Protinožci jsou z hlediska zvládnutí epidemie koronaviru považováni za premianty. Díky včasnému přijetí přísných restriktivních opatření se jim podařilo dostat situaci pod kontrolu a nyní si mohou dovolit podobně jako jiné země postupné uvolňování. Drtivá většina Australanů je ale přesvědčená, že právě v důsledku toho nastoupí druhá vlna nákazy. Obávají se mimo jiné také socioekonomických dopadů.
Nejaktuálnější průzkum Guardian Essential provedený na reprezentativním vzorku 1079 lidí ukázal, že pouze 13 % dotazovaných australských respondentů nepovažuje příchod druhé vlny koronaviru za pravděpodobný. Zbytek byl přesvědčený o opaku. Jako důvod svého přesvědčeni uváděli například vznik nového ohniska nákazy ve Victorii a nebezpečí komunitního přenosu. Obavy z nástupu další epidemie vyjadřují více lidé starší 34 let a spíše ženy než muži.
Ačkoliv začínají jednotlivé australské státy a teritoria postupně rozvolňovat přijatá opatření, nemalá část Australanů je přesvědčená, že se bude jednat o jakýsi nový normální stav. Více než 60 % například nepočítá s návratem k neomezenému cestování. K tomu se podle jejich mínění vrátí země až za nejméně dva roky.
Co se týče ekonomických dopadů, tak jsou protinožci také poměrně skeptičtí. Například 70 % dotázaných očekává, že se míra nezaměstnanosti vrátí do stavu před koronavirem až za maximálně dva roky. Více než 60 % se zase obává negativních vlivů na trh s nemovitostmi apod.
Podle dostupných dat australského statistického úřadu (Australian Bureau of Statistics) došlo v zemi mezi dubnem a květnem k zániku 227 tisíc pracovních míst, což bude mít za následek úbytek dalších 835 tisíc příležitostí pro sezónní pracovníky. Očekává se proto, že z 0,7 % míry nezaměstnanosti bude nakonec 7,1 %.
V reakci na vznik nového ohniska nákazy v australském státě Victoria prodloužil tamní premiér Daniel Andrews stav nouze na další čtyři týdny. Dále se zpřísnila pravidla týkající se povinného sociálního distancování. V neděli bylo zaznamenáno dalších 19 případů nákazy koronavirem, čímž se ve Victorii za jediný týden infikovalo celkem 116 lidí. V pondělí přibylo dalších 16.
Australský lékař a přední poradce vlády ve zdravotnictví Brendan Murphy v reakci na dotaz novinářů, zda raketový nárůst počtu nákazy ve Victorii, která má za poslední dva měsíce největší počet aktivních případů, značí, že v zemi nastupuje druhá vlna epidemie, odpověděl, že to zatím oficiálně nelze potvrdit. Zároveň také podpořil včasný zásah tamních úřadů.
Premiér Scott Morrison oznámil, že vlády jednotlivých států a teritorií byly předem připraveny na případný vznik nových ohnisek, který přirozeně půjde ruku v ruce s uvolňováním, a že australské zdravotnictví je na tak dobré úrovni, aby si s tím dokázalo poradit. Zároveň také vyjádřil podporu Andrewsovým krokům, přičemž ale připustil, že zbytek Austrálie musí rozvolňovat, aby se opět nastartovala ekonomika.
Vakcína v řádu let nebo kolektivní imunita?
60 % Australanů mimo jiné také věří, že by vakcína proti covid-19 mohla být dostupná v řádu let. Dalších 58 % je zase přesvědčeno, že si lidstvo ve stejném časovém horizontu postupně vybuduje kolektivní imunitu díky promoření.
Pokud jde o vyhlídky v následujících 12 měsících, tak jsou australští občané názorově rozdělení. 45 % z nich je vnímá velmi nebo aspoň trochu pozitivně, zatímco 33 % velmi nebo mírně negativně. Někteří (20 %) jsou třeba přesvědčeni, že mají lidé k sobě díky epidemii blíže než dřív, 18 % je přesvědčeno o opaku, a 62 % nezaznamenalo žádný rozdíl oproti dřívějšku.
U dotazovaných byl také zjišťován postoj ke změně klimatu během předchozích 12 měsíců, včetně rozsáhlých požárů buší. Necelá polovina 46 % uvedla, že se vůbec nezměnil, zatímco 42 % řeklo, že se o něj nyní více zajímá.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Nešťastný pátek třináctého? V historii tomu tak někdy skutečně bylo
Austrálie schválila přelomový zákon. Mladým kompletně zakazuje sociální sítě
Austrálie , epidemie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek