Indonésii zasáhlo zemětřesení. 20 mrtvých, zřítila se islámská univerzita

Nejméně 20 lidí dnes zahynulo a stovka dalších utrpěla zranění při zemětřesení na východě Indonésie. Novou bilanci obětí zveřejnila agentura AFP; původně zprávy hovořily o jedné oběti.

Podle americké geologické služby USGS mělo zemětřesení sílu 6,5 stupně a bylo následováno řadou menších otřesů. Jeho epicentrum se nacházelo 37 kilometrů na severovýchod od města Ambon na Moluckém souostroví. Otřesy vycházely z hloubky 18 kilometrů.

Zemětřesení poškodilo množství budov, včetně ambonské islámské univerzity, jejíž části spadly na jednu z vyučujících, která zemřela. Také další lidé přišli o život pod zřícenými domy, ale například i pod sesuvem půdy, který otřesy vyvolaly, či při dopravní nehodě, když se snažili ujet z postižené oblasti.

⚠️#Indonesia??: Major damage is reported in the city of #Ambon, in the #Maluku province, as a result of the strong #earthquake of M6.5 that affected the island of #Seram, So far no victims are reported.Source pic: @BNPB_Indonesia.#EQVT,#gempa,#GempaBumi,#GempaAmbon,#terremoto. pic.twitter.com/kxbwqVRLiV

— American Earthquakes ??? (@earthquakevt) September 26, 2019

V téměř půlmilionovém Ambonu, který je metropolí provincie Maluku, byl poničen i most a hlavní nemocnice, pacienti byli evakuováni do stanů na pozemku zdravotnického zařízení. Úřady stále zjišťují, jaké další škody po zemětřesení zůstaly.

"Celkový počet mrtvých dosáhl 20. Nejméně 100 lidí bylo zraněno a 2000 evakuováno," uvedl v prohlášení mluvčí indonéského úřadu pro řešení katastrof Agus Wibowo.

Indonésie je rozsáhlé souostroví s téměř 270 miliony obyvatel. Jsou tam častá zemětřesení a sopečné erupce, neboť oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu. Tak se nazývá pásmo kolem Tichého oceánu s množstvím vulkánů a zlomových linií. Nejničivější zemětřesení, následované přívalovou vlnou cunami, zažila Indonésie v nedávné historii v roce 2004. V oblasti Indického oceánu tehdy přišlo o život asi 230.000 lidí, z toho 126.000 v Indonésii.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy