NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor Dominic Dwyer v komentáři pro server The Guardian. Virolog a člen týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), který zkoumá původ viru SARS-CoV-2, připomíná, že zatím bylo zaznamenáno přes 175 milionů nakažených a 3,8 milionu obětí.
Zvířata zůstávají nejpravděpodobnějším zdrojem
Pandemie udeřila rychle, ale rychlá byla i reakce v podobě zavádění nových technologií k ochraně zdraví, nového přístupu k vakcínám a nekončící odvahy a odhodlání zdravotníků, poukazuje odborník. Doplňuje, že krom obecné spolupráce těch, kteří s virem bojují, jsou zde i jiní, kteří jsou nepoučení a jejich přístup je naprosto chybný, když odmítají rady vědců, upřednostňují ekonomiku před zdravím, manipulují na sociálních sítích a vedou levo-pravé ideologické bitvy.
Krom těchto otázek je zde snaha objasnit původ viru SARS-CoV-2, přičemž autor komentáře považuje za důležité zjistit, co se stalo v měsících roku 2019, které předcházely explozivnímu šíření nákazy v Číně a dalších zemích, nikoliv kvůli zpětnému kárání, ale kvůli přípravám na budoucí pandemie, jež podle něj zajisté přijdou.
"Na základě téměř všech lidských virů z posledních padesáti let - včetně SARS z roku 2003 a MERS z roku 2012 - jsou pravděpodobným zdrojem zvířata," pokračuje virolog. Doplňuje, že kvůli svému ekologickému prostředí hrají specifickou roli netopýři, ať už jde o koronaviry či ebolu nebo Hendra virus. Dwyer odkazuje také na poslední zprávu WHO, která přenos ze zvířat označuje na nejlogičtější vysvětlení, avšak dodává, že nadále chybí jasný důkaz a jeho nalezení může trvat roky.
Pak existují teorie o úniku viru z laboratoře, které oscilují od nehody po státní akt, poukazuje profesor. Deklaruje, že taková prohlášení lze učinit snadno, jelikož jsou všem srozumitelná, objevují se v pop kultuře a přiživují politický diskurs.
K náhodným přenosům nákazy během laboratorního výzkumu již došlo, ale takové případy jsou naštěstí vzácné, ujišťuje expert. Zdůrazňuje, že k podobnému úniku je nezbytné, aby byl virus přítomný v laboratoři a následně došlo k porušení procedurálních pravidel pro shromažďování a preparaci vzorků. Nakažený pracovník pak musí přenést virus na blízké kontakty, které jej rozšíří do komunity, upozorňuje Dwyer. Shrnuje, že momentálně neexistují jasné důkazy ani o jednom z uvedených kroků.
I kdyby se takové důkazy nakonec objevily, virus pochází ze zvířat, ujišťuje vědec. Vysvětluje, že výzkumné laboratoře hledají vzácné patogeny, množí nové viry pro další práci a zkoumají nemoci a vakcíny. Jelikož se ví o významu netopýřích virů pro nová onemocnění, jejich výzkum provádějí laboratoře po celém světě, podotýká autor komentáře. Doplňuje, že z netopýřích virů, které objevili wuchanští specialisté, je SARS-CoV-2 nejpodobnější vir RaTG13, přičemž šlo pouze o genetickou sekvenci, která nebyla v laboratoři množena.
SARS-CoV-2 neobstojí jako biologická zbraň
Coby původ viru je také uváděn náhodný únik při výzkumu typu "přidávání funkcí", kdy dochází ke změnám genetického kódu viru, aby se zvýšila jeho virulence a nakažlivost, konstatuje profesor. Doplňuje, že cílem takových experimentů je lépe pochopit budoucí pandemie a usnadnit vývoj vakcín, a protože jsou tyto postupy kontroverzní, bývají velmi regulované a prováděné jen ve specializovaných laboratořích ve Spojených státech, v Číně a Evropě.
"Padají tvrzení o zvláštních rysech viru jako důkazu genetické manipulace, ale tyto rysy jsou rovněž přirozeně přítomné u koronavirů netopýrů a dalších zvířat," pokračuje virolog. Vyzdvihuje, že kolující teorie o nekalém postupu při "přidávání funkcí" či tajných pracích na přeměně viru ve zbraň je velmi těžké prokázat, pokud se neobjeví pádný důkaz, případně whistleblower.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Využití viru SARS-CoV-2 coby biologické zbraně není příliš praktické, jelikož většina nakažených se plně zotaví, přenos je těžké řídit a před nástupem pandemie neexistovaly žádné vakcíny a léky, které by chránily útočící stranu, vyzdvihuje Dwyer. Na druhou stranu zmiňuje zprávy tajných služeb, že tři laboratorní pracovníci z Wu-chanu byli před prosincem 2019 hospitalizováni s neznámým respiračním onemocněním a zápalem plic. Apeluje proto, aby byly vyšetřovatelům poskytnuty k posouzení veškeré důkazy.
K hospitalizaci pacientů s covidem-19 dochází jen v malém počtu případů, tudíž lze předpokládat, že ve chvíli, kdy došlo k prvním hospitalizacím, bylo infikováno mnoho dalších lidí, nastiňuje odborník. Zmiňuje zprávu WHO, která nenalezla pádnější důkaz, že by se SARS-CoV-2 šířil ve Wu-chanu před prosincem 2019, byť jasně uvádí že je třeba další šetření.
"Zpráva WHO nevylučuje žádnou potenciálně smysluplnou teorii - sama WAHO deklarovala, že veškeré hypotézy o původu covidu-19 zůstávají na stole," píše Dwyer. Varuje, že čím více lidí bude do otázky mluvit, tím déle potrvá vědcům jejich práce. Zároveň je ale nutné shromáždit, prověřit a využít všechny důkazy, a to napříč vědeckými disciplínami a na mezinárodní bázi, nabádá profesor. Jde podle něj o zodpovědnost všech.
Související

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , WHO (Světová zdravotnická organizace) , Čína , Wu-chan , Vědci
Aktuálně se děje
před 11 minutami

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
před 1 hodinou

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
před 7 hodinami

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
včera

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
včera

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
včera

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno včera

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
včera

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
včera

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
včera

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
včera

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil
Aktualizováno včera

Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
včera

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
včera

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
včera

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
včera

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
včera

Počasí: Meteorologové varují před dnešními bouřkami. Hrozí supercely
včera

Nouzové přistání v Praze. Pilot hlásil problémy s tlakem na palubě
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka bouřky, déšť a silný vítr
O víkendu zasáhne Česko nepříznivé počasí. Podle ČHMÚ.cz se přiřítí bouřky, déšť a silný vítr.
Zdroj: Libor Novák