Čínský admirál doporučuje potopit americkou letadlovou loď. Co by následovalo?

NÁZOR - Historie ukazuje, že překvapivý útok je špatná myšlenka. Tvrdí to alespoň vojenský publicista a politolog Michael Peck. V komentáři pro server National Interest konstatuje, že čínský admirál Lou Jüan připomíná amerického generála Curtise LeMaye, který během druhé světové války ničil nálety japonská města a proslul svou agresivitou.

Agresivita vs. pošetilost

LeMay, který později velel americkému strategickému letectvu, v 50. letech a během karibské krize navrhoval, aby Spojené státy zasadily Sovětskému svazu první jaderný úder, připomíná politolog. Doplňuje, že během vietnamské války zase generál prosazoval vybombardování Severního Vietnamu "do doby kamenné".   

Admirál Lou, zástupce ředitele Čínské akademie vojenských věd a známý jestřábí vojenský komentátor, proti tomu podporuje čínskou invazi na Tchaj-wan, poukazuje Peck. Dodává, že admirál minulý měsíc na zbrojní konferenci dokonce prohlásil, že Čína by mohla vyřešit napětí v Jihočínském moři potopením dvou amerických letadlových lodí.

"Čeho se Spojené státy bojí nejvíc, je přinést oběti. Viděli bychom, jak vyděšená je Amerika," cituje publicista admirálova slova, kterými komentoval skutečnost, že úder na dvě letadlové lodě by zabil 10 tisíc amerických námořníků.

Lou, který dříve doporučoval zaútočit na Tchaj-wan, považovaný Čínou za své odpadlické území, v případě, že americké vojenské lodě budou ostrov využívat jako základnu, nastiňuje politolog. "Pokud se americká námořní flotila opováží zastavit na Tchaj-wanu, nadejde čas, aby (Čínská) lidově osvobozenecká armáda vyslala vojáky k zajištění národní jednoty na ostrově," cituje admirála.  

Generál LeMay sice nebyl příznivcem komunismu, ale měl by pro nálady admirála Loua pochopení, domnívá se Peck. Deklaruje, že ani jeden z těchto vojáků naneštěstí nevidí rozdíl mezi agresivitou a pošetilostí.

LaMayův jaderný útok na Sovětský svaz by rozpoutal třetí světovou válku proti nukleární supervelmoci, zdůrazňuje politolog. Vysvětluje, že i kdyby se Spojeným státům podařilo zničit při něm většinu sovětských atomových zbraní, stačilo by, aby jejich malý počet přistál v New Yorku či Los Angeles, a o život by přišly miliony Američanů, nehledě na ničivou odvetu sovětské armády v západní Evropě.

Spící obr

Admirál Lou zase představuje zřejmě sílící hlas v Číně, který tvrdí, že USA jsou příliš měkké na to, aby vedly válku, upozorňuje publicista. Připomíná, že Číňané v tomto směru nejsou první a podobně uvažovali Němci a Japonci v roce 1941.

Lou tvrdí, že současné čínské protilodní střely dokážou zničit americké letadlové lodě a jejich doprovod, poukazuje Peck. Připouští, že z vojenského hlediska by skutečně mohly úkol splnit hypersonické střely či balistické rakety modifikované v hladinové zbraně, ale také nemusely, protože nikdy nebyly testovány v boji.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tím se dostáváme ke skutečnému problému: potopení amerických letadlových lodí by byl válečný akt," deklaruje politolog. Upozorňuje, že by nešlo o žádné varovné výstřely a akci by nešlo srovnávat se sestřelem pozorovacího letounu v čínském vzdušném prostoru ani případnou nezamýšlenou kolizí amerického hlídkového letounu s čínskou stíhačkou.

Pokud mají ti, kteří zastávají názor jako admirál Lou, pravdu, pak Spojené státy již nejsou velmoc, konstatuje Peck. Zdůrazňuje, že pokud by smrt 10 tisíc amerických námořníků nestála za vyhlášení války, pak by Spojené státy sotva kdy bránily Tchaj-wan, Japonsko, Izrael či západní Evropu.

Co by ale následovalo, pokud se ale Lou mýlí, táže se politolog, který takovou variantu považuje prakticky za jistou. Naznačuje, že žádný americký prezident a kongresman by nepřežil v úřadě, pokud by rázně neodpověděl na potopení americké letadlové lodi, symbolu moci a prestiže Spojených států.

Z pohledu americké duše by šlo o stejnou ránu jakou byl útok na Pearl Harbor či teroristické útoku z 11. září 2001, deklaruje publicista. Admirálu Louovi proto doporučuje, aby se řídil slovy japonského admirála Isoroku Jamamota, který po úderu na Pear Harbor prohlásil: "Obávám se, že jsme probudili spícího obra a dodali mu děsivé odhodlání."

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Jaderné zbraně Americká armáda (U.S. Navy) Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Aktualizováno před 48 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 48 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron označil Rusko za hrozbu pro Evropu: Musíme se umět sami bránit

Potřebujeme Evropu, která se dokáže sama bránit, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k evropské mládeži v Drážďanech. Macron, který je na třídenní státní návštěvě v Německu, označil Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu před více než dvěma lety, za hrozbu evropské bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

Povolit Ukrajině útočit v Rusku? Hlasy na uvolnění omezení sílí, pro je i vedení NATO

Západní země by měly přehodnotit omezení používání zbraní dodaná Ukrajině týkající se útoků na cíle na ruském území, protože negativně ovlivňují schopnost Ukrajiny bránit se. Prohlásil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy