Indonésie propustila z vězení radikálního duchovního Bashira, Austrálie nešetří kritikou

Indonéský radikální duchovní Abu Bakar Bashir, jenž je považován za strůjce teroristických útoků na ostrově Bali z roku 2002, je opět na svobodě. Z vězení vyšel dnes poté, co si odpykal deset roků z patnáctiletého trestu, který mu soud vyměřil za financování výcviku teroristů. Austrálie, která při atentátech na Bali přišla o desítky svých občanů, osvobození Bashira kritizovala.

Z věznice Bashira propustili poté, co mu byl zkrácen trest, uvedl server BBC, podle něhož radikálního klerika vyzvedla z vězení na předměstí indonéské metropole Jakarty ráno jeho rodina. Bashirův syn podle agentury AP řekl, že jeho otec se nyní bude kvůli pandemii covidu-19 vyhýbat jakýmkoliv aktivitám mimo rodinu.

Dvaaosmdesátiletý Bashir je známý především jako duchovní vůdce zakázané teroristické organizace Jemaah Islamiah (JI), která je podezřelá z provedení několika teroristických útoků, včetně atentátů na Bali, při nichž přišlo o život 202 lidí, většinou cizinců.

Bashir si už trest za podněcování k těmto útokům odpykal. Sám jakýkoli podíl na atentátech popírá. V červnu 2011 ho soud poslal do vězení za podporu a financování výcvikového tábora pro teroristy v indonéské provincii Aceh. Výcvik tam podstupovali členové téměř všech známých extremistických skupin v zemi.

Při útocích na turistickém ostrově Bali zahynulo také 88 Australanů. Australský premiér Scott Morrison na dnešní tiskové konferenci řekl, že propuštění Bashira "vzbuzuje obavy přátel a příbuzných Australanů, kteří na Bali v roce 2002 zemřeli". "Ti, co jsou zodpovědní za vraždy Australanů, jsou nyní na svobodě. Svět někdy není spravedlivý," podotkl Morrison, jehož vláda dlouho vyzývala k tvrdším trestům pro osoby zodpovědné za atentáty.

Podle bezpečnostních expertů vliv Bashira v Indonésii zeslábl, extremisté by se k němu však mohli začít znovu hlásit, aby zvýšili svou důvěryhodnost. Bashirův syn agentuře Reuters řekl, že se jeho otec hodlá vrátit na islámskou školu poblíž města Solo v provincii Střední Jáva, kterou v 70. letech založil a jejíž absolventi byli v minulosti spojováni s extremistickými sítěmi a útoky.

Policie se v souvislosti s Bashirovým propuštěním nechala slyšet, že radikálního duchovního bude sledovat a že bude zapojen do programu deradikalizace.

Související

Více souvisejících

indonésie Abu Bakar Bashir (terorista) Terorismus Jemaah Islamiyah (JI) Austrálie Scott Morrison (australský premiér)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy