V této zemi mají jasno. Druhá vlna epidemie koronaviru přijde

Protinožci jsou z hlediska zvládnutí epidemie koronaviru považováni za premianty. Díky včasnému přijetí přísných restriktivních opatření se jim podařilo dostat situaci pod kontrolu a nyní si mohou dovolit podobně jako jiné země postupné uvolňování. Drtivá většina Australanů je ale přesvědčená, že právě v důsledku toho nastoupí druhá vlna nákazy. Obávají se mimo jiné také socioekonomických dopadů.

Nejaktuálnější průzkum Guardian Essential provedený na reprezentativním vzorku 1079 lidí ukázal, že pouze 13 % dotazovaných australských respondentů nepovažuje příchod druhé vlny koronaviru za pravděpodobný. Zbytek byl přesvědčený o opaku. Jako důvod svého přesvědčeni uváděli například vznik nového ohniska nákazy ve Victorii a nebezpečí komunitního přenosu. Obavy z nástupu další epidemie vyjadřují více lidé starší 34 let a spíše ženy než muži.

Ačkoliv začínají jednotlivé australské státy a teritoria postupně rozvolňovat přijatá opatření, nemalá část Australanů je přesvědčená, že se bude jednat o jakýsi nový normální stav. Více než 60 % například nepočítá s návratem k neomezenému cestování. K tomu se podle jejich mínění vrátí země až za nejméně dva roky.

Co se týče ekonomických dopadů, tak jsou protinožci také poměrně skeptičtí. Například 70 % dotázaných očekává, že se míra nezaměstnanosti vrátí do stavu před koronavirem až za maximálně dva roky. Více než 60 % se zase obává negativních vlivů na trh s nemovitostmi apod.

Podle dostupných dat australského statistického úřadu (Australian Bureau of Statistics) došlo v zemi mezi dubnem a květnem k zániku 227 tisíc pracovních míst, což bude mít za následek úbytek dalších 835 tisíc příležitostí pro sezónní pracovníky. Očekává se proto, že z 0,7 % míry nezaměstnanosti bude nakonec 7,1 %.

V reakci na vznik nového ohniska nákazy v australském státě Victoria prodloužil tamní premiér Daniel Andrews stav nouze na další čtyři týdny. Dále se zpřísnila pravidla týkající se povinného sociálního distancování. V neděli bylo zaznamenáno dalších 19 případů nákazy koronavirem, čímž se ve Victorii za jediný týden infikovalo celkem 116 lidí. V pondělí přibylo dalších 16. 

Australský lékař a přední poradce vlády ve zdravotnictví Brendan Murphy v reakci na dotaz novinářů, zda raketový nárůst počtu nákazy ve Victorii, která má za poslední dva měsíce největší počet aktivních případů, značí, že v zemi nastupuje druhá vlna epidemie, odpověděl, že to zatím oficiálně nelze potvrdit. Zároveň také podpořil včasný zásah tamních úřadů. 

Premiér Scott Morrison oznámil, že vlády jednotlivých států a teritorií byly předem připraveny na případný vznik nových ohnisek, který přirozeně půjde ruku v ruce s uvolňováním, a že australské zdravotnictví je na tak dobré úrovni, aby si s tím dokázalo poradit. Zároveň také vyjádřil podporu Andrewsovým krokům, přičemž ale připustil, že zbytek Austrálie musí rozvolňovat, aby se opět nastartovala ekonomika. 

Vakcína v řádu let nebo kolektivní imunita?

60 % Australanů mimo jiné také věří, že by vakcína proti covid-19 mohla být dostupná v řádu let. Dalších 58 % je zase přesvědčeno, že si lidstvo ve stejném časovém horizontu postupně vybuduje kolektivní imunitu díky promoření. 

Pokud jde o vyhlídky v následujících 12 měsících, tak jsou australští občané názorově rozdělení. 45 % z nich je vnímá velmi nebo aspoň trochu pozitivně, zatímco 33 % velmi nebo mírně negativně. Někteří (20 %) jsou třeba přesvědčeni, že mají lidé k sobě díky epidemii blíže než dřív, 18 % je přesvědčeno o opaku, a 62 % nezaznamenalo žádný rozdíl oproti dřívějšku. 

U dotazovaných byl také zjišťován postoj ke změně klimatu během předchozích 12 měsíců, včetně rozsáhlých požárů buší. Necelá polovina 46 % uvedla, že se vůbec nezměnil, zatímco 42 % řeklo, že se o něj nyní více zajímá. 

Související

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

Více souvisejících

Austrálie epidemie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy