KLDR pohřbila dohodu z roku 2018, znovu pošle vojáky do demilitarizovaných zón

Severní Korea znovu vyšle vojáky do letoviska v Diamantových horách a průmyslového komplexu Kesong, které byly kdysi považovány za symboly její spolupráce s Jižní Koreou. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle ní Pchjongjang rovněž odmítl přijmout zvláštní vyslance, které chtěl poslat Soul ve snaze snížit napětí na Korejském poloostrově. Jihokorejský ministr pro sjednocení Kim Jon-čchul v reakci na radikální zhoršení vztahů s KLDR nabídl svou rezignaci.

Letovisko v Diamantových horách i průmyslový komplex Kesong leží na jihu KLDR, nedaleko hranic s Jižní Koreou. Demilitarizované byly od roku 2018. Podle severokorejské agentury KCNA mluvčí generálního štábu místní armády oznámil, že na obě místa opět zamíří vojáci. Severokorejská armáda rovněž uvedla, že opět zahájí vojenská cvičení, obnoví kontrolní stanoviště u hranic, posílí dělostřelecké jednotky u západní námořní hranice a bude do Jižní Koreje vysílat balony s letáky.

Podle agentury AP avizované kroky znamenají, že se Severní Korea rozhodla přestat dodržovat dohodu z roku 2018 o snížení napětí na Korejském poloostrově.

Oznámení o vyslání vojáků do Diamantových hor a Kesongu učinil Pchjongjang den poté, co do povětří vyhodil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Úřad byl vytvořen v roce 2018 a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci korejských států.

???Bye Bye ? #Breaking ?? South Korean Ministry of Unification has confirmed that #DPRK demolished the inter-Korean joint liaison office. Earlier, reports say an explosion sound was heard near the #DMZ and smoke rising. #NorthKorea pic.twitter.com/aVpDUXCTZi

— Shen Shiwei沈诗伟 (@shen_shiwei) June 16, 2020

Footage of North Korea destroying the inter-Korean Liaison office in Kaesong, North Korea this morning after North Korea stopped communication with South Korea #NorthKorea pic.twitter.com/lVR17Rky5f

— CNW (@ConflictsW) June 16, 2020

Jihokorejský ministr pro sjednocení Kim Jon-čchul, jehož úřad má na starosti vztahy s KLDR, dnes nabídl rezignaci. Uvedl, že přijímá odpovědnost za zhoršení vztahů se sousední zemí.

Severní Korea své nové nepřátelské kroky označuje za reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílají letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program. Podle některých analytiků se KLDR snaží vyvolat napětí, aby podpořila vnitřní jednotu země, nebo se chystá k větší provokaci kvůli přetrvávajícím sankcím, které na ni mezinárodní společenství uvalilo za její jaderné a raketové zbrojní programy.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ještě v pondělí nabídl, že do Pchjongjangu vyšle zvláštní vyslance, kteří by měli jednat o snížení napětí mezi oběma státy. Měli jimi být prezidentův bezpečnostní poradce Čong Ui-jong a šéf jihokorejské tajné služby So Hun. Podle KCNA ale Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una a vysoce postavená představitelka režimu, "netaktní a zlověstný návrh kategoricky odmítla".

Jihokorejský prezidentský palác v reakci uvedl, že kritika ze strany KLDR je neomalená a nesmyslná. Vyjádření Kim Čong-unovy sestry podle něj hluboce narušilo důvěru, kterou si mezi sebou vybudovali nejvyšší představitelé obou zemí. Soul podle Mun Če-inova mluvčího už nebude dál akceptovat nerozumné chování Pchjongjangu.

Severní Korea v poslední době stupňuje napětí na poloostrově. Jižní Korea jej o víkendu vyzvala k dodržování dohod v rámci usmiřovacího procesu. Navíc slíbila zakročit proti aktivistům, kteří k nelibosti KLDR posílají přes hranici balony s letáky.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy. Nejvyšší představitelé obou zemí se v roce 2018 sešli na třech summitech a slíbili, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova. Od té doby ale vztahy výrazně ochladly.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea Kim Čong-un Mun Če-in

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 31 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 57 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy