Demonstranti z Hongkongu použili bombu? Policie má jasno

Jeden policista byl pobodán o víkendu při pokračujících prodemokratických protestech v Hongkongu, které opět vyústily v násilné střety mezi policií a demonstranty. Uvedla to dnes tamní policie s tím, že také zaznamenala výbuch menší doma vyrobené bomby. Desetitisíce demonstrantů dnes opět vyšly do ulic, požadují podporu mezinárodního společenství, píše agentura AFP.

Výbušnina byla ukrytá v křoví ve čtvrti Mong Kok a aktivována byla pomocí mobilního telefonu ve chvíli, kdy okolo projížděl policejní vůz. Výbuch nezpůsobil žádná zranění ani škody, bylo to ale poprvé, co demonstranti proti policii podobnou zbraň použili, uvedl s odkazem na hongkongské bezpečnostní složky deník The New York Times.

Jeden z protestujících také v neděli pobodal policistu. Podle úřadů neznámý útočník zasáhl krční žíly, zraněný policista musel v nemocnici podstoupit operaci a je stále ve vážném stavu.

"Lidé, kteří páchají násilné činy, nejsou protestující. Jsou to výtržníci a zločinci, kteří ničí náš právní systém," uvedl na tiskové konferenci zástupce hongkongského policejního komisaře. Žádný boj za "údajné" vyšší cíle podle něj nedokáže omluvit chování demonstrantů, které připomíná praktiky zločineckých organizací.

V kontrastu s víkendovými střety dnes demonstranti při poklidném protestu obsadili park Chater Garden a okolní ulice v centru města. Jedná se o první shromáždění, ke kterému pořadatelé získali povolení policie od 5. října, kdy vstoupil v platnost zákaz zahalování obličejů, uvedl hongkongský list South China Morning Post. Organizátoři zároveň varovali účastníky protestu, aby si tváře nezakrývali; v davu tvořeném převážně mladými lidmi bylo vidět jen několik osob, jejichž obličeje zakrývala chirurgická rouška.

Lidé v Chater Garden volali po pomoci mezinárodního společenství v boji za svobodu. Demonstranti shromážděním apelovali hlavně na americké kongresmany, kteří tento týden budou pravděpodobně hlasovat o zákonu dodržování lidských práv a demokracie v Hongkongu. Od jeho schválení si protestující z asijského velkoměsta slibují přísnější sankce proti Číně a lepší podmínky při obchodních vztazích mezi Hongkongem a USA.

Hongkong se už čtyři měsíce zmítá v nepokojích a masivních a často násilných protestech. Jejich spouštěčem byl návrh zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti ke stíhání do pevninské Číny. Zákon už vláda Hongkongu slíbila stáhnout, protestní akce ale pokračují a jejich účastníci požadují obecnější demokratické reformy.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong bomby policie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy