Japonské Tokio zaznamenalo rekordní počet nakažených covidem-19

Už třetí den po sobě zaznamenalo japonské Tokio, které nyní hostí letní olympijské hry, rekordní počet nakažených covidem-19. Dnes ohlásilo 3865 nových případů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vedení města. Rekordní je také počet nakažených v celém Japonsku, kde denní přírůstek vůbec poprvé překročil 10.000, informovala japonská stanice Nippon Television.

Japonský premiér Jošihide Suga dnes oznámil, že vláda v pátek rozhodne, jestli vyhlásí v některých prefekturách regionální stav nouze, Nyní platí jen v Tokiu a dnes bylo podle agentury Kjódó rozhodnuto o jeho prodloužení do 31. srpna. Premiér také zopakoval, že olympijské hry k nárůstu počtu infekcí nepřispívají, díky přijetí přísných opatření.

Ve středu Tokio oznámilo 3177 případů a v celém Japonsku dosáhl počet nových případů nákazy rovněž rekordních 9570 za jediný den, uvedlo japonské ministerstvo zdravotnictví.

"Ještě nikdy jsme nezažili šíření nákazy v takovém rozsahu," řekl dnes novinářům mluvčí japonské vlády Kacunobu Kató. Japonsko se vyhnulo zničujícímu šíření nákazy, jaké postihlo další země včetně Indie, Indonésie či Spojených států. Ale nyní ho značně zasáhla pátá vlna poháněná převážně vysoce nakažlivou variantou delta.

Sedmidenní celostátní průměr je nyní v Japonsku 28 nakažených na 100.000 obyvatel, zatímco v Tokiu je to 88, uvedlo dnes japonské ministerstvo zdravotnictví. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse je sedmidenní průměr nyní ve Spojených státech na hodnotě 18,5, ve Velké Británii 48 a v Indii 2,8.

"Prakticky nic nepomáhá nákazu zpomalovat, ale existuje mnoho faktorů, které ji mohou urychlit," citovala dnes agentura AP lékaře Šigerua Omiho, hlavního vládního zdravotního poradce. Mezi tyto faktory podle něj patří jak olympiáda, tak letní prázdniny a dovolené.

"Největším rizikem ale je absence pocitu, že jsme uprostřed krize. A bez něj se bude infekce dále šířit a značně zatěžovat zdravotní systém," dodal Omi.

Japonská vláda v Tokiu vyhlásila od 12. července už čtvrtý nouzový stav, který měl původně platit do 22. července. Vyzvala restaurace a bary, aby přestaly servírovat alkohol a zavíraly časně. Některé podniky ale tuto výzvu ignorovaly s tím, že vláda zaostává s rozdělováním finančního příspěvku, který jim má pomoci pokrýt ztráty. Mnoho lidí, především pak mladších, je z pokračujících omezení unaveno a začínají více chodit ven.

Japonsko zatím zaznamenalo téměř 900.000 nakažených a asi 15.000 obětí. Do středy dostalo kompletní očkování 26,3 procenta japonských obyvatel; mezi staršími obyvateli je to téměř 70 procent. Země má více než 126 miliónů obyvatel.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko Tokio Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy