Australský premiér chce povinné očkování proti koronaviru, pandemie sílí v Jižní Koreji

Australský premiér Scott Morrison chce, aby očkování proti koronaviru bylo povinné pro všechny občany Austrálie. Až bude vakcína vyvinuta, vláda se postará o to, aby bylo očkování pro všech 25 milionů Australanů zdarma, dodal podle agentury Reuters premiér.

Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu označovanou AZD1222, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity a která je nyní ve třetí fázi testování.

Australians will be among the first in the world to receive a #COVID19 vaccine, if it proves successful, through an agreement announced today. Under this deal, every Australian will get a free coronavirus vaccine dose ➡️ https://t.co/8cT7oeJMfE https://t.co/0x8SaUI9Ik

— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) August 19, 2020

Australská vláda tento týden podle Reuters podepsala se společností AstraZeneca smlouvu na výrobu potenciální vakcíny. "Vakcína by měla být povinná pro všechny občany s výjimkou těch, u nichž to lékaři ze zdravotních důvodů nedoporučují," řekl Morrison. "Bude-li vakcína schválena, federální vláda ji bude vyrábět a poskytne ji zdarma všem Australanům. To bude ale nejdříve příští rok," dodal.

Jako první by měly být očkovány nejzranitelnější skupiny obyvatelstva, tedy zdravotníci, senioři a lidé trpící jinými nemocemi. Opoziční Australská labouristická strana nicméně upozornila, že není jisté, že má Austrálie kapacitu takové množství vakcíny vyrobit.

Austrálie nebyla pandemií nemoci covid-19 postižena tak vážně jako mnohé další země, od začátku šíření nákazy koronavirem zaznamenala méně než 24.000 případů a 450 úmrtí s covidem.

Jižní Korea zaznamenala za posledních 24 hodin 297 nových nákaz koronavirem, což je největší denní přírůstek od začátku března. Téměř všechny případy jsou hlášeny z metropole Soulu, kde se nemoc covid-19 šíří především mezi věřícími, kteří navštěvují tamní velké kostely.

"Jsme v zoufalé krizi. Epidemie postihuje metropolitní oblast Soulu a hrozí, že se rozšíří po celé zemi. Vláda nedokáže nynější šíření infekce zastavit pouhým dohledáváním kontaktů nakažených a jejich izolací. Pokud nemáte závažný důvod vycházet ven, prosím, zůstaňte doma," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Kim Kang-lip na dnešní tiskové konferenci.

Počet nových případů je již šestým dnem po sobě trojciferný; v minulých týdnech přitom přibývaly v zemi jen desítky případů denně. Celkově odhalila Jižní Korea, která má přes 50 milionů obyvatel, od začátku epidemie v únoru 16.058 infekcí a 306 pacientů s koronavirem zemřelo.

Z 297 nově ohlášených nákaz bylo 90 procent zaznamenáno v širší oblasti Soulu, kde žije více než 25 milionů lidí. Nejméně 166 nových nákaz je přitom spojeno s náboženským hnutím Sanang čeil (v anglickém přepisu Sarang Jeil), jehož kostel na severním okraji Soulu je v současnosti hlavním ohniskem infekce. Celkově už byla nemoc covid-19 zjištěna u 623 členů hnutí, které se označuje za presbyterní církev, podle agentury Bloomberg ho ale většina křesťanů považuje za sektu.

Úřady nařídily izolaci a povinné testy všem 4000 věřících, kteří kostel navštěvují. Podle policie se ale někteří členové hnutí, vedeného radikálním konzervativním duchovním, zdráhají spolupracovat s úřady. Mobilizováno bylo proto na 8500 policistů, kteří se snaží 600 zatím nezvěstných členů hnutí vyhledat.

Také tři další, menší ohniska jsou spojena s kostely v Soulu. V hlavním městě byly kvůli zhoršení situace uzavřeny noční kluby, karaoke bary, internetové kavárny, muzea, zakázány jsou bohoslužby. Pokud se bude počet nakažených dál zvyšovat, jsou úřady připraveny přijmout přísnější opatření, včetně uzavření škol.

Související

Více souvisejících

Scott Morrison (australský premiér) očkování Austrálie AstraZeneca Jižní Korea Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 33 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy