Protinožci jsou z hlediska zvládnutí epidemie koronaviru považováni za premianty. Díky včasnému přijetí přísných restriktivních opatření se jim podařilo dostat situaci pod kontrolu a nyní si mohou dovolit podobně jako jiné země postupné uvolňování. Drtivá většina Australanů je ale přesvědčená, že právě v důsledku toho nastoupí druhá vlna nákazy. Obávají se mimo jiné také socioekonomických dopadů.
Nejaktuálnější průzkum Guardian Essential provedený na reprezentativním vzorku 1079 lidí ukázal, že pouze 13 % dotazovaných australských respondentů nepovažuje příchod druhé vlny koronaviru za pravděpodobný. Zbytek byl přesvědčený o opaku. Jako důvod svého přesvědčeni uváděli například vznik nového ohniska nákazy ve Victorii a nebezpečí komunitního přenosu. Obavy z nástupu další epidemie vyjadřují více lidé starší 34 let a spíše ženy než muži.
Ačkoliv začínají jednotlivé australské státy a teritoria postupně rozvolňovat přijatá opatření, nemalá část Australanů je přesvědčená, že se bude jednat o jakýsi nový normální stav. Více než 60 % například nepočítá s návratem k neomezenému cestování. K tomu se podle jejich mínění vrátí země až za nejméně dva roky.
Co se týče ekonomických dopadů, tak jsou protinožci také poměrně skeptičtí. Například 70 % dotázaných očekává, že se míra nezaměstnanosti vrátí do stavu před koronavirem až za maximálně dva roky. Více než 60 % se zase obává negativních vlivů na trh s nemovitostmi apod.
Podle dostupných dat australského statistického úřadu (Australian Bureau of Statistics) došlo v zemi mezi dubnem a květnem k zániku 227 tisíc pracovních míst, což bude mít za následek úbytek dalších 835 tisíc příležitostí pro sezónní pracovníky. Očekává se proto, že z 0,7 % míry nezaměstnanosti bude nakonec 7,1 %.
V reakci na vznik nového ohniska nákazy v australském státě Victoria prodloužil tamní premiér Daniel Andrews stav nouze na další čtyři týdny. Dále se zpřísnila pravidla týkající se povinného sociálního distancování. V neděli bylo zaznamenáno dalších 19 případů nákazy koronavirem, čímž se ve Victorii za jediný týden infikovalo celkem 116 lidí. V pondělí přibylo dalších 16.
Australský lékař a přední poradce vlády ve zdravotnictví Brendan Murphy v reakci na dotaz novinářů, zda raketový nárůst počtu nákazy ve Victorii, která má za poslední dva měsíce největší počet aktivních případů, značí, že v zemi nastupuje druhá vlna epidemie, odpověděl, že to zatím oficiálně nelze potvrdit. Zároveň také podpořil včasný zásah tamních úřadů.
Premiér Scott Morrison oznámil, že vlády jednotlivých států a teritorií byly předem připraveny na případný vznik nových ohnisek, který přirozeně půjde ruku v ruce s uvolňováním, a že australské zdravotnictví je na tak dobré úrovni, aby si s tím dokázalo poradit. Zároveň také vyjádřil podporu Andrewsovým krokům, přičemž ale připustil, že zbytek Austrálie musí rozvolňovat, aby se opět nastartovala ekonomika.
Vakcína v řádu let nebo kolektivní imunita?
60 % Australanů mimo jiné také věří, že by vakcína proti covid-19 mohla být dostupná v řádu let. Dalších 58 % je zase přesvědčeno, že si lidstvo ve stejném časovém horizontu postupně vybuduje kolektivní imunitu díky promoření.
Pokud jde o vyhlídky v následujících 12 měsících, tak jsou australští občané názorově rozdělení. 45 % z nich je vnímá velmi nebo aspoň trochu pozitivně, zatímco 33 % velmi nebo mírně negativně. Někteří (20 %) jsou třeba přesvědčeni, že mají lidé k sobě díky epidemii blíže než dřív, 18 % je přesvědčeno o opaku, a 62 % nezaznamenalo žádný rozdíl oproti dřívějšku.
U dotazovaných byl také zjišťován postoj ke změně klimatu během předchozích 12 měsíců, včetně rozsáhlých požárů buší. Necelá polovina 46 % uvedla, že se vůbec nezměnil, zatímco 42 % řeklo, že se o něj nyní více zajímá.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Australanka se zřekla Karla III. jako krále. Podle paláce reagoval jako vždy
Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace
Austrálie , epidemie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák