Čínský admirál doporučuje potopit americkou letadlovou loď. Co by následovalo?

NÁZOR - Historie ukazuje, že překvapivý útok je špatná myšlenka. Tvrdí to alespoň vojenský publicista a politolog Michael Peck. V komentáři pro server National Interest konstatuje, že čínský admirál Lou Jüan připomíná amerického generála Curtise LeMaye, který během druhé světové války ničil nálety japonská města a proslul svou agresivitou.

Agresivita vs. pošetilost

LeMay, který později velel americkému strategickému letectvu, v 50. letech a během karibské krize navrhoval, aby Spojené státy zasadily Sovětskému svazu první jaderný úder, připomíná politolog. Doplňuje, že během vietnamské války zase generál prosazoval vybombardování Severního Vietnamu "do doby kamenné".   

Admirál Lou, zástupce ředitele Čínské akademie vojenských věd a známý jestřábí vojenský komentátor, proti tomu podporuje čínskou invazi na Tchaj-wan, poukazuje Peck. Dodává, že admirál minulý měsíc na zbrojní konferenci dokonce prohlásil, že Čína by mohla vyřešit napětí v Jihočínském moři potopením dvou amerických letadlových lodí.

"Čeho se Spojené státy bojí nejvíc, je přinést oběti. Viděli bychom, jak vyděšená je Amerika," cituje publicista admirálova slova, kterými komentoval skutečnost, že úder na dvě letadlové lodě by zabil 10 tisíc amerických námořníků.

Lou, který dříve doporučoval zaútočit na Tchaj-wan, považovaný Čínou za své odpadlické území, v případě, že americké vojenské lodě budou ostrov využívat jako základnu, nastiňuje politolog. "Pokud se americká námořní flotila opováží zastavit na Tchaj-wanu, nadejde čas, aby (Čínská) lidově osvobozenecká armáda vyslala vojáky k zajištění národní jednoty na ostrově," cituje admirála.  

Generál LeMay sice nebyl příznivcem komunismu, ale měl by pro nálady admirála Loua pochopení, domnívá se Peck. Deklaruje, že ani jeden z těchto vojáků naneštěstí nevidí rozdíl mezi agresivitou a pošetilostí.

LaMayův jaderný útok na Sovětský svaz by rozpoutal třetí světovou válku proti nukleární supervelmoci, zdůrazňuje politolog. Vysvětluje, že i kdyby se Spojeným státům podařilo zničit při něm většinu sovětských atomových zbraní, stačilo by, aby jejich malý počet přistál v New Yorku či Los Angeles, a o život by přišly miliony Američanů, nehledě na ničivou odvetu sovětské armády v západní Evropě.

Spící obr

Admirál Lou zase představuje zřejmě sílící hlas v Číně, který tvrdí, že USA jsou příliš měkké na to, aby vedly válku, upozorňuje publicista. Připomíná, že Číňané v tomto směru nejsou první a podobně uvažovali Němci a Japonci v roce 1941.

Lou tvrdí, že současné čínské protilodní střely dokážou zničit americké letadlové lodě a jejich doprovod, poukazuje Peck. Připouští, že z vojenského hlediska by skutečně mohly úkol splnit hypersonické střely či balistické rakety modifikované v hladinové zbraně, ale také nemusely, protože nikdy nebyly testovány v boji.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tím se dostáváme ke skutečnému problému: potopení amerických letadlových lodí by byl válečný akt," deklaruje politolog. Upozorňuje, že by nešlo o žádné varovné výstřely a akci by nešlo srovnávat se sestřelem pozorovacího letounu v čínském vzdušném prostoru ani případnou nezamýšlenou kolizí amerického hlídkového letounu s čínskou stíhačkou.

Pokud mají ti, kteří zastávají názor jako admirál Lou, pravdu, pak Spojené státy již nejsou velmoc, konstatuje Peck. Zdůrazňuje, že pokud by smrt 10 tisíc amerických námořníků nestála za vyhlášení války, pak by Spojené státy sotva kdy bránily Tchaj-wan, Japonsko, Izrael či západní Evropu.

Co by ale následovalo, pokud se ale Lou mýlí, táže se politolog, který takovou variantu považuje prakticky za jistou. Naznačuje, že žádný americký prezident a kongresman by nepřežil v úřadě, pokud by rázně neodpověděl na potopení americké letadlové lodi, symbolu moci a prestiže Spojených států.

Z pohledu americké duše by šlo o stejnou ránu jakou byl útok na Pearl Harbor či teroristické útoku z 11. září 2001, deklaruje publicista. Admirálu Louovi proto doporučuje, aby se řídil slovy japonského admirála Isoroku Jamamota, který po úderu na Pear Harbor prohlásil: "Obávám se, že jsme probudili spícího obra a dodali mu děsivé odhodlání."

Související

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025) Komentář

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Jaderné zbraně Americká armáda (U.S. Navy) Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

před 53 minutami

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

před 57 minutami

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

před 4 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

před 8 hodinami

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

před 8 hodinami

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

před 11 hodinami

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny

Z letních prázdnin sice neuběhly ještě ani dva týdny, ale policie již vyšetřuje další tragédii, při které přišlo o život dítě. Třináctiletý chlapec v noci na středu zemřel ve Starém Plzenci v Plzeňském kraji. Spadl ze střechy bývalé továrny na výrobu nábytku. Podle dosavadních zjištění spáchal sebevraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy