Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité otázky

NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor Dominic Dwyer v komentáři pro server The Guardian. Virolog a člen týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), který zkoumá původ viru SARS-CoV-2, připomíná, že zatím bylo zaznamenáno přes 175 milionů nakažených a 3,8 milionu obětí.

Zvířata zůstávají nejpravděpodobnějším zdrojem

Pandemie udeřila rychle, ale rychlá byla i reakce v podobě zavádění nových technologií k ochraně zdraví, nového přístupu k vakcínám a nekončící odvahy a odhodlání zdravotníků, poukazuje odborník. Doplňuje, že krom obecné spolupráce těch, kteří s virem bojují, jsou zde i jiní, kteří jsou nepoučení a jejich přístup je naprosto chybný, když odmítají rady vědců, upřednostňují ekonomiku před zdravím, manipulují na sociálních sítích a vedou levo-pravé ideologické bitvy.

Krom těchto otázek je zde snaha objasnit původ viru SARS-CoV-2, přičemž autor komentáře považuje za důležité zjistit, co se stalo v měsících roku 2019, které předcházely explozivnímu šíření nákazy v Číně a dalších zemích, nikoliv kvůli zpětnému kárání, ale kvůli přípravám na budoucí pandemie, jež podle něj zajisté přijdou.

"Na základě téměř všech lidských virů z posledních padesáti let - včetně SARS z roku 2003 a MERS z roku 2012 - jsou pravděpodobným zdrojem zvířata," pokračuje virolog. Doplňuje, že kvůli svému ekologickému prostředí hrají specifickou roli netopýři, ať už jde o koronaviry či ebolu nebo Hendra virus. Dwyer odkazuje také na poslední zprávu WHO, která přenos ze zvířat označuje na nejlogičtější vysvětlení, avšak dodává, že nadále chybí jasný důkaz a jeho nalezení může trvat roky.

Pak existují teorie o úniku viru z laboratoře, které oscilují od nehody po státní akt, poukazuje profesor. Deklaruje, že taková prohlášení lze učinit snadno, jelikož jsou všem srozumitelná, objevují se v pop kultuře a přiživují politický diskurs.  

K  náhodným přenosům nákazy během laboratorního výzkumu již došlo, ale takové případy jsou naštěstí vzácné, ujišťuje expert. Zdůrazňuje, že k podobnému úniku je nezbytné, aby byl virus přítomný v laboratoři a následně došlo k porušení procedurálních pravidel pro shromažďování a preparaci vzorků. Nakažený pracovník pak musí přenést virus na blízké kontakty, které jej rozšíří do komunity, upozorňuje Dwyer. Shrnuje, že momentálně neexistují jasné důkazy ani o jednom z uvedených kroků.

I kdyby se takové důkazy nakonec objevily, virus pochází ze zvířat, ujišťuje vědec. Vysvětluje, že výzkumné laboratoře hledají vzácné patogeny, množí nové viry pro další práci a zkoumají nemoci a vakcíny. Jelikož se ví o významu netopýřích virů pro nová onemocnění, jejich výzkum provádějí laboratoře po celém světě, podotýká autor komentáře. Doplňuje, že z netopýřích virů, které objevili wuchanští specialisté, je SARS-CoV-2 nejpodobnější vir RaTG13, přičemž šlo pouze o genetickou sekvenci, která nebyla v laboratoři množena.

SARS-CoV-2 neobstojí jako biologická zbraň

Coby původ viru je také uváděn náhodný únik při výzkumu typu "přidávání funkcí", kdy dochází ke změnám genetického kódu viru, aby se zvýšila jeho virulence a nakažlivost, konstatuje profesor. Doplňuje, že cílem takových experimentů je lépe pochopit budoucí pandemie a usnadnit vývoj vakcín, a protože jsou tyto postupy kontroverzní, bývají velmi regulované a prováděné jen ve specializovaných laboratořích ve Spojených státech, v Číně a Evropě.

"Padají tvrzení o zvláštních rysech viru jako důkazu genetické manipulace, ale tyto rysy jsou rovněž přirozeně přítomné u koronavirů netopýrů a dalších zvířat," pokračuje virolog. Vyzdvihuje, že kolující teorie o nekalém postupu při "přidávání funkcí" či tajných pracích na přeměně viru ve zbraň je velmi těžké prokázat, pokud se neobjeví pádný důkaz, případně whistleblower.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Využití viru SARS-CoV-2 coby biologické zbraně není příliš praktické, jelikož většina nakažených se plně zotaví, přenos je těžké řídit a před nástupem pandemie neexistovaly žádné vakcíny a léky, které by chránily útočící stranu, vyzdvihuje Dwyer. Na druhou stranu zmiňuje zprávy tajných služeb, že tři laboratorní pracovníci z Wu-chanu byli před prosincem 2019 hospitalizováni s neznámým respiračním onemocněním a zápalem plic. Apeluje proto, aby byly vyšetřovatelům poskytnuty k posouzení veškeré důkazy.

K hospitalizaci pacientů s covidem-19 dochází jen v malém počtu případů, tudíž lze předpokládat, že ve chvíli, kdy došlo k prvním hospitalizacím, bylo infikováno mnoho dalších lidí, nastiňuje odborník. Zmiňuje zprávu WHO, která nenalezla pádnější důkaz, že by se SARS-CoV-2 šířil ve Wu-chanu před prosincem 2019, byť jasně uvádí že je třeba další šetření.       

"Zpráva WHO nevylučuje žádnou potenciálně smysluplnou teorii - sama WAHO deklarovala, že veškeré hypotézy o původu covidu-19 zůstávají na stole," píše Dwyer. Varuje, že čím více lidí bude do otázky mluvit, tím déle potrvá vědcům jejich práce. Zároveň je ale nutné shromáždit, prověřit a využít všechny důkazy, a to napříč vědeckými disciplínami a na mezinárodní bázi, nabádá profesor. Jde podle něj o zodpovědnost všech.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace) Čína Wu-chan Vědci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy