Austrálie: Nákaza covid-19 se šíří pomaleji, restrikce potrvají měsíce

Australské zdravotnické úřady vyjádřily opatrný optimismus nad zpomalením šíření koronaviru v zemi, ale zároveň upozornily, že omezení kontaktů mezi lidmi potrvá ještě půl roku.

V Austrálii za den počet nakažených vzrostl o 139 na 5687, uvedl dnes podle agentury Reuters vedoucí lékař Austrálie Brendan Murphy. Dle něj je nárůst nově infikovaných v Austrálii pod pěti procenty, což je zhruba jen pětina míry, jež byly evidovány v polovině března. V Austrálii dosud na nemoc covid-19 způsobovanou koranavirem zemřelo 34 lidí.

"Stále silněji věříme, že pokud budou lidé nadále dodržovat to, co po nich žádáme, můžeme předejít situaci, jakou jsme viděli v mnoha jiných zemí světa," řekl Murphy.

Také v Austrálii mají z domovů vycházet jen v nutných případech a na veřejnosti se mohou stýkat nanejvýš dvě osoby. Uzavřeny jsou hranice a také kavárny, kluby nebo i parky. Některé australské státy daly policii pravomoc vynucovat dodržování pravidel udílením tučných pokut na místě a případně i hrozbou vězení.

Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt varoval, že navzdory dobrým signálům si Australané budou muset držet odstup od ostatních po "obtížnou" dobu dalších šesti měsíců. "Některé další země a někteří ostatní jedinci možná hovoří o možnosti, že bychom mohli jako mávnutím kouzelného proutku na dva týdny všechno zastavit a všechno to odejde. To podle našeho názoru není poctivé hodnocení," řekl Hunt televizi Sky News Australia.

Počet případů nákazy, která představuje celosvětovou pandemii, dále roste i ve státech jihovýchodní Asie. Na Filipínách dnes počet lidí prokazatelně napadených virem SARS-CoV-2 dosáhl 3246, což znamená denní nárůst o 152. Počet obětí vzrostl o osm na 152.

Indonésie hlásí už 198 mrtvých po nárůstu o sedm obětí viru. Počet nakažených stoupl o 181 na 2273. Indonésie se dnes stala další ze zemí, které svým občanům nařídily nosit textilní roušky na veřejnosti, zatímco chirurgické roušky a respirátory mají být vyhrazeny zdravotnickému personálu. Zástupce indonéského ministerstva zdravotnictví Achmad Yurianto zdůvodnil opatření tím, že mnoho nakažených nevykazuje žádné příznaky.

Malajsie dnes podle CNA hlásí 179 nových případů; dohromady už 3662. Počet mrtvých v zemi vzrostl o čtyři na 61.

Singapur dnes oznámil 120 nových případů lidí s koronavirem, což je dosud největší denní nárůst. Ministerstvo zdravotnictví městského státu uvedlo, že oproti 75 novým případům oznámeným v sobotu jde aktuální nárůst o 60 procent vyšší. Singapur, který mnohými vnímán jako pozitivní příklad v boji s koronavirem, dosud zaznamenal dohromady 1309 infikovaných. Globální pandemie si v této malé asijské zemi dosud vyžádala šest mrtvých.

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 
Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Více souvisejících

Austrálie Malajsie indonésie Filipíny singapur Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy