Číňané chtějí za každou cenu na západní univerzity, neváhají podvádět

Za desetitisíce dolarů poskytují některé čínské rodiny svým dětem služby konzultantů, kteří jim mají zajistit přijetí na významné zahraniční univerzity, a to i různými nepoctivými prostředky. Mladí Číňané se tak nejen učí diskutovat o americkém fotbalu, ale získávají také kontakty na profesionály, kteří jim píší slohové práce či falšují jejich sportovní výsledky, píše agentura AFP.

Počátkem roku byl ve Spojených státech odhalen celý systém podvodů při zkouškách a korupce sportovních činitelů, jehož cílem bylo zajistit dětem z bohatých čínských rodin vstup na školy s dobrou pověstí.

V tomto skandálu, do něhož byly zapleteny dokonce hollywoodské hvězdy, dala podle amerických médií jistá čínská rodina 6,5 milionu dolarů (téměř 150 milionů Kč) za to, aby se jedna dcera dostala na Stanfordovu univerzitu; druhá dcera za 1,2 milionu dolarů (27,6 milionu Kč) zamířila na Yaleovu univerzitu.

V Číně nejsou takové praktiky žádnou vzácností, vysvětluje jeden expert, který si nepřál být jmenován. V prostředí konzultantů a zařízení, která připravují k přijetí na zahraniční univerzity, se nemluví o úplatcích, ale o darech. Nejnižší částka se pohybuje kolem 10.000 dolarů (230.000 Kč), ale průměr činí asi 250.000 dolarů (5,75 milionu Kč), uvádí.

Šest současných a bývalých zaměstnanců zařízení, která připravují ke vstupu na zahraniční univerzity, popsalo, jak pomáhalo rodičům zkrátit tradiční postup.

"Dělal jsem věci, na které nejsem pyšný, pomáhal jsem rodičům vylepšovat vysvědčení a falšovat výsledky ve sportovních disciplínách," připouští jeden z nich. "Dostával jsem písemné práce (vyžadované americkými univerzitami), které byly špatně napsané a které následně upravovali profesionálové," dodává.

Angloameričan Abdiel Leroy uvedl, že byl svědkem šokující korupce, když pracoval pro společnost připravující ke vstupu do prestižních britských internátních škol. "Představa, že peníze vyřeší všechno, je součástí kultury čínského vzdělávacího systému," zdůrazňuje.

Rodina Fu Žao vydala 250.000 jüanů (asi 830.000 Kč) za konzultanta, který šestnáctileté dívce radil, jak má korespondovat s profesory, na jaké hodiny se má zapsat, aby si mohla být jistá výbornou klasifikací, a jak má diskutovat o americkém fotbalu.

Během 18 měsíců udělala čtyřikrát zkoušku SAT, test studijních předpokladů, který požadují americké univerzity, než si byla jistá, že získá žádané výsledky. Redaktorka pak upravila její písemné práce a na popud konzultanta slečna Fu projevila touhu pracovat v jednom kambodžském sirotčinci.

"V Číně pracují mnozí studenti jako dobrovolníci ve venkovských školách, tak jsem musela udělat něco, co by odlišilo mou kandidaturu od ostatních," říká.

Téměř třetinu zahraničních studentů na amerických školách tvoří Číňané, v březnu ale toto číslo kvůli napětí mezi oběma zeměmi poprvé za deset let kleslo. Číňané také tvoří hlavní skupinu zahraničních studentů v Británii. Loni jejich kandidatury vzrostly o 30 procent.

Zahraniční diplom však není absolutní zárukou dobré práce v Číně, upozorňuje Ku Chuej-ni, zakladatel přípravky na zahraniční univerzity Zoom In. "Rodiče proto chtějí posílat děti na prestižní univerzity a myslí si, že nejlepší způsob, jak porazit konkurenci, je začít co nejdříve," říká.

Shirley Jü se již v patnácti letech připravuje v jednom pekingském zařízení. Chtěla by studovat filmové umění a na radu konzultanta v létě absolvovala kurz animace a vizuálních efektů.

Jiní začínají ještě dříve: jedna přípravka nabízí kurzy čtení, psaní a diskutování pro děti již od první třídy základní školy.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Vysoké školy Korupce USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

Zásah v sídle BIS. Na podatelně se objevila podezřelá zásilka

Záchranné složky zasahovaly ve čtvrtek odpoledne v budově Bezpečnostní informační služby (BIS) kvůli podezřelé zásilce s neznámou látkou na podatelně. Informoval o tom server iDnes.cz. Látku likvidují hasiči ve spolupráci s chemiky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy