovou, zjistil, že tento příběh už slyšel. Ve stejném vězení seděla indonéská žena, která se také potkala s Peterem. „Když jsem ukázal fotografii Petera, zhroutila se,“ uvedl kněz pro CNN. Otec neváhal a vydal se nigerijského muže hledat, ale nenašel ho. Nezahálel a svá zjištění sdílel nejen s policií v Hongkongu, ale také v Kambodže, aby zabránil oklamání dalších žen.

Žena se stejným osudem jako Yuniová se setkala s Peterem právě tam, kde ji poprosil o převoz zavazadla kvůli jeho práci. Žena, která neuvedla své jméno, neváhala a stejným leteckým uzlem se zastávkou v Hongkongu se vydala na cestu. Kněz přišel na to, že nábor Yuniové i druhé poškozené provedla neznámá žena, která je následně představila Peterovi. Díky práci kněze se žena z vězení dostala za 2,5 roku. Později se vrátila jako svědkyně v případu Yuniové. Tyto dvě ženy měly štěstí, ale stále se ve věznicích nacházejí tisíce dalších-

Výkonná ředitelka Cornellova centra pro trest smrti Delphine Lourtauová uvedla ve zprávě z roku 2018, že byla odhalena genderová nerovnost v oblasti trestné činnosti žen v souvislosti s drogami. Ve zprávě bylo uvedeno, že ženy mají obecně horší přístup k právníkům a dostávají delší tresty, dokonce jsou i častěji odsouzeny k trestu smrti než muži.

Malajsie trestá obchod s drogami trestem smrti a je zemí, která má největší počet odsouzených v jihovýchodní Asii. V roce 2019 bylo odsouzeno k popravě 1 281 lidí. Trest smrti je zákonem daný od roku 1983. Ze 141 cizinek uvězněných za pašování drog bylo 90 % odsouzeno k trestu smrti. Muži k němu byli odsouzeni pouze v 70 % případů.  

Související

Německá policie, ilustrační foto

Pizza číslo 40 skrývala tajemství. Zajímalo i německou policii

Německá policie provedla razii v düsseldorfské pizzerii, která měla dost překvapivé opodstatnění. K objednávce jedné z pizz v nabídce restaurace totiž zákazníci dostávali i jiné zboží. Policistům se tak podařilo rozbít drogový gang, který operoval ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. 
Ilustrační fotografie. Analýza

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

Více souvisejících

Drogy Věznice Malajsie Pašeráctví ženy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy