Co se děje v KLDR? Analytik zprávám o smrti Kima nevěří, má jiné vysvětlení

NÁZOR - Severokorejský vůdce je opět na prahu smrti, zmiňuje Daniel R. DePetris tvrzení, které na sociálních sítích s odkazem na své "tajné" kontakty v Číně prezentoval Čang Song-mina, někdejšího tajemníka jihokorejského prezidenta pro politické záležitosti. Analytik z think tanku Defense Priorities v komentáři pro server National Interest pokládá otázku, jaký je původ této zprávy a proč přišla v tuto dobu.

Mnohokrát položené otázky

Čang napsal, že Kim Čong-un je na tom fyzicky i mentálně zle, připomíná DePetris. "Soudím, že je v komatu, ale jeho život ještě neskončil," cituje Čangova slova. Domnívá se, že zjevně vycházejí ze zpráv jihokorejských tajných služeb, podle kterých Kim převedl část svých pravomocí na svou mladší sestru Kim Jo-čong, jelikož sám má příliš práce.

Kim Jo-čong, ambiciózní dvacátnice, letos na jaře dohlížela jistou dobu na vztahy KLDR s jižním sousedem, přičemž této pozice využila k urážkám jihokorejského prezidenta Mun Če-ina a hrdě oznámila plán zdemolovat budovu styčného úřadu pro styky představitelů obou korejských států, nastiňuje analytik. Dodává, že diktátorova sestra s úsměvem na tváři vedla severokorejskou delegaci na zimních olympijských hrách v Soulu v roce 2018, kde si potřásla rukou s Munem, seděla vedle něj během zahajovacího ceremoniálu a oproti zarputilému americkému prezidentovi Mikeu Pencovi působila poněkud lidštějším dojmem.

Právě Kimova sestra je nyní prezentována jako zjevný následník v severokorejské klanové dynastii, pokud by její, aktuálně vládnoucí starší bratr zemřel, uvádí DePetris. Táže se však, zda diktátorovi skutečně jde o život a zda reálně hrozí, že přijde o moc.

"Tyto otázky jsme si položili v minulosti mnohokrát," zdůrazňuje analytik. Situace mu evokuje hráče amerického fotbalu, který se chystá položit touchdown, ale nakonec se těsně před čárou ocitne na zemi.           

Američtí vědci, analytici, vládní činitelé a experti v posledních letech až příliš často spekulují o Kimově stavu, a to v takové míře, že se tyto spekulace staly národním folklórem, kritizuje autor komentáře. Vyzdvihuje, že zatím pokaždé byly vyvráceny, severokorejský vůdce se opět objevil a ukázalo se, že je v pořádku.  

Absurdní divadlo

V roce 2014, kdy Kim zmizel na několik týdnů, se rozproudily zvěsti, že proti mladému vůdci, který vládl pouhé tři roky, možná proběhl puč, připomíná DePetris. Dodává, že diktátor se nakonec ukázal s hůlkou, a tak se začalo spekulovat, jakou operaci asi prodělal.

O čtyři roky později zase přišly spekulace, že Kim se obává možného svržení během své cesty do Singapuru na setkání s americký prezidentem Donaldem Trumpem, upozorňuje analytik. Soudí, že jde o pouhý vrchol západní obsese Kimovým životním stylem, počtem cigaret, které vykouří, panáků whisky, které vypije, a množstvím pohlavních chorob, kterými může trpět.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Letos se zprávy o Kimovi staly absurdním divadlem," píše DePetris. Poukazuje, že diktátorova třítýdenní absence a neúčast na oslavách narozenin jeho děda vedla k záplavě bulvárních tvrzení - Kim měl být podle prvotních zpráv ve stavu mozkové smrti či vážném stavu po nepovedené operaci srdce, poté měli do KLDR přiletět čínští lékaři, aby mu zachránili život, následně měl diktátor zemřít, aby se záhy spekulovalo, že nezemřel, ale byl smrtelně zraněn při nezdařeném raketovém testu.

Nejpravděpodobnější důvod, proč Kim absentuje na veřejnosti, je ovšem podle analytika o pozná méně zajímavý a vůdce se chce zkrátka izolovat od každého, kdo by mohl přenášet koronavirus.

Spekulace vždy odezní, ale jen málo lidí se chytne za hlavu, jako například bývalý severokorejský diplomat, přeběhlík Tchä Jong-ho, který se pokorně omluvil za šíření dezinformací, konstatuje DePetris. Očekával by, že lidé se poučí a budou ve svých soudech o stavu Kima a dění uvnitř nejužšího severokorejského vedení opatrnější. "Proč ale žít současností, když si můžeme vytvořit dramatickou fantazii?" ironizuje závěrem autor komentáře.   

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Kim Jo-čong (sestra diktátora)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy