Zatímco světoví představitelé blahopřáli během víkendu Joeovi Bidenovi k vítězství v amerických prezidentských volbách, jeden dlouhodobý protivník USA zůstal významně potichu, napsal list Washington Post.
V pondělí poslal severokorejský vůdce Kim Čong-un blahopřejný vzkaz kambodžskému králi k 67. výročí nezávislosti země. Ale Kimova státní média se v uplynulém týdnu ani nezmínila o amerických volbách; a v pondělí se raději soustředila na zprávy o produkci cementu a soběstačnosti.
Mlčenlivost Pchjongjangu není nijak překvapivá; jadernými zbraněmi disponující stát jedné strany není nijak nakloněný tomu zdůrazňovat politické svobody, které jsou dostupné v jiných zemích.
Ale existují důvody věřit, že je nálada v Pchjongjangu tento týden neveselá, a že se Kim možná připravuje na spuštění nové série raketových nebo jaderných testů.
Koneckonců Biden označil Kima ve druhé prezidentské debatě za "grázla" a přirovnal ho k Adolfu Hitlerovi. V listopadu loňského roku po podobné poznámce bývalého viceprezidenta nazvaly severokorejské sdělovací prostředky Bidena "vzteklým psem", který by měl být ubit k smrti.
Dosavadní prezident Donald Trump tvrdil, že ho s Kimem spojuje "speciální přátelství", ale mezi nově zvoleným prezidentem a severokorejským diktátorem žádná láska nepanuje. "Budou velmi nešťastní," řekl na adresu severokorejského režimu Andrei Lankov, historik soulské univerzity, který studoval i v Pchjongjangu.
Na rozdíl od prezidenta Baracka Obamy vedl Trump přímo rozhovory se Severní Koreou a třikrát se setkal s Kimem, s nímž jednal o jaderném odzbrojení. Existovala tak malá, ale reálná šance na diplomatickou dohodu s Pchjongjangem, pokud by Trump získal druhý mandát, dodal Lankov. "Ale Biden bude řešení tohoto problému jen oddalovat," řekl.
Biden sloužil v Obamově vládě, která vůči KLDR prosazovala politiku "strategického vyčkávání". Pchjongjang tak byl ignorován, ale zároveň mohl využít svoje prostředky k vyvinutí jaderného a raketového arzenálu.
Zatímco se tedy Biden chystá převzít úřad, zkušenosti naznačují, že se Kim pravděpodobně pokusí novou americkou vládu zkoušet - možná obnovením testů raket dlouhého doletu nebo jaderných testů, které za Trumpa pozastavil.
"Severní Korea historicky zvyšuje napětí po nástupu nové americké nebo jihokorejské vlády, aby je - řečeno slovy jednoho severokorejského přeběhlíka - 'vycvičila jako psa' a přiměla k ústupkům," řekl Bruce Klingner z konzervativní organizace Heritage Foundation.
Minulý měsíc Severní Korea předvedla během vojenské přehlídky v Pchjongjangu svou obří mezikontimentální raketu a experti se dohadují, kdy by mohla povést její zkoušku. Jiní připomínají druhý jaderný test, který KLDR provedla 25. května 2009, čtyři měsíce poté, co nastoupil do úřadu amerického prezidenta Barack Obama. "Takové bezostyšné porušení rezolucí OSN by mohlo patřit mezi první zahraniční problémy Bidenovy vlády," dodal Klingner.
Předpokládá se, že KLDR má 40 až 60 jaderných zbraní a tvrdí, že je schopná je odpálit v podobě jaderné hlavice na svých interkontinentálních balistických raketách na kontinentální část USA - byť experti si nejsou jistí severokorejskou schopností zmenšit hlavice tak, aby se do střel daly vmontovat. Kim nicméně opakuje, že jeho arzenál má sloužit jen jako odrazovací prostředek a pojistka před cizím útokem.
Podle Johna Deluryho, profesora univerzity Yonsei v Soulu, který se zaměřuje na studium Číny a Korejského poloostrova, teď nejspíš v Pchjongjangu běží diskuse mezi těmi, kdo chtějí dát nové Bidenově vládě čas a těmi, kdo budou chtít co nejdříve odpálit rakety, "aby se dostali na radar" nové vlády a vyprovokovali její reakci.
Delury je ale optimističtější ohledně možností obnoveného diplomatického procesu. Trump podle jeho slov pojal styky s Kimem jako svou sólovou akci; nikdy s sebou nevzal na jednání svůj bezpečnostní aparát a dokonce ani poradce pro otázky národní bezpečnosti Johna Boltona. A když se ukázalo, že není možné dosáhnout rychlého uzavření dohody, rozptýlily ho jiné záležitosti a celý proces se rozpadl.
"Severokorejci opakovali, že dobrý vztah s Trumpem jejich problémy nevyřeší, že chtějí jiné vztahy se Spojenými státy," dodal Delury. "Proto by jim mohl více vyhovovat Biden, protože pokud s nimi bude jednat, povede jednání jménem Spojených států - a ne sám za sebe jako Trump."
Související
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
Kim Čong-un , Severní Korea (KLDR) , Volby USA , Joe Biden , raketa
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák