Čínský admirál doporučuje potopit americkou letadlovou loď. Co by následovalo?

NÁZOR - Historie ukazuje, že překvapivý útok je špatná myšlenka. Tvrdí to alespoň vojenský publicista a politolog Michael Peck. V komentáři pro server National Interest konstatuje, že čínský admirál Lou Jüan připomíná amerického generála Curtise LeMaye, který během druhé světové války ničil nálety japonská města a proslul svou agresivitou.

Agresivita vs. pošetilost

LeMay, který později velel americkému strategickému letectvu, v 50. letech a během karibské krize navrhoval, aby Spojené státy zasadily Sovětskému svazu první jaderný úder, připomíná politolog. Doplňuje, že během vietnamské války zase generál prosazoval vybombardování Severního Vietnamu "do doby kamenné".   

Admirál Lou, zástupce ředitele Čínské akademie vojenských věd a známý jestřábí vojenský komentátor, proti tomu podporuje čínskou invazi na Tchaj-wan, poukazuje Peck. Dodává, že admirál minulý měsíc na zbrojní konferenci dokonce prohlásil, že Čína by mohla vyřešit napětí v Jihočínském moři potopením dvou amerických letadlových lodí.

"Čeho se Spojené státy bojí nejvíc, je přinést oběti. Viděli bychom, jak vyděšená je Amerika," cituje publicista admirálova slova, kterými komentoval skutečnost, že úder na dvě letadlové lodě by zabil 10 tisíc amerických námořníků.

Lou, který dříve doporučoval zaútočit na Tchaj-wan, považovaný Čínou za své odpadlické území, v případě, že americké vojenské lodě budou ostrov využívat jako základnu, nastiňuje politolog. "Pokud se americká námořní flotila opováží zastavit na Tchaj-wanu, nadejde čas, aby (Čínská) lidově osvobozenecká armáda vyslala vojáky k zajištění národní jednoty na ostrově," cituje admirála.  

Generál LeMay sice nebyl příznivcem komunismu, ale měl by pro nálady admirála Loua pochopení, domnívá se Peck. Deklaruje, že ani jeden z těchto vojáků naneštěstí nevidí rozdíl mezi agresivitou a pošetilostí.

LaMayův jaderný útok na Sovětský svaz by rozpoutal třetí světovou válku proti nukleární supervelmoci, zdůrazňuje politolog. Vysvětluje, že i kdyby se Spojeným státům podařilo zničit při něm většinu sovětských atomových zbraní, stačilo by, aby jejich malý počet přistál v New Yorku či Los Angeles, a o život by přišly miliony Američanů, nehledě na ničivou odvetu sovětské armády v západní Evropě.

Spící obr

Admirál Lou zase představuje zřejmě sílící hlas v Číně, který tvrdí, že USA jsou příliš měkké na to, aby vedly válku, upozorňuje publicista. Připomíná, že Číňané v tomto směru nejsou první a podobně uvažovali Němci a Japonci v roce 1941.

Lou tvrdí, že současné čínské protilodní střely dokážou zničit americké letadlové lodě a jejich doprovod, poukazuje Peck. Připouští, že z vojenského hlediska by skutečně mohly úkol splnit hypersonické střely či balistické rakety modifikované v hladinové zbraně, ale také nemusely, protože nikdy nebyly testovány v boji.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tím se dostáváme ke skutečnému problému: potopení amerických letadlových lodí by byl válečný akt," deklaruje politolog. Upozorňuje, že by nešlo o žádné varovné výstřely a akci by nešlo srovnávat se sestřelem pozorovacího letounu v čínském vzdušném prostoru ani případnou nezamýšlenou kolizí amerického hlídkového letounu s čínskou stíhačkou.

Pokud mají ti, kteří zastávají názor jako admirál Lou, pravdu, pak Spojené státy již nejsou velmoc, konstatuje Peck. Zdůrazňuje, že pokud by smrt 10 tisíc amerických námořníků nestála za vyhlášení války, pak by Spojené státy sotva kdy bránily Tchaj-wan, Japonsko, Izrael či západní Evropu.

Co by ale následovalo, pokud se ale Lou mýlí, táže se politolog, který takovou variantu považuje prakticky za jistou. Naznačuje, že žádný americký prezident a kongresman by nepřežil v úřadě, pokud by rázně neodpověděl na potopení americké letadlové lodi, symbolu moci a prestiže Spojených států.

Z pohledu americké duše by šlo o stejnou ránu jakou byl útok na Pearl Harbor či teroristické útoku z 11. září 2001, deklaruje publicista. Admirálu Louovi proto doporučuje, aby se řídil slovy japonského admirála Isoroku Jamamota, který po úderu na Pear Harbor prohlásil: "Obávám se, že jsme probudili spícího obra a dodali mu děsivé odhodlání."

Související

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína Jaderné zbraně Americká armáda (U.S. Navy) Čínská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy