Kerry na jednáních o klimatu vyzval Čínu, aby nebudovala uhelné elektrárny

Pokračující výstavba uhelných elektráren v Číně může zmařit celosvětové úsilí o omezení klimatických změn. Při svých dnešních jednáních v Číně to řekl zvláštní zmocněnec Spojených států pro otázky změn klimatu John Kerry.

Při virtuálním jednání s prvním místopředsedou čínské vlády Chan Čengem Kerry řekl, že bez závazků ze strany Číny svět nemá šanci klimatickou krizi vyřešit.

Čína produkuje ze všech zemí největší množství zplodin ze spalování uhlí a odhaduje se, že až 27 procent tak zvaných skleníkových plynů má na svědomí právě Čína. Na druhém místě za ní jsou USA.

Kerry jednal v přístavním městě Tchien-ťin o dalších krocích, jež mají omezit oteplování maximálně o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím. Velkým fórem, které se bude tímto tématem zabývat, bude listopadová klimatická konference OSN COP26 v Glasgow.

Agentura Nová Čína ke Kerryho jednání napsala, že mu místopředseda vlády Chan řekl, že Čína pro zastavení klimatických změn už udělala mnoho a dosáhla "velkých výsledků".

Kerry o klimatu jednal v úterý v Japonsku a ve středu mu pak čínský ministr zahraničí Wang I řekl, že horšící se americko-čínské vztahy spolupráci v klimatických otázkách poškozují. Tuto spolupráci podle Wanga nelze oddělit od širších vztahů.

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem zatěžují obchodní spory a neshody v otázkách lidských práv. Kerry se snažil vysvětlit, že spolupráce dvou největších producentů škodlivin je pro záchranu klimatických změn nezbytná, napsala agentura AFP.

Před novináři dnes bývalý šéf americké diplomacie řekl, že požádal čínské představitele, aby Čína přestala budovat další uhelné elektrárny, "aby světu nezmařila možnost dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality". Tento záměr znamená, že každá země zneutralizuje tolik emisí, kolik vyprodukuje. Počítá se s přechodem na obnovitelné zdroje energie, výsadbou stromů či zavedením uhlíkové přeshraniční daně na dovozy zboží znečišťujícího ovzduší.

Kerry označil svá jednání v Číně za "konstruktivní" a řekl, že při nich byl velice "přímý". K výhradám o zatížených vztazích čínským partnerům řekl: "Klima není ideologické téma, je to celosvětový úkol."

Peking chce docílit uhlíkové neutrality do roku 2060, ale jak píše AFP, Čína zůstává velmi závislá na uhlí jako zdroji energie. Navzdory slibu, že do roku 2030 omezí spotřebu uhlí, zprovoznila loni novou uhelnou elektrárnu, která má vyrábět přes 38 gigawattů elektřiny.

Související

John Forbes Kerry, americký politik.

Několik zemí má problém se závazkem omezit oteplování na 1,5 stupně

Několik zemí odmítá, aby se oficiální zpráva z klimatické konference COP27 zmiňovala o cíli udržet oteplování na hranici 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou. Podle agentury Reuters to řekl John Kerry, zmocněnec amerického prezidenta pro otázky klimatických změn. Nezmínil, o které státy jde.
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)

Světoví lídři vyzvali po zprávě panelu OSN o klimatu k rychlé akci

Po znepokojivé zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) při OSN o závažných a nezvratných důsledcích globálního oteplování vyzval generální tajemník OSN António Guterres politiky, soukromý sektor a občanskou společnost k odpovědnosti a činnosti. Na rychlou změnu v chování apeloval také britský premiér Boris Johnson nebo zmocněnec Spojených států pro otázky klimatických změn John Kerry.

Více souvisejících

John Kerry Čína elektrárny

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ministerstvo obrany

Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu

Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.

včera

včera

V ruském Soči hoří sklad s palivem, zřejmě po útoku dronu

V černomořském ruském letovisku Soči hoří nedaleko letiště. Podle agentury APA to uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti ve středu ráno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy