Jak vznikají pandemie a lze jim předcházet? Vědec má jednoznačné doporučení

NÁZOR - V roce 2013 skupinka hrajících si dětí v guinejské vesnici Meliandou vyrušila kolonii netopýrů schovanou v dutém stromě, přičemž jejich trusu byl vystaven Emile Ouamouno, který se podle vědců stal prvním nakaženým tragické epidemie eboly v západní Africe, nastiňuje Peter Dazsak v komentáři pro server The Guardian. Podle zoologa a experta na ekologii nemocí podobně začíná každá pandemie.

Nová éra pandemií

Zdánlivě neškodná lidská aktivita, například pojídání divoce žijících zvířat, může vyvolat nákazu, která vede k pandemii, upozorňuje expert. Připomíná vir HIV, o kterém se vědci domnívají, že se na člověka přenesl ve 20. letech minulého století na území dnešní Demokratické republiky Kongo, když lovci porcovali šimpanzí maso a pořezali se přitom.  

Nyní se dá spekulovat, že v roce 2019 obyvatel jihozápadní Číny vstoupil do jeskyně, aby nalovil netopýry a následně je prodal na tzv. mokrém trhu a později se u něj projevil úporný kašel, uvádí zoolog. Dodává, že tak mohl vypadat začátek šíření nemoci covid-19.

"Rostoucí lidská populace, všude prostupující rozvoj a globalizovaná síť cestování a obchodu nyní tempo vzniku pandemie akceleruje," píše Daszak. Obává se, že lidstvo vstoupilo do nové éry pandemií.

Většina pandemií začíná ohniskem nemoci, zpravidla na okrajích lesa v oblastech jako západní Afrika, Amazonie a jihovýchodní Asie, poukazuje vědec. Vysvětluje, že tropické deštné pralesy jsou domovem bohaté škály divoce žijících živočichů, kteří mohou přenášet široké spektrum virů, o kterých víme mnohem méně než o jejich hostitelích.

Savci a ptáci hostí dle odhadů na 1,7 milionu druhů virů, z nichž bylo popsáno jen 0,1 %, varuje Daszak. Dodává, že tyto viry nakazí ročně miliony lidí, a přestože často nepůsobí žádné výrazné symptomy, jejich množství znamená, že občas je tomu naopak.

Předtím, než lidé začali využívat zemědělství, byly jejich komunity rozptýlenější a méně propojené, tudíž virus, který nakazil lovce, se mohl rozšířit mezi jejich rodiny, maximálně do celé lovecké skupiny, konstatuje odborník. Deklaruje, že v antropocénu, nové geologické epoše, je vše jinak, prudký nárůst lidské aktivity dramaticky proměnil povrch planety, oceány i atmosféru, přičemž více než polovinu někdejší plochy tropických deštných pralesů transformoval v zemědělskou půdu a osídlená místa.

"Přibližně třetina nových nemocí je produktem těchto rapidních změn využívání půdy, jelikož lidé jsou tlačeni do kontaktu s divoce žijícími zvířaty, na které dříve naráželi zřídka," pokračuje zoolog. Dodává, že viry jako zika, ebola, nipah i nejnovější nepřítel covid-19 se následně mohou rozšířit ze vzdálených venkovských oblastí do zalidněných měst.

Řešení je levnější než náklady pandemie

Lidská aktivita vytváří nekonečný cyklus virového šíření, ale současný přístup spočívá v čekání na začátek nákazy a následném vývoji léků a vakcín, které ji mají dostat pod kontrolu, nastiňuje vědec. Podotýká, že covid-19 ukazuje, že toto nestačí, protože během čekání na vakcínu zemřely stovky tisíc lidí a miliony dalších se nakazily.

Podobně v roce 2009 se v době, než Spojené státy přišly s účinnou vakcínou, nakazila virem prasečí chřipky čtvrtina celé planety, připomíná Daszak. Soudí, že pokud máme v budoucnu pandemiím zabránit, musíme přehodnotit náš vztah s přírodou a blokovat kroky v řetězci událostí, které vedou ke vzniku nemocí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Začít by se mělo omezením bezuzdné spotřeby, která vede k odlesňování a zneužívání divoce žijících zvířat, konstatuje zoolog. Doplňuje, že nutné je zamezit prodeji rizikových druhů na trzích, potlačit nelegální obchod s divoce žijícími zvířaty a spolupracovat s konkrétními komunitami na hledání alternativních zdrojů obživy.

"Měli bychom více tlačit na podniky, které těží tropické dřevo a produkty, odměňovat udržitelnost podnikání a přijímat zákony proti nadměrné spotřebě," píše Daszak. Připomíná, že například zákaznická kampaň proti palmovému oleji měla velký dopad na udržitelnost tohoto odvětví.

Daszak s kolegy nedávno publikovali studii, ve které uvádějí ekonomické důvody pro prevenci šíření nemocí, jež mohou přerůst v pandemii, skrze omezení odlesňování a obchodu s divoce žijícími zvířaty. Odhaduje, že roční náklady takových programů, včetně zřízení sledovacích stanic v oblastech, které jsou potenciálním ohniskem nové pandemie, činí 17,7-26,9 miliard dolarů, tedy třikrát méně než dosavadní účet za ekonomické škody napáchané covidem-19.

Vedlejším přínosem omezení odlesňování je navíc větší zachytávání uhlíku, upozorňuje vědec. Varuje, že pandemie koronaviru již nyní ničí globální ekonomiku, ale lidstvo se nachází na cestě vedoucí k dalším pandemiím, jejichž náklady se mohou vyšplhat na desítky bilionů dolarů.

Pokud se po pandemii koronaviru rozhodneme pro přestavbu ekonomiky, nikoliv pro návrat k neomezené spotřebě, která nám přinesla covid-19, máme příležitost učinit ekonomiku zelenější, uvádí Daszak. Podotýká, že staletí drancování přírody ohrozily pozici lidstva na planetě a zatímco někteří se bojí nákladů na zabránění environmentálního kolapsu, případně nechápou význam záchrany různých druhů motýlů, žab a ryb, většina lidí si uvědomuje, kolik mrtvých a ekonomického zoufalství covid-19 celosvětově způsobil.

"Až připustíme, že nás k tomu dovedla lidská aktivita, možná konečně získáme sílu k úniku z éry pandemií," uzavírá vědec.

Související

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

Více souvisejících

životní prostředí Zvířata Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy