Írán má v oblasti ropné trasy maketu americké letadlové lodě

Írán dopravil maketu americké letadlové lodě do oblasti Hormuzského průlivu. "Plavidlo" je vidět na satelitních snímcích a podle agentury AP se předpokládá, že poslouží jako terč při střeleckém výcviku. Napětí, které panuje mezi Íránem a USA a jež vystupňovalo předloňské odstoupení USA od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, se projevuje mimo jiné námořními incidenty v Perském zálivu.

Na satelitních snímcích pořízených v neděli je vidět, jak se k maketě přibližuje rychlý člun a remorkér pak loď odtáhl do přístavu Bandar-Abbás.

#Iran moves mock aircraft carrier to the Strait of Hormuz amid heightened tensions between #Tehran and the #US.Read more: https://t.co/f0K7F3Klf2 pic.twitter.com/zD3htoorp8

— Arab News (@arabnews) July 27, 2020

Íránci s maketou operují v oblasti Hormuzského průlivu, jímž prochází pětina ropné produkce. Podle AP se zřejmě íránské revoluční gardy chystají zopakovat "útok", při němž podobnou maketu americké válečné lodě potopily v roce 2015.

Mluvčí americké 5. flotily, která má velitelství v Bahrajnu a hlídkuje v blízkovýchodních vodách, Rebecca Rebarichová sdělila, že americké síly jsou schopné "chránit se před námořní hrozbou". "Nemůžeme říci, čeho se Íránci snaží postavením takové makety dosáhnout ani jakou taktickou hodnotu to pro ně má, jestliže to použijí při výcviku. Nevyhledáváme konflikt, ale zůstáváme připraveni v této oblasti ochránit americké síly a zájmy proti námořní hrozbě," řekla mluvčí.

Podle satelitního snímku má maketa podobu americké letadlové lodě třídy Nimitz a na palubě má 16 "letadel". Plavidlo je dlouhé 200 a široké 50 metrů, přičemž reálná loď Nimitz měří na délku 300 metrů a na šířku 75 metrů. Právě jedna z nich minulý týden vplula do oblasti z Indického oceánu, zřejmě aby nahradila loď USS Dwight Eisenhower, která byla na misi v Arabském moři. Zatím není jasné, kdy bude nová loď proplouvat Hormuzským průlivem, ani jak dlouho potrvá její nasazení. AP píše, že letadlová loď Abraham Lincoln, již USA do oblasti poslaly v době vysokého napětí v Perském zálivu loni, strávila několik měsíců v Arabském moři, než se vydala do Hormuzského průlivu.

Maketa zachycená nyní satelitem se podobá té, kterou v roce 2015 revoluční gardy použily při vojenském cvičení. K maketě tehdy zamířilo množství rychlých člunů a zasypaly ji palbou a raketami. Nakonec ji zničily střely typu země-vzduch. Bylo to v době, kdy se o dohodě o íránském jaderném programu ještě vyjednávalo a kdy Spojeným státům vládla předchozí administrativa Baracka Obamy. Jeho nástupce Donald Trump od dohody jednostranně odstoupil v roce 2018 a obnovil protiíránské sankce. Írán pak začal postupně vypovídat jednotlivé body dohody; v mnoha směrech ji tak porušuje, avšak stále umožňuje mezinárodní inspekce svých jaderných zařízení.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Americká armáda (U.S. Navy) Hormuzský průliv USA (Spojené státy americké) USS Nimitz

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy