Australský premiér Scott Morrison chce, aby očkování proti koronaviru bylo povinné pro všechny občany Austrálie. Až bude vakcína vyvinuta, vláda se postará o to, aby bylo očkování pro všech 25 milionů Australanů zdarma, dodal podle agentury Reuters premiér.
Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu označovanou AZD1222, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity a která je nyní ve třetí fázi testování.
Australians will be among the first in the world to receive a #COVID19 vaccine, if it proves successful, through an agreement announced today. Under this deal, every Australian will get a free coronavirus vaccine dose ➡️ https://t.co/8cT7oeJMfE https://t.co/0x8SaUI9Ik
— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) August 19, 2020
Australská vláda tento týden podle Reuters podepsala se společností AstraZeneca smlouvu na výrobu potenciální vakcíny. "Vakcína by měla být povinná pro všechny občany s výjimkou těch, u nichž to lékaři ze zdravotních důvodů nedoporučují," řekl Morrison. "Bude-li vakcína schválena, federální vláda ji bude vyrábět a poskytne ji zdarma všem Australanům. To bude ale nejdříve příští rok," dodal.
Jako první by měly být očkovány nejzranitelnější skupiny obyvatelstva, tedy zdravotníci, senioři a lidé trpící jinými nemocemi. Opoziční Australská labouristická strana nicméně upozornila, že není jisté, že má Austrálie kapacitu takové množství vakcíny vyrobit.
Austrálie nebyla pandemií nemoci covid-19 postižena tak vážně jako mnohé další země, od začátku šíření nákazy koronavirem zaznamenala méně než 24.000 případů a 450 úmrtí s covidem.
Jižní Korea zaznamenala za posledních 24 hodin 297 nových nákaz koronavirem, což je největší denní přírůstek od začátku března. Téměř všechny případy jsou hlášeny z metropole Soulu, kde se nemoc covid-19 šíří především mezi věřícími, kteří navštěvují tamní velké kostely.
"Jsme v zoufalé krizi. Epidemie postihuje metropolitní oblast Soulu a hrozí, že se rozšíří po celé zemi. Vláda nedokáže nynější šíření infekce zastavit pouhým dohledáváním kontaktů nakažených a jejich izolací. Pokud nemáte závažný důvod vycházet ven, prosím, zůstaňte doma," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Kim Kang-lip na dnešní tiskové konferenci.
Počet nových případů je již šestým dnem po sobě trojciferný; v minulých týdnech přitom přibývaly v zemi jen desítky případů denně. Celkově odhalila Jižní Korea, která má přes 50 milionů obyvatel, od začátku epidemie v únoru 16.058 infekcí a 306 pacientů s koronavirem zemřelo.
Z 297 nově ohlášených nákaz bylo 90 procent zaznamenáno v širší oblasti Soulu, kde žije více než 25 milionů lidí. Nejméně 166 nových nákaz je přitom spojeno s náboženským hnutím Sanang čeil (v anglickém přepisu Sarang Jeil), jehož kostel na severním okraji Soulu je v současnosti hlavním ohniskem infekce. Celkově už byla nemoc covid-19 zjištěna u 623 členů hnutí, které se označuje za presbyterní církev, podle agentury Bloomberg ho ale většina křesťanů považuje za sektu.
Úřady nařídily izolaci a povinné testy všem 4000 věřících, kteří kostel navštěvují. Podle policie se ale někteří členové hnutí, vedeného radikálním konzervativním duchovním, zdráhají spolupracovat s úřady. Mobilizováno bylo proto na 8500 policistů, kteří se snaží 600 zatím nezvěstných členů hnutí vyhledat.
Také tři další, menší ohniska jsou spojena s kostely v Soulu. V hlavním městě byly kvůli zhoršení situace uzavřeny noční kluby, karaoke bary, internetové kavárny, muzea, zakázány jsou bohoslužby. Pokud se bude počet nakažených dál zvyšovat, jsou úřady připraveny přijmout přísnější opatření, včetně uzavření škol.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Volby v Austrálii: Opoziční Labouristická strana zřejmě odstaví od moci Morrisona, přiznal porážku
Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách
Scott Morrison (australský premiér) , očkování , Austrálie , AstraZeneca , Jižní Korea , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák