Čína kritizuje Azara: Nezvládl epidemii v USA, cesta na Tchaj-wan je divadlo

Jako "politickou show" dnes hodnotila čínská diplomacie končící třídenní návštěvu amerického ministra zdravotnictví Alexe Azara na Tchaj-wanu. Peking odmítl Azarovu kritiku čínského postupu v boji proti koronaviru a amerického ministra v tomto směru označil za "nejhoršího na světě". Zároveň varoval Spojené státy, že jeho představitelé by si v souvislosti s čínskými zájmy "neměli zahrávat s ohněm".

Americký ministr zdravotnictví byl na Tchaj-wanu od neděle a stal se nejvýše postaveným činitelem USA, který ostrov za posledních 40 let navštívil. Peking oblast s 23 miliony obyvatel bere jako jednu ze svých provincií a odsuzuje jakékoli oficiální kontakty mezi tamními politiky a zahraničními představiteli. Tchaj-wan nicméně od roku 1949 de facto funguje jako nezávislý stát a má vlastní vládu.

V pondělí se Azar setkal s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, kterou ujišťoval o "silné podpoře a přátelství" ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Opakovaně vyzdvihoval úsilí ostrova v boji proti covidu-19 a mimo jiné prohlásil, že kdyby se koronavirus SARS-CoV-2 místo v Číně začal původně šířit na Tchaj-wanu, "dopadlo by to úplně jinak".

“In these trying times, the United States knows that we will always have a friend in #Taiwan, and we will not shy away from telling the rest of the world that they can rely on Taiwan too.”—HHS Secretary Alex Azar https://t.co/szXmKleVlP

— NSC (@WHNSC) August 11, 2020

Peking dnes reagoval odkazem na situaci v USA, které hlásí zdaleka nejvyšší počet obětí covidu-19 ze všech zemí světa. "Ignoroval (Azar) miliony Američanů trpící na virus a odjel na Tchaj-wan, aby zahrál politickou show," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí. "Kdyby se měla vybrat nejhorší osoba na světě pro boj proti epidemii, byl by to pan Azar," citovala jej agentura AFP.

Azarova tchajwanská cesta přišla v okamžiku nebývale vyhrocených vztahů mezi Washingtonem a Pekingem, přičemž pandemie covidu-19 je jen jedním z mnoha zdrojů diplomatických třenic.

Americký prezident tento týden řekl, že jeho vztah s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem se v poslední době změnil a že se svým protějškem "dlouho" nemluvil. I Trump kritizuje Čínu za údajnou snahu zatajit výskyt nového koronaviru, ačkoli v únoru opakoval, že Peking v této souvislosti odvádí "velmi dobrou práci".

Z Washingtonu v posledních měsících zaznívá také kritika týkající se perzekuce muslimů v čínské provincii Sin-ťiang, čínského přístupu ke zdrojům v Jihočínském moři či potlačování protivládních protestů v Hongkongu.

"Pokud jde o otázky týkající se základních zájmů Číny, někteří lidé ve Spojených státech by si neměli dělat žádné iluze a neměli by si zahrávat s ohněm," řekl mluvčí čínské diplomacie. Připomněl nesouhlas své země s oficiálními kontakty mezi USA a Tchaj-wanem, "ať už je záminka jakákoli".

Na ostrov jihovýchodně od pevninské Číny zanedlouho zamíří také delegace českého Senátu v čele s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS). Skupina senátorů a podnikatelů má na Tchaj-Wan zavítat na přelomu srpna a září.

Související

Alex Azar (ministr USA)

Kvůli útoku na Kapitol rezignoval ministr zdravotnictví USA

Rezignační dopis napsal 12. ledna ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom dnes televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Více souvisejících

Alex Azar (ministr USA) Čína Tchaj-Wan USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy