Výletní loď Diamond Princess, která je kvůli nákaze novým koronavirem v karanténě u japonského přístavu Jokohama, začali po dvou týdnech opouštět první cestující. Během dneška jich má opustit palubu asi 500, vyloďování zbylých potrvá až do pátku. Na palubě se přitom dnes potvrdila nákaza u dalších 79 lidí, celkově se tak na plavidle virem infikovalo 621 lidí, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura AFP.
Plavidlo je označováno za místo s největší koncentrací infekce koronavirem, který se šíří z Číny. V karanténě je od 3. února, kdy se nákaza potvrdila u jednoho z cestujících, který se krátce předtím vylodil v Hongkongu.
Virus se na lodi rychle šíří i přesto, že japonské úřady značně omezily pohyb pasažérů na palubě. Ti museli zůstat většinu času zavření ve svých kajutách, z nichž řada neměla okna. Loď původně převážela kolem 3700 cestujících a posádky. Polovina z nich byli Japonci, osazenstvo nicméně tvořili lidé z více než 50 zemí světa. Mnoho nakažených již bylo převezeno do japonských nemocnic.
V první skupině cestujících, kteří dnes mohou loď opustit, jsou především starší lidé, u nichž se nákaza novým koronavirem po uplynutí dvoutýdenní karantény neprokázala. Evakuováno má být celkově asi 3000 osob. Na lodi zůstanou pouze ti, kteří s nakaženými přišli do přímého styku, a to i v případě, že na přítomnost viru byli testováni negativně.
Ačkoli Japonsko obhajuje opatření, které proti šíření nákazy přijalo, počínání tamních úřadů dnes kritizovaly Spojené státy. Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) uvedlo, že karanténa "zřejmě nestačila k tomu, aby zabránila přenosu (viru) mezi jedinci na lodi". Podle některých odborníků je rozšíření koronaviru horší, než japonské úřady přiznávají. Situaci proto přirovnávají k reakci vlády po havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011. Tokio tehdy čelilo silné kritice, protože se podle mnohých snažilo v prvních dnech po nehodě její dopady podceňovat.
Spojené státy z lodi evakuovaly v noci z neděle na pondělí asi 340 svých občanů dvěma letadly, která přistála na leteckých základnách v Kalifornii a v Texasu. Charterovým letem dopravila do vlasti šest svých občanů také Jižní Korea společně s jednou jejich japonskou příbuznou.
Austrálie se chystá evakuovat 169 svých občanů. Ti by měli loď opustit dnes, projít lékařskými testy na tokijském letišti a zemi opustit ve čtvrtek ráno místního času (kolem středeční půlnoci SEČ). V dalších 24 hodinách by měli domů odletět také cestující z Hongkongu, kanadský vládní speciál určený pro evakuaci zřejmě přistane v Japonsku v pátek. Záměr evakuovat své občany z paluby obřího plavidla oznámila také Itálie, Izrael, Británie a Tchaj-wan.
Mimo případy na výletní lodi zatím Japonsko hlásí 60 nakažených, z toho 22 v Tokiu. Šíření koronaviru v zemi vzbuzuje obavy ohledně konání letních olympijských her, jež by měly začít 24. července. Organizátoři však zatím tvrdí, že se je nechystají zrušit. Americký prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že zvažuje pozvání japonského premiéra Šinzóa Abeho, aby olympiádu v létě navštívil.
Související
Italská vláda nechce, aby velké výletní lodě kotvily v Benátkách
Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí na břeh
Výletní lodě , Japonsko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák