KLDR údajně porušuje sankce. K sousedům dováží cennou surovinu

Centrum pro pokročilé obranné studie (C4ADS), které poskytuje analýzu dat na základě informací o globálních konfliktech a mezinárodních bezpečnostních otázek zjistilo, že ze Severní Koreje záhadně plují desítky lodí. Do zahraničí prý vyváží cennou surovinu.

Dva analytici Lucas Kuo a Lauren Sung, kteří mají dohled nad provozem ve vodách v severovýchodní Asii, údajně objevily operace 279 lodí, které porušují sankce OSN. Severní Korea si vývozem písku může přijít až na několik desítek miliónů dolarů. Analytici pomocí satelitních snímků zjistili, že desítky bagrů a člunů stahují písek z mořského dna a lodě, které písek vyvážejí, mají převážně čínské vlajky. „Průzkum od počátku 90.let do současnosti naznačuje, že Severní Korea exportuje písek mnoha sousedním zemím,“ řekl Sung pro CNN.

Od roku 2017 je vývoz písku ze Severní Koreje zakázán na základě sankcí OSN, která se již touto otázkou zabývá, protože obchodování s pískem je porušením mezinárodního práva. Navzdory těmto opatřením si podle CNN Severní Korea přišla na bezmála 22 miliónů dolarů. V dubnové zprávě vyšetřovatelů OSN se píše o „podstatné operaci“. OSN uvedla, že Pchjongjang poslal od května 2019 do konce téhož roku až milion tun písku do zahraničí.

OSN ve své zprávě neuvedla analýzu C4ADS, protože podle Alastaira Morgana, koordinátora panelu odborníků OSN pro sankce KLDR, předložil jeho tým zprávu již dříve. Zpráva OSN obsahuje předpoklad, že písek byl vyvážen převážně do Číny, ale ta obvinění popírá a tvrdí, že nejedná nijak protiprávně. Přikládá však „velký význam vodítkům, které zpráva obsahuje v souvislosti s pašováním písku“, zároveň nechce potvrdit, že písek byl přepraven do čínských přístavů.

Podle CNN na začátku roku 2019 Čína zahájila kampaň na odhalení nelegálního dovozu písku a do října vyšetřovala 90 skupin v 10 různých provinciích. Čínská státní média informovala o 305 zabavených lodích a zboží v hodnotě 251 milionů dolarů.

Zatím není jasné, za jakým účelem je písek vyvážen, ale předpokládá se, že je využíván v Číně ve stavebnictví. Země v současné době zažívá stavební boom a je největším spotřebitelem písku na světě. „Je to jeden z nejunikátnějších případů obcházení severokorejských sankcí, jaký jsme kdy viděli,“ vyjádřil překvapení Kuo, že takto velká operace zůstala dlouho bez povšimnutí.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) písek Čína sankce OSN

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy