Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité otázky

NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor Dominic Dwyer v komentáři pro server The Guardian. Virolog a člen týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), který zkoumá původ viru SARS-CoV-2, připomíná, že zatím bylo zaznamenáno přes 175 milionů nakažených a 3,8 milionu obětí.

Zvířata zůstávají nejpravděpodobnějším zdrojem

Pandemie udeřila rychle, ale rychlá byla i reakce v podobě zavádění nových technologií k ochraně zdraví, nového přístupu k vakcínám a nekončící odvahy a odhodlání zdravotníků, poukazuje odborník. Doplňuje, že krom obecné spolupráce těch, kteří s virem bojují, jsou zde i jiní, kteří jsou nepoučení a jejich přístup je naprosto chybný, když odmítají rady vědců, upřednostňují ekonomiku před zdravím, manipulují na sociálních sítích a vedou levo-pravé ideologické bitvy.

Krom těchto otázek je zde snaha objasnit původ viru SARS-CoV-2, přičemž autor komentáře považuje za důležité zjistit, co se stalo v měsících roku 2019, které předcházely explozivnímu šíření nákazy v Číně a dalších zemích, nikoliv kvůli zpětnému kárání, ale kvůli přípravám na budoucí pandemie, jež podle něj zajisté přijdou.

"Na základě téměř všech lidských virů z posledních padesáti let - včetně SARS z roku 2003 a MERS z roku 2012 - jsou pravděpodobným zdrojem zvířata," pokračuje virolog. Doplňuje, že kvůli svému ekologickému prostředí hrají specifickou roli netopýři, ať už jde o koronaviry či ebolu nebo Hendra virus. Dwyer odkazuje také na poslední zprávu WHO, která přenos ze zvířat označuje na nejlogičtější vysvětlení, avšak dodává, že nadále chybí jasný důkaz a jeho nalezení může trvat roky.

Pak existují teorie o úniku viru z laboratoře, které oscilují od nehody po státní akt, poukazuje profesor. Deklaruje, že taková prohlášení lze učinit snadno, jelikož jsou všem srozumitelná, objevují se v pop kultuře a přiživují politický diskurs.  

K  náhodným přenosům nákazy během laboratorního výzkumu již došlo, ale takové případy jsou naštěstí vzácné, ujišťuje expert. Zdůrazňuje, že k podobnému úniku je nezbytné, aby byl virus přítomný v laboratoři a následně došlo k porušení procedurálních pravidel pro shromažďování a preparaci vzorků. Nakažený pracovník pak musí přenést virus na blízké kontakty, které jej rozšíří do komunity, upozorňuje Dwyer. Shrnuje, že momentálně neexistují jasné důkazy ani o jednom z uvedených kroků.

I kdyby se takové důkazy nakonec objevily, virus pochází ze zvířat, ujišťuje vědec. Vysvětluje, že výzkumné laboratoře hledají vzácné patogeny, množí nové viry pro další práci a zkoumají nemoci a vakcíny. Jelikož se ví o významu netopýřích virů pro nová onemocnění, jejich výzkum provádějí laboratoře po celém světě, podotýká autor komentáře. Doplňuje, že z netopýřích virů, které objevili wuchanští specialisté, je SARS-CoV-2 nejpodobnější vir RaTG13, přičemž šlo pouze o genetickou sekvenci, která nebyla v laboratoři množena.

SARS-CoV-2 neobstojí jako biologická zbraň

Coby původ viru je také uváděn náhodný únik při výzkumu typu "přidávání funkcí", kdy dochází ke změnám genetického kódu viru, aby se zvýšila jeho virulence a nakažlivost, konstatuje profesor. Doplňuje, že cílem takových experimentů je lépe pochopit budoucí pandemie a usnadnit vývoj vakcín, a protože jsou tyto postupy kontroverzní, bývají velmi regulované a prováděné jen ve specializovaných laboratořích ve Spojených státech, v Číně a Evropě.

"Padají tvrzení o zvláštních rysech viru jako důkazu genetické manipulace, ale tyto rysy jsou rovněž přirozeně přítomné u koronavirů netopýrů a dalších zvířat," pokračuje virolog. Vyzdvihuje, že kolující teorie o nekalém postupu při "přidávání funkcí" či tajných pracích na přeměně viru ve zbraň je velmi těžké prokázat, pokud se neobjeví pádný důkaz, případně whistleblower.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Využití viru SARS-CoV-2 coby biologické zbraně není příliš praktické, jelikož většina nakažených se plně zotaví, přenos je těžké řídit a před nástupem pandemie neexistovaly žádné vakcíny a léky, které by chránily útočící stranu, vyzdvihuje Dwyer. Na druhou stranu zmiňuje zprávy tajných služeb, že tři laboratorní pracovníci z Wu-chanu byli před prosincem 2019 hospitalizováni s neznámým respiračním onemocněním a zápalem plic. Apeluje proto, aby byly vyšetřovatelům poskytnuty k posouzení veškeré důkazy.

K hospitalizaci pacientů s covidem-19 dochází jen v malém počtu případů, tudíž lze předpokládat, že ve chvíli, kdy došlo k prvním hospitalizacím, bylo infikováno mnoho dalších lidí, nastiňuje odborník. Zmiňuje zprávu WHO, která nenalezla pádnější důkaz, že by se SARS-CoV-2 šířil ve Wu-chanu před prosincem 2019, byť jasně uvádí že je třeba další šetření.       

"Zpráva WHO nevylučuje žádnou potenciálně smysluplnou teorii - sama WAHO deklarovala, že veškeré hypotézy o původu covidu-19 zůstávají na stole," píše Dwyer. Varuje, že čím více lidí bude do otázky mluvit, tím déle potrvá vědcům jejich práce. Zároveň je ale nutné shromáždit, prověřit a využít všechny důkazy, a to napříč vědeckými disciplínami a na mezinárodní bázi, nabádá profesor. Jde podle něj o zodpovědnost všech.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace) Čína Wu-chan Vědci

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

První předpověď počasí na příští víkend. Česko bude pod vlivem útvaru nad Alpami

První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy