
Čtvrtým dnem paralyzují protivládní demonstrace život v Hongkongu. Kvůli ochromené dopravě i obavám z násilností dnes úřady až do konce týdne zrušily výuku na všech školách, informovala agentura Reuters. V ulicích pokračují střety radikálních demonstrantů s policií. Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes postavil za hongkongskou správkyni Carrie Lamovou a řekl, že nejdůležitější úkol v Hongkongu je zastavit tamní násilí.
List Global Times, který vydává čínská komunistická strana, na twitteru uvedl, že hongkongská vláda pravděpodobně vyhlásí v Hongkongu na víkend zákaz vycházení. Deník následně příspěvek zase smazal, uvedla agentura Reuters.
Si Ťin-pching, který je nyní v Brazílii, řekl, že Čína nadále s rozhodností podporuje Lamovou. Dodal, že je Čína proti cizímu vměšování do záležitostí Hongkongu a že její odhodlání udržet režim jedna země, dva systémy je neochvějné. Reuters píše, že Čína má v Hongkongu posádku 12.000 vojáků, kteří se sice od roku 1997 drží v kasárnách, avšak Peking v minulosti pohrozil, že jakoukoli snahu o získání nezávislosti potlačí.
Demonstranti, kteří se snaží prosadit v Hongkongu demokratické reformy, dnes znovu zablokovali řadu ulic a uzavřeno zůstalo i několik stanic metra. Stejně jako v uplynulých třech dnech svádějí i dnes někteří protestující bitvy s policisty, na mnoha místech proti nim policie použila slzný plyn. U polytechnické univerzity podle policie na zasahující jednotky někdo střílel šípy a házel z výšky květináče.
Kvůli demonstracím dnes místní úřady oznámily, že ruší výuku na základních, středních i vysokých školách, a to od pátku do neděle. Dnešní výuku odvolaly už dřív. Kromě obav o bezpečnost žáků citoval školský úřad i problémy s dopravou ve městě.
Některé univerzity podle Reuters uvedly, že v jejich kampusech se nebude vyučovat až do konce letošního roku. V několika univerzitních areálech se v noci na dnešek zabarikádovaly tisíce studentů v očekávání nových střetů s policisty. Mají připravené zásoby jídla, kameny, cihly a další improvizované zbraně i plynové masky.
Policie tento týden poprvé vstoupila do univerzitních areálů s poukazem na to, že se tato místa stala základnou pro vyzbrojování studentů, kteří jsou hybnou silou demonstrací. Mladí aktivisté na univerzitách podle policie například vyrábějí zápalné bomby, které potom vrhají po policistech.
Agentura Kjódó píše, že z některých univerzit začali z obav o svou bezpečnost odjíždět zahraniční studenti. Od středy například odcestovalo 370 z asi 1000 tchajwanských studentů. Japonský konzulát oznámil, že pomáhá stovkám Japonců, kteří chtějí učinit totéž.
Od středy bylo podle úřadů zraněno 86 lidí. Dva lidé jsou v kritickém stavu a jedním z nich je 15letý mladík, který při střetech utrpěl zlomeninu lebky. Policie dnes rovněž informovala, že ve středu po pádu z výšky zemřel jeden muž. Žádné bližší informace k tomu ale nesdělila, a podle agentury Reuters tak není jasné, zda úmrtí s demonstracemi nějak přímo souvisí.
Protesty jsou namířené proti vládě Hongkongu, bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy.
Ten má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Peking popírá, že do nynějších nepokojů v Hongkongu zasahuje, a naopak obviňuje západní země, třeba Británii a Spojené státy, že je přiživují.
K požadavkům demonstrantů patří mimo jiné rezignace Lamové. Lamová se dnes sešla s dalšími hongkongskými vysokými představiteli, což vyvolalo spekulace o chystaných nových opatřeních.
Související

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Masová razie v Hongkongu: Zatčeno přes 50 prodemokratických aktivistů, Tchaj-wan je šokován
demonstrace v Hongkongu , Hongkong , Čína , Policie Čína , Si Ťin-pching
Aktuálně se děje
před 7 minutami

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
před 51 minutami

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
před 1 hodinou

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
před 2 hodinami

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
před 2 hodinami

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
před 3 hodinami

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem
před 4 hodinami

Tropické počasí po víkendu ukončí studená fronta. Přinese změnu
včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém
včera

Tragédie na Chrudimsku. Srazila se čtyři auta, jeden ze řidičů nepřežil
včera

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia
včera

Španělsko zasáhlo zemětřesení. Jen štěstím se nikomu nic nestalo
včera

Léto pokračuje. Dny bez deště budou spíše výjimkou, avizují meteorologové
včera

Vyhledávaná restaurace v kempu u Máchova jezera lehla popelem
včera

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu
včera

Na Ukrajině zadrželi muže, který výhrůžkami paralyzoval české školy. Stopy vedou do Ruska
včera

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo
včera

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky
včera

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit
včera

Na Západě by neprošel, ve válkou zasažené zemi ale ukrajinský revoluční nástroj zachraňuje životy
včera
Ukrajinská půda plná smrtících pastí. Miny brání návratu k zemědělství i normálnímu životu
Ukrajina čelí tichému, ale mimořádně zákeřnému nepříteli: minám, které zůstaly ukryté v polích, lesích i městech po celé zemi. V jihoukrajinském městečku Bezymenne kráčí Viktoria Šynkar polem krok za krokem, pečlivě sleduje každý kousek půdy. Každý její pohyb může rozhodnout o životě – buď jejím, nebo životech lidí, kteří se sem jednou vrátí. Dřív byla kadeřnicí. Dnes je jednou z mnoha Ukrajinců, kteří místo nůžek používají detektor kovů a ochranný oblek. Pracuje pro britskou organizaci Halo Trust, která patří mezi 80 týmů, jež se podílejí na odminování země.
Zdroj: Libor Novák