Biden rozhněval Pákistán, který označil za jednu z nejnebezpečnějších zemí světa

Pákistánský ministr zahraničí si dnes předvolal amerického velvyslance v Islámábádu. Učinil tak kvůli poznámce prezidenta Spojených států Joea Bidena, který řekl, že Pákistán je možná jednou z "nejnebezpečnějších" zemí na světě kvůli způsobu, jakým nakládá s jadernými zbraněmi. Informovala o tom agentura Reuters.

Pákistán je "možná jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě", protože drží "jaderné zbraně bez jakékoliv soudržnosti", uvedl Biden ve čtvrtek na akci Demokratické strany v Los Angeles. Během projevu hovořil také o bezpečnostních rizicích, které podle něj představují Rusko a Čína.

Šéf pákistánské diplomacie Bilavál Bhutto Zardárí řekl, že byl Bidenovými výroky překvapen a že nedorozumění vzniklo nedostatečnou angažovaností. Rozhodnutí předvolat amerického velvyslance podle něj ale negativně neovlivní vztahy se Spojenými státy.

"Když má Pákistán jaderné prostředky, víme, jak je udržet v bezpečí a jak je také chránit," řekl Zardárí.

Premiér Šahbáz Šaríf v prohlášení Bidenovy výroky odmítl a označil je za věcně nesprávné a zavádějící. Pákistán podle něj v průběhu let prokázal, že je zodpovědným jaderným státem a jeho jaderný program je řízen prostřednictvím technicky spolehlivého systému velení a řízení. Poukázal na závazek Pákistánu dodržovat celosvětové standardy, včetně těch Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Šaríf uvedl, že Pákistán a USA mají dlouhou historii přátelských a vzájemně prospěšných vztahů. "Naším upřímným přáním je spolupracovat s USA na podpoře míru a bezpečnosti v regionu," řekl.

Bývalý premiér Imran Chán na twitteru napsal, že Biden se mýlí, pokud jde o bezpečnost pákistánských jaderných zbraní. Jsou podle něj jistě bezpečné. "Na rozdíl od USA, které se zapojily do válek po celém světě, kdy Pákistán projevil agresi, zejména po jaderné válce?", řekl.

Chán byl v dubnu sesazen při hlasování o nedůvěře v parlamentu a bez uvedení důkazů předložil tvrzení, že se tak stalo v důsledku spiknutí vedeného USA, do něhož byl zapojen Šaríf. USA a Šaríf toto obvinění popírají.

Bidenův úřad v týdnu zveřejnil novou bezpečnostní strategii Spojených států, o Pákistánu v ní zmínka není. USA se podle dokumentu musejí soustředit na svůj vztah s Čínou, která i po ruské invazi na Ukrajinu představuje nejzávažnější výzvu pro světový řád, a vypořádat se s dalšími mezinárodními výzvami včetně změny, terorismu, inflace a energetické krize.

Pákistán je spojencem USA v jejich boji proti terorismu, vztahy obou zemí jsou ale složité. Po útocích z 11. září 2001 byl Pákistán jedním z předních států ve válce proti terorismu vedené Spojenými státy. Vztahy se však zhoršily poté, co v květnu 2011 zabili členové elitních jednotek amerického námořnictva vůdce Al-Káidy a strůjce 11. září Usámu bin Ládina v areálu v městě Abbottábád poblíž pákistánské metropole Islámábádu.

Související

Joe Biden Původní zpráva

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Více souvisejících

Joe Biden Pákistán Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy