NÁZOR - Severokorejský vůdce je opět na prahu smrti, zmiňuje Daniel R. DePetris tvrzení, které na sociálních sítích s odkazem na své "tajné" kontakty v Číně prezentoval Čang Song-mina, někdejšího tajemníka jihokorejského prezidenta pro politické záležitosti. Analytik z think tanku Defense Priorities v komentáři pro server National Interest pokládá otázku, jaký je původ této zprávy a proč přišla v tuto dobu.
Mnohokrát položené otázky
Čang napsal, že Kim Čong-un je na tom fyzicky i mentálně zle, připomíná DePetris. "Soudím, že je v komatu, ale jeho život ještě neskončil," cituje Čangova slova. Domnívá se, že zjevně vycházejí ze zpráv jihokorejských tajných služeb, podle kterých Kim převedl část svých pravomocí na svou mladší sestru Kim Jo-čong, jelikož sám má příliš práce.
Kim Jo-čong, ambiciózní dvacátnice, letos na jaře dohlížela jistou dobu na vztahy KLDR s jižním sousedem, přičemž této pozice využila k urážkám jihokorejského prezidenta Mun Če-ina a hrdě oznámila plán zdemolovat budovu styčného úřadu pro styky představitelů obou korejských států, nastiňuje analytik. Dodává, že diktátorova sestra s úsměvem na tváři vedla severokorejskou delegaci na zimních olympijských hrách v Soulu v roce 2018, kde si potřásla rukou s Munem, seděla vedle něj během zahajovacího ceremoniálu a oproti zarputilému americkému prezidentovi Mikeu Pencovi působila poněkud lidštějším dojmem.
Právě Kimova sestra je nyní prezentována jako zjevný následník v severokorejské klanové dynastii, pokud by její, aktuálně vládnoucí starší bratr zemřel, uvádí DePetris. Táže se však, zda diktátorovi skutečně jde o život a zda reálně hrozí, že přijde o moc.
"Tyto otázky jsme si položili v minulosti mnohokrát," zdůrazňuje analytik. Situace mu evokuje hráče amerického fotbalu, který se chystá položit touchdown, ale nakonec se těsně před čárou ocitne na zemi.
Američtí vědci, analytici, vládní činitelé a experti v posledních letech až příliš často spekulují o Kimově stavu, a to v takové míře, že se tyto spekulace staly národním folklórem, kritizuje autor komentáře. Vyzdvihuje, že zatím pokaždé byly vyvráceny, severokorejský vůdce se opět objevil a ukázalo se, že je v pořádku.
Absurdní divadlo
V roce 2014, kdy Kim zmizel na několik týdnů, se rozproudily zvěsti, že proti mladému vůdci, který vládl pouhé tři roky, možná proběhl puč, připomíná DePetris. Dodává, že diktátor se nakonec ukázal s hůlkou, a tak se začalo spekulovat, jakou operaci asi prodělal.
O čtyři roky později zase přišly spekulace, že Kim se obává možného svržení během své cesty do Singapuru na setkání s americký prezidentem Donaldem Trumpem, upozorňuje analytik. Soudí, že jde o pouhý vrchol západní obsese Kimovým životním stylem, počtem cigaret, které vykouří, panáků whisky, které vypije, a množstvím pohlavních chorob, kterými může trpět.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Letos se zprávy o Kimovi staly absurdním divadlem," píše DePetris. Poukazuje, že diktátorova třítýdenní absence a neúčast na oslavách narozenin jeho děda vedla k záplavě bulvárních tvrzení - Kim měl být podle prvotních zpráv ve stavu mozkové smrti či vážném stavu po nepovedené operaci srdce, poté měli do KLDR přiletět čínští lékaři, aby mu zachránili život, následně měl diktátor zemřít, aby se záhy spekulovalo, že nezemřel, ale byl smrtelně zraněn při nezdařeném raketovém testu.
Nejpravděpodobnější důvod, proč Kim absentuje na veřejnosti, je ovšem podle analytika o pozná méně zajímavý a vůdce se chce zkrátka izolovat od každého, kdo by mohl přenášet koronavirus.
Spekulace vždy odezní, ale jen málo lidí se chytne za hlavu, jako například bývalý severokorejský diplomat, přeběhlík Tchä Jong-ho, který se pokorně omluvil za šíření dezinformací, konstatuje DePetris. Očekával by, že lidé se poučí a budou ve svých soudech o stavu Kima a dění uvnitř nejužšího severokorejského vedení opatrnější. "Proč ale žít současností, když si můžeme vytvořit dramatickou fantazii?" ironizuje závěrem autor komentáře.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-un , Kim Jo-čong (sestra diktátora)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek