Japonsko žádá vyšetření postupu WHO na začátku pandemie

Japonsko se připojilo k zemím, které prosazují nezávislé vyšetření postupu Světové zdravotnické organizace (WHO) v počátcích šíření koronaviru. Řekl to dnes japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi. Tokio hodlá tento názor tlumočit příští týden na zasedání Světového zdravotnického shromáždění, což je hlavní orgán WHO. Vyšetření postupu WHO požadují hlavně Spojené státy a někteří jejich spojenci.

"Tato nemoc měla zničující dopad na celý svět a informace musejí být mezi jednotlivými státy sdíleny svobodně, přehledně a rychle, jinak je riziko rychlého rozšíření. Ve světě se notně diskutuje o tom, odkud přesně se virus šířil, a o počáteční reakci," citovala japonská tisková agentura Kjódó z Motegiho projevu v parlamentu věnovaného nemoci covid-19.

Zástupce ministerstva zahraničí sdělil, že tento názor bude Japonsko tlumočit na jednání Světového zdravotnického shromáždění, které se bude konat v pondělí a v úterý.

Jak uvádí Kjódó, USA a někteří jejich spojenci obviňují WHO, že nereagovala, když Čína tajila informaci, která mohla zmírnit šíření koronaviru v době, kdy se o něm začalo hovořit nejprve v čínském městě Wu-chan. Nejostřeji WHO kritizuje americký prezident Donald Trump, který organizaci označil za "čínskou loutku" a pozastavil finanční příspěvky této organizaci.

Její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus obvinění odmítá a vyzval země, aby nepolitizovaly situaci kolem koronaviru, který zabil už přes 300.000 lidí.

Po vyšetření původu viru volá také australský premiér Scott Morrison a trvá na svém, i když Čína uvalila clo na import australského ječmene, což mnozí považují za odvetu za postoj Austrálie.

Motegi dnes v zahraničním výboru japonského parlamentu řekl, že i Japonsko je pro toto vyšetřování, avšak dojít by na ně mělo podle něj, až pandemie pomine.

V Japonsku se koronavirem nakazilo přes 16.000 lidí a s covidem-19 tam zemřelo 697 pacientů. Země začala rušit nouzový stav s výjimkou nejpostiženějších oblastí jako Tokio a pacientům s vážnými příznaky podává experimentální lék remdesivir.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko WHO (Světová zdravotnická organizace) Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 8 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy