Írán podle inspekcí stále navyšuje zásoby obohaceného uranu

Írán pokračuje v navyšování zásob uranu obohaceného na nízkou úroveň a překračuje tím limity stanovené dohodou z roku 2015. Nedodržuje ji ani v parametru úrovně obohacování. Ve své nové zprávě o stavu íránského jaderného programu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Teherán začal část dohody vypovídat, protože od ní v roce 2018 odstoupily USA a obnovily protiíránské sankce.

Inspektoři MAAE k 2. listopadu zjistili, že Írán má ve skladech 2442,9 kilogramu nízko obohaceného uranu. Oproti srpnové situaci tak zásoby zvýšil o více než 300 kilogramů. Mezinárodní dohoda, již Írán v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem, mu povolovala držet si zásoby necelých 203 kilogramů.

Obohacovat mohl jenom do 3,67 procenta, ale nyní má uran obohacený až na 4,5 procenta.

Dohoda z roku 2015 rušila protiíránské sankce výměnou za to, že země zpomalí jaderný program. Mělo to Íránu zabránit získat jadernou zbraň. Írán ale trvá dlouhodobě na tom, že o ni neusiluje a že je jeho program zaměřený výhradně na mírové účely. Navzdory neplnění dohody Íránci stále pouští inspektory MAAE do svých jaderných provozů.

Zpráva MAAE také uvádí, že v podniku na obohacování uranu v Natanzu Írán instaloval do podzemí první kaskádu moderních centrifug. Podle dohody zde měly být pouze centrifugy první generace IR-1.

Írán už dříve MAAE informoval, že hodlá do podzemí přemístit tři kaskády centrifug na obohaco

Írán už dříve MAAE informoval, že hodlá do podzemí přemístit tři kaskády centrifug na obohacování uranu. Rozhodl o tom po výbuchu, který v červenci část továrny v Natanzu zničil. Íránské úřady to tehdy označily za sabotáž.

Jak napsala agentura AFP, MAAE bude po Íránu požadovat vyjasnění informací o podezřelém provozu. Íránci původně odmítali inspektory pustit do tří provozů a ustoupili až v září, kdy odborníky pustili na dvě pracoviště, v nichž v se v minulosti íránští vědci věnovali aktivitám, jež agentuře neohlásili. Výsledky těchto prohlídek zatím nebyly zveřejněny, ale podle AFP vyvolává podezření situace na třetím z míst. MAAE chce, aby Írán "rychle a plně vysvětlil přítomnost uranového materiálu, který je výsledkem lidské činnosti, na dosud neohlášeném místě".

O tom, kde se tento provoz nachází, oficiální informace nejsou, ale izraelská vláda tvrdí, že jde o sklad v Túrkúzábádu, který je součástí provincie Teherán. Šéf MAAE Rafael Grossi vyjádřil v souvislosti s tímto provozem znepokojení už dříve. "Znamená to, že jsou tam možná aktivity a jaderný materiál, který není pod mezinárodní kontrolou a jehož původ ani účel není znám," řekl.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovené sankce zdůvodňovala tím, že chce Írán přinutit vyjednat lepší dohodu než tu z roku 2015. Írán podmiňuje návrat k jednacímu stolu zrušením sankcí, což dnes zopakoval prezident Hasan Rúhání. Podle něj zvolení Joea Bidena novým prezidentem Spojeným státům umožní "napravit minulé omyly". "Chceme uvolnit sankční tlak, který ničí naše občany. Při každé příhodné příležitosti se zachováme odpovědně," řekl.

vání uranu. Rozhodl o tom po výbuchu, který v červenci část továrny v Natanzu zničil. Íránské úřady to tehdy označily za sabotáž.

Související

Írán, ilustrační foto Původní zpráva

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

Více souvisejících

Írán uran Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie

Evropská unie zavádí cla na americké zboží. Zaměřuje se na státy, které budou Trumpa nejvíc bolet

Evropská unie reaguje na rozsáhlé "reciproční" clo zavedené prezidentem Donaldem Trumpem a míří tam, kde to bude pravděpodobně bolet nejvíce — do ekonomického srdce republikánských států. Nově oznámená opatření, která cílí na americký export v hodnotě až 22,1 miliardy eur, ukazují nejen obchodní rozhodnost Bruselu, ale i dávku kreativity a jemné pasivní agrese.

před 7 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpova cla vstoupila v platnost. USA spadnou do recese a hrozí stagflace, obávají se ekonomové

Navzdory otřeseným finančním trhům, hrozbám odvetných opatření a dokonce i výzvám některých svých klíčových podporovatelů, aby od svého ekonomického plánu ustoupil, prezident Donald Trump neustoupil. Jeho administrativa ve středu zavedla vlnu nových „recipročních“ tarifů vůči desítkám spojenců i protivníků Spojených států. Podle prezidenta mají tato opatření obnovit spravedlnost a posílit americkou výrobu.

před 8 hodinami

včera

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

včera

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno včera

Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

včera

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

včera

Ilustrační foto

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily

Akciové trhy po celém světě dnes výrazně posílily. Důvodem je naděje, že některé země se dokážou dohodnout s administrativou prezidenta Donalda Trumpa na odvrácení nově zaváděných cel. Tento optimismus přišel po výrazných růstech v Asii a odráží se i na trzích v Evropě a USA.

včera

včera

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize

Evropská unie se obrátila na Peking s prosbou o spolupráci při sledování přílivu čínského zboží na evropský trh, který hrozí po nových krocích Donalda Trumpa v oblasti celních tarifů, uvedl server Politico. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý hovořila s čínským premiérem Li Čchiangem o vytvoření mechanismu, který by monitoroval možné přesměrování obchodu z USA do Evropy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy