Australský premiér chce povinné očkování proti koronaviru, pandemie sílí v Jižní Koreji

Australský premiér Scott Morrison chce, aby očkování proti koronaviru bylo povinné pro všechny občany Austrálie. Až bude vakcína vyvinuta, vláda se postará o to, aby bylo očkování pro všech 25 milionů Australanů zdarma, dodal podle agentury Reuters premiér.

Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu označovanou AZD1222, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity a která je nyní ve třetí fázi testování.

Australians will be among the first in the world to receive a #COVID19 vaccine, if it proves successful, through an agreement announced today. Under this deal, every Australian will get a free coronavirus vaccine dose ➡️ https://t.co/8cT7oeJMfE https://t.co/0x8SaUI9Ik

— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) August 19, 2020

Australská vláda tento týden podle Reuters podepsala se společností AstraZeneca smlouvu na výrobu potenciální vakcíny. "Vakcína by měla být povinná pro všechny občany s výjimkou těch, u nichž to lékaři ze zdravotních důvodů nedoporučují," řekl Morrison. "Bude-li vakcína schválena, federální vláda ji bude vyrábět a poskytne ji zdarma všem Australanům. To bude ale nejdříve příští rok," dodal.

Jako první by měly být očkovány nejzranitelnější skupiny obyvatelstva, tedy zdravotníci, senioři a lidé trpící jinými nemocemi. Opoziční Australská labouristická strana nicméně upozornila, že není jisté, že má Austrálie kapacitu takové množství vakcíny vyrobit.

Austrálie nebyla pandemií nemoci covid-19 postižena tak vážně jako mnohé další země, od začátku šíření nákazy koronavirem zaznamenala méně než 24.000 případů a 450 úmrtí s covidem.

Jižní Korea zaznamenala za posledních 24 hodin 297 nových nákaz koronavirem, což je největší denní přírůstek od začátku března. Téměř všechny případy jsou hlášeny z metropole Soulu, kde se nemoc covid-19 šíří především mezi věřícími, kteří navštěvují tamní velké kostely.

"Jsme v zoufalé krizi. Epidemie postihuje metropolitní oblast Soulu a hrozí, že se rozšíří po celé zemi. Vláda nedokáže nynější šíření infekce zastavit pouhým dohledáváním kontaktů nakažených a jejich izolací. Pokud nemáte závažný důvod vycházet ven, prosím, zůstaňte doma," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Kim Kang-lip na dnešní tiskové konferenci.

Počet nových případů je již šestým dnem po sobě trojciferný; v minulých týdnech přitom přibývaly v zemi jen desítky případů denně. Celkově odhalila Jižní Korea, která má přes 50 milionů obyvatel, od začátku epidemie v únoru 16.058 infekcí a 306 pacientů s koronavirem zemřelo.

Z 297 nově ohlášených nákaz bylo 90 procent zaznamenáno v širší oblasti Soulu, kde žije více než 25 milionů lidí. Nejméně 166 nových nákaz je přitom spojeno s náboženským hnutím Sanang čeil (v anglickém přepisu Sarang Jeil), jehož kostel na severním okraji Soulu je v současnosti hlavním ohniskem infekce. Celkově už byla nemoc covid-19 zjištěna u 623 členů hnutí, které se označuje za presbyterní církev, podle agentury Bloomberg ho ale většina křesťanů považuje za sektu.

Úřady nařídily izolaci a povinné testy všem 4000 věřících, kteří kostel navštěvují. Podle policie se ale někteří členové hnutí, vedeného radikálním konzervativním duchovním, zdráhají spolupracovat s úřady. Mobilizováno bylo proto na 8500 policistů, kteří se snaží 600 zatím nezvěstných členů hnutí vyhledat.

Také tři další, menší ohniska jsou spojena s kostely v Soulu. V hlavním městě byly kvůli zhoršení situace uzavřeny noční kluby, karaoke bary, internetové kavárny, muzea, zakázány jsou bohoslužby. Pokud se bude počet nakažených dál zvyšovat, jsou úřady připraveny přijmout přísnější opatření, včetně uzavření škol.

Související

Více souvisejících

Scott Morrison (australský premiér) očkování Austrálie AstraZeneca Jižní Korea Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy