Co stojí za hladem v KLDR? Politolog mluví o zkoušce Kimova režimu

NÁZOR - Severní Koreu opět sužuje nedostatek potravin, přičemž jde o veřejný problém, který tamní vláda tentokrát přiznává, konstatuje politolog Robert Kelly v komentáři pro server National Interest. Profesor z univerzity v Pusanu vysvětluje, že během poslední velké potravinové krize na konci 90. let tehdejší vůdce Kim Čong-il o situaci mlčel, ačkoliv hlady zemřelo na milion Severokorejců.

Počasí je pouhá výmluva

Stávající vůdce Kim Čong-un problém nepopírá, kvituje autor komentáře. Považuje proto za pravděpodobné, že se situaci pokusí nějak řešit, a přestože není velký reformátor, zřejmě se o stav ekonomiky zajímá víc než jeho izolovaný, realitu nereflektující otec.  

Příčinou aktuální potravinové nouze je podle odborníka zjevně počasí, avšak stejná výmluva byla použita před pětadvaceti lety, uvádí expert. Poukazuje, že výkyvy počasí nepůsobí stejné problémy v sousední Jižní Koreji, tudíž je skutečný důvod téměř jistě politický a pramení z očividné nekompetentnosti a korupce.  

"Viněny budou sankce, ale jejich dopad na zemědělství je marginální," pokračuje Kelly. Vysvětluje, že sankce míří téměř výhradně na luxusní zboží pro elitu a průmyslové produkty využitelné ve vojenské sféře, navíc existují humanitární výjimky, kterých by severokorejský režim mohl využít - přijít by mohla například potravinová pomoc, pokud by byl zajištěn dohled nad tím, že bude určena hladovým, nikoliv vojákům a vládnoucím představitelům.

Tento problém komplikoval pomoc v 90. letech a bude ji zřejmě komplikovat i nyní, míní politolog. Upozorňuje, že jde o bytostně politickou otázku, kdy se nabízí zahraniční pomoc, ale severokorejský režim nehodlá přistoupit ani na základní kontrolní mechanismus.

"Ve skutečnosti je tato krize testem tvrzení, že současný Kim je reformátor," píše profesor. Soudí, že pokud by jím skutečně byl, připustí, že zahraniční pomoc není bianco šek a musí existovat kontrola jejího patřičného využití.

Dalším pravděpodobným důvodem potravinové nouze je uzavření severokorejsko-čínské hranice kvůli koronaviru, naznačuje Kelly. Podotýká, že severokorejské zkorumpované socialistické zemědělství není produktivní a efektivní a ve snaze vyhnout se opakování hladomoru z 90. let, který označuje jako "namáhavý pochod", spoléhal Kimův režim na pokoutný dovoz potravin z Číny, kam během hladomoru zbídačení Severokorejci podnikali neformální cesty, proti kterým od té režim výrazněji nezasáhl, zřejmě kvůli tomu, že posilují jeho pozici, když pomáhají nasytit obyvatelstvo a předcházejí skutečnému zoufalství.  

Hlad je podle odborníka skutečným důvodem k nepokojům. "Pokud hladovíte k smrti, nemáte co ztratit," konstatuje Kelly. Dodává, že za situace, kdy režim nedokáže uživit obyvatelstvo, musí se změnit, přijmout zahraniční pomoc, nebo riskovat nárůst nepokojů a vnitřního nesouhlasu.

I čínský vůdce Mao Ce-tung zmírnil politiku Velkého skoku, když se hladomor stal nepopiratelným, připomíná profesor. Poukazuje, že severokorejský režim ale dlouhá desetiletí změny odmítá, jelikož se bojí, že by tím otevřel Pandořinu skříňku požadavků zdola, včetně sjednocení Korejského poloostrova.

Katalyzátor změny režimu  

Pokud je tedy nutné zachovat socialismus - jeho zkorumpovanosti a neefektivitě navzdory - a zahraniční pomoc je vyloučená, protože s sebou nese kontrolní mechanismus, příliv potravin z Číny představuje užitečnou alternativu pro udržení nasycené populace a klidu, shrnuje politolog. Doplňuje, že za situace, kdy je tato neoficiální cesta uzavřená kvůli koronaviru, se kupí vnitřní rozporuplnost systému, tedy notorická neefektivita kolektivizovaného zemědělství, kterou dále prohlubuje rozsáhlá korupce v zemi.  

Kimův režim naposledy podstoupil politické riziko a zvolil masový hladomor, přičemž je pozoruhodné, že nedošlo k výraznějším násilnostem, nastiňuje odborník. To podle něj naznačuje stabilitu režimu, který si mohl dovolit na konci 90. let nechat vyhladovět desetinu obyvatelstva, aniž by se cokoliv stalo. Jde sice o ohromnou humanitární katastrofu, ale také o působivou ukázku síly severokorejského režimu, která nicméně pramení z terorizování vlastního obyvatelstva, míní Kelly.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To, že režim po dvě desetiletí toleruje černý přiliv čínských potravin, ovšem také naznačuje, že ví, jak riskantní byla situace v 90. letech, míní autor komentáře. Poukazuje, že Kim Čong-un při svém nástupu slíbil, že podobné "utahování opasků" se nebude opakovat, což ale neodráží jeho starost o obyvatelstvo, nýbrž pochopení skutečnosti, nakolik masový hladomor představuje katalyzátor ke změně režimu.

"Takže, je režim nyní stabilní? Přinese další potravinová krize v Severní Koreji konečně protitlak obyvatelstva?" táže se politolog. Domnívá se, že nikoliv, protože režim přežil podobnou a mnohem extrémnější krizi i před pětadvaceti lety a mnoho Severokorejců skutečně věří Kimovu kultu, případně je od projevů odporu odrazuje nekompromisní tvrdost státních zásahů. Za pětasedmdesát let existence KLDR ostatně neproběhla v zemi jediná revolta, vyzdvihuje expert.

Už to, že je Kim Čong-un nucen přiznat situaci, kterou jeho otec nikdy nepřiznal, ale podle Kellyho vypovídá o rozsahu krize. Kim sliboval, že něco podobného nikdy nenastane a ekonomický růst po katastrofální vládě jeho otce se stal legitimizačním prvkem jeho moci, upozorňuje profesor. Míní tedy, že případné projevy nespokojenosti - ať zdola či z části elity - bude třeba začlenit do tohoto narativu, a pokud by měla potravinová nouze přerůst v hladomor, severokorejský režim pravděpodobně otevře dveře do Číny a bude riskovat šíření koronaviru.     

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína hladomor

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy