Barma plánuje dovážet ruský benzin a topný olej, aby zmírnila obavy o dodávky

Barma plánuje dovážet ruský benzin a topný olej, aby zmírnila obavy o dodávky a rostoucí ceny. Uvedl to mluvčí junty, která v zemi vládne. Tento stát jihovýchodní Asie udržuje s Ruskem přátelské vztahy.

Na obě země se vztahuje řada sankcí ze strany západních zemí - na Barmu kvůli vojenskému převratu, který loni svrhl zvolenou vládu, a na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu, uvedla dnes agentura Reuters. Rusko hledá v regionu nové odběratele energií, protože jeho největší exportní destinace, Evropa, ještě letos postupně zavede embargo na ruskou ropu.

"Dostali jsme povolení dovážet benzin z Ruska," uvedl ve středu na tiskové konferenci mluvčí vojenské vlády Zo Min Tchun. Dodal, že Barma dává ruskému benzinu přednost pro jeho "kvalitu a nízkou cenu". Dodávky topného oleje mají podle médií začít přicházet od září.

Šéf vojenské vlády Min Aun Hlain jednal o ropě a plynu během své červencové cesty do Ruska. Barma nyní dováží pohonné hmoty přes Singapur. Mluvčí junty dále uvedl, že Barma zvažuje průzkum ložisek v zemi ve spolupráci s Ruskem a Čínou.

Podle prohlášení zveřejněného ve středu ve státních novinách armáda zřídila výbor pro nákup ruské ropy, v jehož čele stojí blízký spojenec šéfa vojenské vlády. Ten má dohlížet na nákup, dovoz a přepravu pohonných hmot za rozumné ceny.

Kromě politických a občanských nepokojů Barmu těžce zasáhly vysoké ceny pohonných hmot a výpadky v dodávkách elektřiny. To přimělo vojenské vedení země, aby se orientovalo na dovoz topného oleje, který lze použít v elektrárnách.

Ceny benzinu se od převratu v únoru loňského roku zvýšily přibližně o 350 procent na 2300 až 2700 kyatů (26,50 až 31 Kč) za litr. Podle zpráv médií byly v minulém týdnu v různých částech země kvůli nedostatku uzavřeny čerpací stanice.

Armáda převzala moc v zemi loni v únoru. Junta tvrdí, že státní převrat provedla kvůli podvodům při parlamentních volbách v roce 2020, v nichž drtivě zvítězila Národní liga pro demokracie (NLD) barmské vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Barmská junta čelila na konci července vlně mezinárodní kritiky, když nechala popravit čtyři opoziční aktivity odsouzené v tajných procesech za terorismus. Podle místních nevládních organizací bylo od loňského puče při represích zabito na 2000 lidí a dalších 15.000 jich skončilo ve vězení. Mezi zadrženými je i Su Ťij, která již dostala v různých procesech v souhrnu trest 17 let vězení a čelí řadě dalších obvinění, v nichž soudy ještě nerozhodly.

Rusko je také významným dodavatelem zbraní pro barmskou armádu.

Související

Více souvisejících

barma

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy