Covid-19 na Diamond Princess: Vyloďování pasažérů potrvá do pátku, nakažených přibývá

Výletní loď Diamond Princess, která je kvůli nákaze novým koronavirem v karanténě u japonského přístavu Jokohama, začali po dvou týdnech opouštět první cestující. Během dneška jich má opustit palubu asi 500, vyloďování zbylých potrvá až do pátku. Na palubě se přitom dnes potvrdila nákaza u dalších 79 lidí, celkově se tak na plavidle virem infikovalo 621 lidí, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura AFP.

Plavidlo je označováno za místo s největší koncentrací infekce koronavirem, který se šíří z Číny. V karanténě je od 3. února, kdy se nákaza potvrdila u jednoho z cestujících, který se krátce předtím vylodil v Hongkongu.

Virus se na lodi rychle šíří i přesto, že japonské úřady značně omezily pohyb pasažérů na palubě. Ti museli zůstat většinu času zavření ve svých kajutách, z nichž řada neměla okna. Loď původně převážela kolem 3700 cestujících a posádky. Polovina z nich byli Japonci, osazenstvo nicméně tvořili lidé z více než 50 zemí světa. Mnoho nakažených již bylo převezeno do japonských nemocnic.

V první skupině cestujících, kteří dnes mohou loď opustit, jsou především starší lidé, u nichž se nákaza novým koronavirem po uplynutí dvoutýdenní karantény neprokázala. Evakuováno má být celkově asi 3000 osob. Na lodi zůstanou pouze ti, kteří s nakaženými přišli do přímého styku, a to i v případě, že na přítomnost viru byli testováni negativně.

Ačkoli Japonsko obhajuje opatření, které proti šíření nákazy přijalo, počínání tamních úřadů dnes kritizovaly Spojené státy. Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) uvedlo, že karanténa "zřejmě nestačila k tomu, aby zabránila přenosu (viru) mezi jedinci na lodi". Podle některých odborníků je rozšíření koronaviru horší, než japonské úřady přiznávají. Situaci proto přirovnávají k reakci vlády po havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011. Tokio tehdy čelilo silné kritice, protože se podle mnohých snažilo v prvních dnech po nehodě její dopady podceňovat.

Spojené státy z lodi evakuovaly v noci z neděle na pondělí asi 340 svých občanů dvěma letadly, která přistála na leteckých základnách v Kalifornii a v Texasu. Charterovým letem dopravila do vlasti šest svých občanů také Jižní Korea společně s jednou jejich japonskou příbuznou.

Austrálie se chystá evakuovat 169 svých občanů. Ti by měli loď opustit dnes, projít lékařskými testy na tokijském letišti a zemi opustit ve čtvrtek ráno místního času (kolem středeční půlnoci SEČ). V dalších 24 hodinách by měli domů odletět také cestující z Hongkongu, kanadský vládní speciál určený pro evakuaci zřejmě přistane v Japonsku v pátek. Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla oznámila také Itálie, Izrael, Británie a Tchaj-wan.

Mimo případy na výletní lodi zatím Japonsko hlásí 60 nakažených, z toho 22 v Tokiu. Šíření koronaviru v zemi vzbuzuje obavy ohledně konání letních olympijských her, jež by měly začít 24. července. Organizátoři však zatím tvrdí, že se je nechystají zrušit. Americký prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že zvažuje pozvání japonského premiéra Šinzóa Abeho, aby olympiádu v létě navštívil.

Související

Benátky (Venezia). Itálie

Italská vláda nechce, aby velké výletní lodě kotvily v Benátkách

Italská vláda schválila ve středu výnos, díky kterému by v budoucnu velké výletní lodě měly kotvit mimo Benátskou lagunu. V březnu se ministři shodli na tom, že obřím plavidlům nebude umožněno kotvit přímo v Benátkách. V minulosti ale podobné zákazy zrušily soudy, připomněla stanice BBC. Proti turistickým lodím již mnoho let protestují místní obyvatelé.

Více souvisejících

Výletní lodě Japonsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy