Australský premiér Scott Morrison chce, aby očkování proti koronaviru bylo povinné pro všechny občany Austrálie. Až bude vakcína vyvinuta, vláda se postará o to, aby bylo očkování pro všech 25 milionů Australanů zdarma, dodal podle agentury Reuters premiér.
Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu označovanou AZD1222, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity a která je nyní ve třetí fázi testování.
Australians will be among the first in the world to receive a #COVID19 vaccine, if it proves successful, through an agreement announced today. Under this deal, every Australian will get a free coronavirus vaccine dose ➡️ https://t.co/8cT7oeJMfE https://t.co/0x8SaUI9Ik
— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) August 19, 2020
Australská vláda tento týden podle Reuters podepsala se společností AstraZeneca smlouvu na výrobu potenciální vakcíny. "Vakcína by měla být povinná pro všechny občany s výjimkou těch, u nichž to lékaři ze zdravotních důvodů nedoporučují," řekl Morrison. "Bude-li vakcína schválena, federální vláda ji bude vyrábět a poskytne ji zdarma všem Australanům. To bude ale nejdříve příští rok," dodal.
Jako první by měly být očkovány nejzranitelnější skupiny obyvatelstva, tedy zdravotníci, senioři a lidé trpící jinými nemocemi. Opoziční Australská labouristická strana nicméně upozornila, že není jisté, že má Austrálie kapacitu takové množství vakcíny vyrobit.
Austrálie nebyla pandemií nemoci covid-19 postižena tak vážně jako mnohé další země, od začátku šíření nákazy koronavirem zaznamenala méně než 24.000 případů a 450 úmrtí s covidem.
Jižní Korea zaznamenala za posledních 24 hodin 297 nových nákaz koronavirem, což je největší denní přírůstek od začátku března. Téměř všechny případy jsou hlášeny z metropole Soulu, kde se nemoc covid-19 šíří především mezi věřícími, kteří navštěvují tamní velké kostely.
"Jsme v zoufalé krizi. Epidemie postihuje metropolitní oblast Soulu a hrozí, že se rozšíří po celé zemi. Vláda nedokáže nynější šíření infekce zastavit pouhým dohledáváním kontaktů nakažených a jejich izolací. Pokud nemáte závažný důvod vycházet ven, prosím, zůstaňte doma," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Kim Kang-lip na dnešní tiskové konferenci.
Počet nových případů je již šestým dnem po sobě trojciferný; v minulých týdnech přitom přibývaly v zemi jen desítky případů denně. Celkově odhalila Jižní Korea, která má přes 50 milionů obyvatel, od začátku epidemie v únoru 16.058 infekcí a 306 pacientů s koronavirem zemřelo.
Z 297 nově ohlášených nákaz bylo 90 procent zaznamenáno v širší oblasti Soulu, kde žije více než 25 milionů lidí. Nejméně 166 nových nákaz je přitom spojeno s náboženským hnutím Sanang čeil (v anglickém přepisu Sarang Jeil), jehož kostel na severním okraji Soulu je v současnosti hlavním ohniskem infekce. Celkově už byla nemoc covid-19 zjištěna u 623 členů hnutí, které se označuje za presbyterní církev, podle agentury Bloomberg ho ale většina křesťanů považuje za sektu.
Úřady nařídily izolaci a povinné testy všem 4000 věřících, kteří kostel navštěvují. Podle policie se ale někteří členové hnutí, vedeného radikálním konzervativním duchovním, zdráhají spolupracovat s úřady. Mobilizováno bylo proto na 8500 policistů, kteří se snaží 600 zatím nezvěstných členů hnutí vyhledat.
Také tři další, menší ohniska jsou spojena s kostely v Soulu. V hlavním městě byly kvůli zhoršení situace uzavřeny noční kluby, karaoke bary, internetové kavárny, muzea, zakázány jsou bohoslužby. Pokud se bude počet nakažených dál zvyšovat, jsou úřady připraveny přijmout přísnější opatření, včetně uzavření škol.
Související
Volby v Austrálii: Opoziční Labouristická strana zřejmě odstaví od moci Morrisona, přiznal porážku
Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách
Scott Morrison (australský premiér) , očkování , Austrálie , AstraZeneca , Jižní Korea , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 33 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák