Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité otázky

NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor Dominic Dwyer v komentáři pro server The Guardian. Virolog a člen týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), který zkoumá původ viru SARS-CoV-2, připomíná, že zatím bylo zaznamenáno přes 175 milionů nakažených a 3,8 milionu obětí.

Zvířata zůstávají nejpravděpodobnějším zdrojem

Pandemie udeřila rychle, ale rychlá byla i reakce v podobě zavádění nových technologií k ochraně zdraví, nového přístupu k vakcínám a nekončící odvahy a odhodlání zdravotníků, poukazuje odborník. Doplňuje, že krom obecné spolupráce těch, kteří s virem bojují, jsou zde i jiní, kteří jsou nepoučení a jejich přístup je naprosto chybný, když odmítají rady vědců, upřednostňují ekonomiku před zdravím, manipulují na sociálních sítích a vedou levo-pravé ideologické bitvy.

Krom těchto otázek je zde snaha objasnit původ viru SARS-CoV-2, přičemž autor komentáře považuje za důležité zjistit, co se stalo v měsících roku 2019, které předcházely explozivnímu šíření nákazy v Číně a dalších zemích, nikoliv kvůli zpětnému kárání, ale kvůli přípravám na budoucí pandemie, jež podle něj zajisté přijdou.

"Na základě téměř všech lidských virů z posledních padesáti let - včetně SARS z roku 2003 a MERS z roku 2012 - jsou pravděpodobným zdrojem zvířata," pokračuje virolog. Doplňuje, že kvůli svému ekologickému prostředí hrají specifickou roli netopýři, ať už jde o koronaviry či ebolu nebo Hendra virus. Dwyer odkazuje také na poslední zprávu WHO, která přenos ze zvířat označuje na nejlogičtější vysvětlení, avšak dodává, že nadále chybí jasný důkaz a jeho nalezení může trvat roky.

Pak existují teorie o úniku viru z laboratoře, které oscilují od nehody po státní akt, poukazuje profesor. Deklaruje, že taková prohlášení lze učinit snadno, jelikož jsou všem srozumitelná, objevují se v pop kultuře a přiživují politický diskurs.  

K  náhodným přenosům nákazy během laboratorního výzkumu již došlo, ale takové případy jsou naštěstí vzácné, ujišťuje expert. Zdůrazňuje, že k podobnému úniku je nezbytné, aby byl virus přítomný v laboratoři a následně došlo k porušení procedurálních pravidel pro shromažďování a preparaci vzorků. Nakažený pracovník pak musí přenést virus na blízké kontakty, které jej rozšíří do komunity, upozorňuje Dwyer. Shrnuje, že momentálně neexistují jasné důkazy ani o jednom z uvedených kroků.

I kdyby se takové důkazy nakonec objevily, virus pochází ze zvířat, ujišťuje vědec. Vysvětluje, že výzkumné laboratoře hledají vzácné patogeny, množí nové viry pro další práci a zkoumají nemoci a vakcíny. Jelikož se ví o významu netopýřích virů pro nová onemocnění, jejich výzkum provádějí laboratoře po celém světě, podotýká autor komentáře. Doplňuje, že z netopýřích virů, které objevili wuchanští specialisté, je SARS-CoV-2 nejpodobnější vir RaTG13, přičemž šlo pouze o genetickou sekvenci, která nebyla v laboratoři množena.

SARS-CoV-2 neobstojí jako biologická zbraň

Coby původ viru je také uváděn náhodný únik při výzkumu typu "přidávání funkcí", kdy dochází ke změnám genetického kódu viru, aby se zvýšila jeho virulence a nakažlivost, konstatuje profesor. Doplňuje, že cílem takových experimentů je lépe pochopit budoucí pandemie a usnadnit vývoj vakcín, a protože jsou tyto postupy kontroverzní, bývají velmi regulované a prováděné jen ve specializovaných laboratořích ve Spojených státech, v Číně a Evropě.

"Padají tvrzení o zvláštních rysech viru jako důkazu genetické manipulace, ale tyto rysy jsou rovněž přirozeně přítomné u koronavirů netopýrů a dalších zvířat," pokračuje virolog. Vyzdvihuje, že kolující teorie o nekalém postupu při "přidávání funkcí" či tajných pracích na přeměně viru ve zbraň je velmi těžké prokázat, pokud se neobjeví pádný důkaz, případně whistleblower.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Využití viru SARS-CoV-2 coby biologické zbraně není příliš praktické, jelikož většina nakažených se plně zotaví, přenos je těžké řídit a před nástupem pandemie neexistovaly žádné vakcíny a léky, které by chránily útočící stranu, vyzdvihuje Dwyer. Na druhou stranu zmiňuje zprávy tajných služeb, že tři laboratorní pracovníci z Wu-chanu byli před prosincem 2019 hospitalizováni s neznámým respiračním onemocněním a zápalem plic. Apeluje proto, aby byly vyšetřovatelům poskytnuty k posouzení veškeré důkazy.

K hospitalizaci pacientů s covidem-19 dochází jen v malém počtu případů, tudíž lze předpokládat, že ve chvíli, kdy došlo k prvním hospitalizacím, bylo infikováno mnoho dalších lidí, nastiňuje odborník. Zmiňuje zprávu WHO, která nenalezla pádnější důkaz, že by se SARS-CoV-2 šířil ve Wu-chanu před prosincem 2019, byť jasně uvádí že je třeba další šetření.       

"Zpráva WHO nevylučuje žádnou potenciálně smysluplnou teorii - sama WAHO deklarovala, že veškeré hypotézy o původu covidu-19 zůstávají na stole," píše Dwyer. Varuje, že čím více lidí bude do otázky mluvit, tím déle potrvá vědcům jejich práce. Zároveň je ale nutné shromáždit, prověřit a využít všechny důkazy, a to napříč vědeckými disciplínami a na mezinárodní bázi, nabádá profesor. Jde podle něj o zodpovědnost všech.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace) Čína Wu-chan Vědci

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 7 hodinami

Oslavy 80. výročí osvobození Plzně Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města

Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města americkou armádou, a to s bohatým programem, který oživuje město americkými vojáky, jejich ikonickými vozidly a dobovými tábory. Oslavy přitahují tisíce návštěvníků, kteří mají jedinečnou příležitost uctít památku osvoboditelů a ponořit se do atmosféry květnových dnů 1945.

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka

Nečekaného parťáka bude mít premiér Petr Fiala (ODS) během předvolební kampaně. V květnu a červnu vyrazí do krajských měst s herečkou Ivou Pazderkovou. Fiala je - stejně jako před čtyřmi lety - volebním lídrem koalice Spolu, kterou s ODS tvoří KDU-ČSL a TOP 09. 

včera

Dynamo Pardubice, ilustrační fotografie.

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem

Hokejové Pardubice byly bez trenérů jen pár hodin. Poté, co se klub rozloučil s Miloslavem Hořavou a také s Markem Zadinou, nyní vítá nový realizační tým v čele s Filipem Pešánem. Ten přichází na východ Čech i s bývalým trenérem Litvínova Karlem Mlejnkem, jenž tak teď bude asistentem. Pešán je mimochodem již osmým hlavním trenérem pardubického Dynama od doby, co se majitelem klubu stal Petr Dědek.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan

Stát koupí 80 % akcií ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která realizuje projekt výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany. Tento krok je klíčovým milníkem v projektu, který má zásadní význam pro energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval účastníky páteční vojenské přehlídky v Moskvě. Kyjev podle jeho slov nedokáže zajistit jejich bezpečnost. Moskva reagovala slovy mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina. Dmitrij Peskov řekl, že přehlídka proběhne podle plánu. 

Aktualizováno včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu

Meteorologové avizovali možné úpravy platné výstrahy před sobotními bouřkami a jednu před polednem opravdu provedli. Konkrétně zrušili varování pro Českomoravskou vrchovinu a části Pardubického a Královéhradeckého kraje. Poupravili také časovou platnost výstrahy. 

včera

včera

Roman Červenka

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna

Jen pár dní po konci ročníku tuzemské hokejové extraligy povolal kouč národního týmu Radim Rulík do reprezentace hned pět účastníků extraligového finále mezi Pardubicemi a Brnem. Zatímco z východočeského klubu zamířila do Brna, kde se momentálně koná generálka na světový šampionát v podobě Českých hokejových her, čtveřice Roman Červenka, Libor Hájek, Jáchym Kondelík a Lukáš Sedlák, z mistrovského Brna dostal pozvánku Jakub Flek.

včera

Ruský útok na Charkov si vyžádal desítky zraněných. (3.5.2025)

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence

Rusové před dalším krátkodobým příměřím stupňují útoky vůči sousední Ukrajině. Dronový úder si v Charkově vyžádal téměř pět desítek zraněných, informovaly místní úřady podle DW. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku opět apeluje na spojence ohledně lepší protivzdušné obrany. 

včera

včera

včera

Počasí přinese o víkendu do Česka bouřky, déšť a silný vítr

O víkendu zasáhne Česko nepříznivé počasí. Podle ČHMÚ.cz se přiřítí bouřky, déšť a silný vítr.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy